fbpx
Budowa domu

Na co zwrócić uwagę, wybierając kolor elewacji domu?

• Zakładki: 14


Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, na co zwrócić uwagę, wybierając kolor elewacji? Być może wychodzisz z założenia, że wystarczy wybrać jasny kolor, by dom prezentował się efektownie, jednocześnie nie zaburzając estetyki osiedla lub okolicy. Mamy dla ciebie kilka przydatnych wskazówek, by twoje przyszłe wybory były bardziej świadomie, a przez to trafniejsze.

Kolor elewacji a wielkość budynku i styl architektoniczny

To, co sprawdzi się w przypadku okazałej wilii, może być zbyt przytłaczającego dla niewielkiego domu w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej. Nowoczesny dom i staropolski dworek to również dwie różne bajki i nie należy podchodzić do nich tak samo. Ogólna zasada jest taka, że domy o prostych kształtach – zarówno duże, jak i małe – lubią jasne barwy (biel, kremowy, beż itp.). To sposób na optyczne powiększenie i nadanie bryle lekkości. Duże, nowoczesne domy lubią kolorystyczne duety. Jasny kolor dominujący łączy się wówczas z wyraźnymi akcentami w ciemniejszym kolorze (brąz, granat, czerwień, grafit). Gdy mamy do czynienia z obiektem, który ma wiele elementów dekoracyjnych, ciekawych detali architektonicznych, odpowiednie będą stonowane barwy, które nie odwracają uwagi od ww. elementów.

Kolor elewacji a kolor dachu

Aby odbierać budynek w kategorii spójnej całości, kolor elewacji musi współgrać z kolorem dachu. Te dwa istotne elementy domu muszą grać w jednej drużynie, nosząc koszulki w pasujących do siebie kolorach. Biała elewacja i szary lub grafitowy dach to kolorystyczny pewniak. Neutralna szarość dachu lubi być otoczona błękitem, zielenią lub nawet czerwienią ścian. Czerwony dach tworzy udane duety z neutralną paletą barw. Brązowy dach dopełnia elewacja w kolorze piaskowym, beżowym, kremowym lub też écru.

Kolor elewacji a otoczenie

Jeśli twój dom nie jest samotnym strzelcem, który podąża własnymi ścieżkami i trzyma się na uboczu, zadbaj o to, by prezentował się atrakcyjnie nie tylko jako samodzielna budowla, ale również część osiedla lub większej całości otoczenia. Dom powinien wpisywać się ogólny charakter okolicy. Nie chodzi o to, by wszystkie domy przy danej ulicy były w jednym kolorze. Jeśli jednak większość domów utrzymana jest w stosowanej i raczej jasnej tonacji, nie szokuj sąsiadów ognistym kolorem pomarańczowym przyczajonym na ścianach. Na pewno wyróżnisz się, na pewno będzie oryginalnie, ale niekoniecznie w pozytywnym sensie.

Kolor elewacji a promieniowanie słoneczne

Przy dobieraniu koloru elewacji warto wziąć pod uwagę również wpływ promieniowania słonecznego na poszczególne ściany. Intensywny kolor na ścianie od strony południowej pod wpływem działania promieni słonecznych może wyblaknąć i przestać prezentować się atrakcyjnie. Jeśli chcesz stawiać na dwukolorowy dom, nie maluj ścian południowych na intensywne kolory.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
4 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *