fbpx
Budowa domu

Na czym polega skuteczne osuszanie ścian przez podcinanie?

• Zakładki: 24


Osuszanie metodą podcinania to dzisiaj najpopularniejsza metoda pozbywania się wilgoci z murów. Procedurę przeprowadzają fachowe firmy, przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Warto przybliżyć nieco kwestię osuszania ścian tym sposobem. Na czym ono polega? Jakie są alternatywne rozwiązania?

Osuszanie ścian przez podcinanie krok po kroku

Podcinanie to metoda, którą stosuje się od lat. Przeprowadza się ją w kilku etapach. Należy zaznaczyć, że wymaga ona pewnego nakładu czasu i pracy. Niezbędna jest też odpowiednia przestrzeń. Innymi słowy, procedura jest nieco problematyczna, jednak warto zdecydować się na jej przeprowadzenie, aby pozbyć się wilgoci raz na zawsze. Zatem osuszanie ścian metodą podcinania przeprowadza się w następujących krokach:

  • Określenie miejsca przebiegania przewodów i innych przeszkód, które mogą znajdować się w ścianie.
  • Zaznaczenie miejsca wykonania cięcia.
  • Wykonanie poziomego cięcia.
  • Umieszczenie w ścianie płyty izolacyjnej.
  • Wyrównanie płyty izolacyjnej.
  • Wbicie klinów z tworzywa sztucznego, które zapobiegają osiadaniu budynku
  • Położenie tynku.

 Jak widać, osuszanie wymaga przejścia przez kilka etapów. Pierwszym z nich jest przygotowanie do wykonania cięcia. Trzeba uważać, aby nie przeciąć kabli lub nie napotkać na inne przeszkody w ścianie. Następnie można przejść do wyznaczenia miejsca cięcia i wykonania go. Później należy z dużą precyzją włożyć w szczelinę płytę izolacyjną. Kiedy już się tam ona znajdzie, fachowiec przycina tę część płyty, która wystaje ze szczeliny. Później pozostaje już jedynie położyć tynk i wykonać resztę prac wykończeniowych.

Skuteczne i trwałe osuszanie ścian

Warto podkreślić, że osuszanie ścian poprzez podcinanie to najskuteczniejsza metoda pozbywania się wilgoci. Co więcej, daje ona trwałe efekty. Niektóre firmy, oferujące wykonanie osuszania tą metodą, dają nawet 30-letnią gwarancję. W rzeczywistości jednak trwałość izolacji jest zwykle o wiele dłuższa. Tak naprawdę powinna ona skutecznie zapobiegać pojawianiu się wilgoci w ścianach aż do końca istnienia danego budynku.

Inne sposoby osuszania murów

Czasami osuszanie poprzez podcinanie można zastąpić inną metodą. Może to być na przykład iniekcja. Kiedy stosuje się iniekcję? Przede wszystkim wtedy, kiedy zachodzi potrzeba jak najszybszego przeprowadzenia osuszania ścian. Ponadto jest to dobra metoda w przypadku, gdy dostęp do ściany jest utrudniony, przez co podcinanie byłoby trudne.

Iniekcja to zabieg polegający na dostarczeniu do wnętrza ściany substancji, która pęcznieje w kontakcie z cząsteczkami wody. Zatem jeśli w ścianie faktycznie jest wilgoć, preparat pęcznieje i zatyka wszelkie szczeliny. W konsekwencji wilgoć już więcej nie przechodzi przez mury. Należy jednak w tym miejscu podkreślić, że jest to działanie tymczasowe. Innymi słowy, iniekcja nie zapobiega pojawianiu się wilgoci w przyszłości. Najpóźniej po 5 latach trzeba powtórzyć procedurę lub zastosować osuszanie przez podcinanie.

Nie ma wątpliwości, że jeśli tylko istnieje taka możliwość, najlepiej przeprowadzić osuszanie ścian poprzez podcinanie. Jednak w sporadycznych przypadkach dobrym wyborem jest alternatywne rozwiązanie w postaci iniekcji specjalistycznej substancji.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
30 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *