fbpx
Ogród

Na czym polega przycinanie chmur i jak możesz wykorzystać tę technikę w ogrodzie?

• Zakładki: 15


Przycinanie chmur, znane również jako Niwaki, to starożytna japońska technika przycinania drzew i krzewów w chmurach, która zamienia rośliny w dzieła sztuki. Technika podkreśla indywidualne cechy roślin, harmonizując je z otoczeniem. Choć Niwaki wydaje się szaleje skomplikowane, przy odrobinie praktyki będziesz w stanie poradzić sobie z prostymi formami. Możesz uczynić z nich rzeźbiarskie punkty centralne ogrodów nie tylko w stylu japońskim.

Na czym polega przycinanie chmur?

Niwaki pozwala na stworzenie delikatnego kontrastu z prostymi liniami i schludnymi krawędziami występującymi w wielu typach ogrodów – od tradycyjnych po nowoczesne. Krzewy i drzewa przycinane są na wzór formacji chmur, a zatem mamy do czynienia z zakrzywionymi, zamaszystymi i falującymi kształtami. Tak ukształtowana roślinność przynosi pewnego rodzaju spokój, więc warto zestawić ją z ruchem. Zadbaj o bliską obecność traw ozdobnych lub bambusów. Znakomicie czują się i równie dobrze wyglądają w towarzystwie „puszystych” roślin, np.  naturalnie rosnących krzewów, które nie przeżyły bliskiego spotkania z nożycami ogrodowymi.

Jakie drzewa i krzewy nadają się do przycinania w chmurze?

przycinanie chmur

Rośliny o ciekawych formacjach gałęzi – to chyba podstawowe kryterium. Najczęściej pod sekator idą cisy i małe sosy, a także cyprysy. Wspaniałe rezultaty uzyskasz, zajmując się chmurą ostrokrzewu bukszpanowego lub ligustra japońskiego. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by poeksperymentować z gatunkami częściej spotykanymi w polskich ogrodach, np. kwiatami wiśni, wisterią, bukszpanem lub którąś z odmian (niekoniecznie japońską) ostrokrzewu.

Jak rozpocząć przycinanie w chmurze?

Zanim zaczniesz przycinać chmury, musisz upewnić się, że masz pod ręką dobry sprzęt – nożyce ogrodowe, sekator. Sekator lepiej sprawdzi się przy roślinach o dużych liściach.  Gdy sprzęt zostanie sprawdzony pod kątem ostrości i czystości, musisz dokładnie przyjrzeć się strukturze drzewa lub krzewu, by podczas przycinania nie pominąć istotnego rozmiaru gałęzi/łodyg. To czas zaplanowania formy, do której dążysz.  Rozpocznij przycinanie, pamiętając, by od czasu do czasu odsuwać się od rośliny. W ten sposób uzyskasz lepszy widok na całość.  Na samym początku przytnij martwe elementy. Unikaj przycinania końcówek głównych gałęzi, dopóki roślina nie osiągnie pożądanej wysokości i szerokości. Skupiaj się na pędach bocznych. Zwracaj uwagę na wielkość gałęzi, ich kierunek i ogólny ruch drzewa, oddzielając masy, które mają utworzyć chmurę. Postaraj się współpracować z rośliną. Aby zachować kształt chmury, zaleca się coroczne ich przycinanie – w okresie od wczesnego do późnego lata. W przypadku szybko rosnących krzewów może pojawić się potrzeba podwójnego przycinania.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
60 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *