fbpx
Wnętrza

Moskitiery na okna dachowe – rodzaje, porady przy wyborze

• Zakładki: 16


Najlepszym zabezpieczeniem pomieszczeń przed dostawaniem się do nich komarów i innych insektów jest moskitiera. Na rynku dostępne są różnego rodzaju moskitiery, które możemy montować w oknach i drzwiach naszych mieszkań i domów. Taką ochronę przed owadami można również zainstalować w oknie dachowym.

Okno dachowe jest jednak specyficznym rodzajem okna, gdyż charakteryzuje się położeniem pod pewnym kątem, w przeciwieństwie do okien pionowych. W związku z tym nachyleniem moskitiera na okno dachowe spełniać musi pewne warunki. Przeanalizujmy więc, czym charakteryzować się powinna moskitiera dachowa, jakie warunki musi spełniać i jak zamontować moskitierę w oknie dachowym.

Moskitiera na okno dachowe – najważniejsze informacje

Jako moskitiera do okien połaciowych stosowana jest moskitiera rolowana pionowa. Budowa takiej moskitiery przypomina budowę rolety kasetowej. Jednak w moskitierze dachowej zamiast materiału w kasecie umieszczona jest siatka przeciw insektom. Moskitiery do okien dachowych montowane są w wewnętrznej części otworów okiennych. To bardzo ważny aspekt budowy moskitier do okien połaciowych, gdyż konstrukcja tych okien wymusza taką właściwość.

Moskitiera dachowa posiada kasetkę, mechanizm sprężynowy oraz prowadnice. Mechanizm sprężynowy umożliwia szybkie rozwijanie i zwijanie siatki do kasetki, a prowadnice sprawiają, że siatka jest utrzymywana na swoim miejscu. Całość tworzy bardzo szczelny układ, który uniemożliwia przedostanie się owadów i zabrudzeń z zewnątrz do pomieszczenia.

Rozwiniętą siatkę mocuje się do listwy hakowej. Gdy zwalnia się siatkę z uchwytów, działa spowalniacz, który umożliwia płynny nawój tej siatki w kasecie nie uszkadzając siatki. Moskitiera dachowa posiada także taśmę magnetyczną, która pozwala na szybkie i sprawne rozwinięcie i zwinięcie siatki.

Moskitiera na okno dachowe – rodzaje, producenci, opinie

Wśród producentów okien dachowych prym wiodą takie firmy jak Fakro oraz Velux. Firmy te mają w swoich ofertach poza oknami połaciowymi różne akcesoria do tych okien. Produkują one także moskitiery na okna połaciowe. Okna dachowe Fakro oraz okna dachowe Velux, jak również akcesoria do nich, wytwarzane przez tych producentów, należą do najlepszych na rynku. Podobnie rzecz ma się także z siatkami do okien dachowych. Firma Fakro ma w swojej ofercie siatki do okien dachowych AMS. Jest to moskitiera rolowana, która dostępna jest w kolorze białym lub srebrnym i w różnych rozmiarach.

Moskitiery na okna połaciowe – jak zamontować

Krok I – mocowanie kasetki

Montaż moskitiery dachowej należy rozpocząć od pomiaru miejsca, w którym zostanie zamontowana kasetka. Najlepiej przyłożyć kasetę do wnęki okiennej w ten sposób, aby środki kasetki i okna się ze sobą pokrywały. Następnie zaznaczamy ołówkiem miejsca, w których będą nawiercane otwory na górne śruby.

Kolejnym etapem jest przykręcenie kasetki do ściany. W tym celu należy wywiercić otwory we wcześniej zaznaczonych miejscach. W otwory te wkładamy kołki i przykręcamy śruby. Na nich należy umieścić kasetkę i sprawdzić poziomicą, czy jest zachowany poziom. Do tak przygotowanej kasetki wkręca się dolne wkręty, które mają za zadanie stabilizować kasetkę.

Krok II – mocowanie prowadnicy

Kolejnym krokiem montażu moskitiery rolowanej w oknie połaciowym jest dokładnie wymierzenie miejsca przeznaczonego na prowadnice. W tym celu należy dokładnie zmierzyć odległość od kasetki do dolnej krawędzi wnęki okiennej, a do tego dodajemy jeszcze 3 cm.

Następnie należy przyciąć prowadnice moskitiery. Aby to dokładnie wykonać, musimy złożyć boczne prowadnice, składając dwa elementy je łączące. Następnie przykręcamy śrubki. Na prowadnicach zaznaczamy długość, która wcześniej wymierzyliśmy i docinamy ją na wymiar. Teraz można założyć zaślepki na krańce dolne.

W następnej kolejności montujemy przygotowane wcześniej docięte prowadnice. Należy w tym celu wsunąć boczne prowadnice w szyny kasetki. Przytwierdza się je do ściany używając kołków oraz wkrętów. Teraz możemy już przymocować dolny profil. Należy go włożyć pomiędzy boczne profile, nasunąć na nakładki i skręcić ich śruby.

Kolejnym krokiem jest przykręcenie śrub prowadnic. Aby wykonać to prawidłowo, musimy upewnić się, że długości obu przekątnych są takie same. Teraz możemy umocować śruby w prowadnicach oraz w profilu dolnym, za wyjątkiem śruby dolnej. Następnie możemy już przykręcić śruby dolne w bocznych prowadnicach. Śruby te mają podkładki trzymające naprężający sznurek.

Krok III – regulacja sznurków sprężyny

Kolejnym istotnym krokiem w montażu jest regulacja sznurków sprężyny. Należy poluzować sznurki w uchwytach po obydwu stronach kasetki, włożyć je w otwory w dolnej części bocznych prowadnic, przeciągnąć na zewnątrz, następnie zawinąć pod podkładkami śrub. Sznurki umocowuje się śrubami dolnymi w bocznych profilach i docina.

Teraz należy założyć na profile listwę wykańczającą. W celu tym zdejmujemy uchwyty i sprawdzamy, czy moskitiera się prawidłowo zwija i rozwija. Listwę wykańczającą zakłada się na profile boczne oraz dolny, a następnie przycina.

Krok IV – mocowanie osłonek i blokady

Ostatnim etapem montażu moskitiery do okna dachowego jest zamocowanie osłonek i blokady. Osłonki zakłada się na końce kasetki. Aby założyć blokady, musimy otworzyć okno do oczekiwanego ustawienia i zaznaczyć miejsce montażu blokady. W miejscu tym wiercimy otwór, w który wkładamy kołek i przykręcamy śrubą.

Na zakończenie powinniśmy ustawić okno przy użyciu blokady i sprawdzić, czy nie przeszkadza ono w pracy moskitiery. To już koniec prac przy montażu moskitiery do okna dachowego. Jeżeli została ona wykona w sposób prawidłowy krok po kroku i na każdym etapie sprawdzaliśmy, czy czynności zostały wykonane w odpowiedni sposób, nasza moskitiera w oknie połaciowym powinna funkcjonować bez zarzutu.

Moskitiery są bardzo popularnym zabezpieczeniem pomieszczeń przed owadami. Siatki zabezpieczające przed komarami i innymi insektami można stosować do różnego rodzaju okien, drzwi oraz drzwi balkonowych. Nie inaczej jest z oknami dachowymi, również do nich zastosować można moskitiery. Musimy jednak pamiętać o tym, że okna połaciowe charakteryzują się pewnym nachyleniem w stosunku do pionu. Mają one więc inne właściwości niż zwykłe okna pionowe. W związku z tym również moskitiery powinny być zaprojektowane pod tego typu okna i posiadać pewne właściwości, umożliwiające korzystanie z nich w nachylonych oknach.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
43 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *