fbpx
Różne

Na co zwrócić uwagę przed zakupem mieszkania?

• Zakładki: 49


Popyt na rynku nieruchomości stale rośnie, w związku z czym mieszkania sprzedają się obecnie jak świeże bułeczki. Pośpiech nie jest jednak w tym przypadku rzeczą wskazaną, ponieważ wybór mieszkania powinien być odpowiednio przemyślany. Na co zwrócić uwagę przy jego dokonywaniu? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w niniejszym artykule.

Ogólna sytuacja na rynku nieruchomości

O kryzysie na rynku nieruchomości nie można mówić nawet w dobie pandemii. Polacy chętniej niż zwykle kupują mieszkania, zarówno te z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Co więcej, zwiększony popyt jest zauważalny zarówno w dużych, jak i małych miastach, co można zaobserwować wpisując w wyszukiwarkę hasło: nieruchomości Żary. Oczywiście ostatnie podwyżki stóp procentowych z pewnością spowodują, że kredyty będą droższe, a co za tym idzie pojawi się szansa, że wzrost cen na rynku nieruchomości zauważalnie spowolni.

Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie?

Kupując mieszkanie niezależnie od tego, czy będzie to nieruchomość z rynku pierwotnego, czy wtórnego należy wziąć pod uwagę lokalizację. Jest to bardzo ważne, ponieważ mieszkania w dobrej lokalizacji nie tylko są droższe, ale również lepiej przechowują wartość lub na niej zyskują, co jest ważne w przypadku ewentualnej odsprzedaży. Mieszkanie w dobrej lokalizacji z pewnością łatwiej będzie również wynająć i uzyskać wyższy czynsz. Oczywiście lokalizacja jest również ważna, gdy chcemy tam zamieszkać osobiście, ponieważ pozwoli oszczędzić czas na dojazdy do pracy, czy szkoły.

Co jeszcze wziąć pod uwagę przy wyborze mieszkania? Przede wszystkim rozkład pomieszczeń, stan techniczny lokalu, czy przysługujące udogodnienia, np. winda, miejsce na parkingu itp. Poza tym warto również wziąć pod uwagę to, na którym piętrze znajduje się lokal oraz jak jest usytuowany względem stron świata, co bezpośrednio przekłada się na jego funkcjonalność.

Mieszkanie z rynku pierwotnego – zweryfikuj dewelopera

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego, gdzie z reguły w momencie podpisania umowy jeszcze ono nie istnieje. W związku z tym warto dokładnie zapoznać się z jego projektem oraz planem całego osiedla. Dobrą praktyką jest również wizyta na innym osiedlu budowanym przez tego dewelopera oraz rozmowa z jego mieszkańcami. Pozwoli to zweryfikować jakość realizowanych inwestycji oraz uzyskać opinię dotychczasowych klientów. Z pewnością warto również zadawać wiele pytań samemu deweloperowi oraz notariuszowi, który będzie obsługiwał całą transakcję. Takie zachowanie pozwoli uzyskać wszystkie niezbędne informacje.

Decydując się na zakup mieszkania warto skorzystać również z pomocy profesjonalistów, czyli doświadczonego biura nieruchomości. Przykładem może być firma NEODOM, przy współpracy z którą powstał niniejszy artykuł.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
32 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *