fbpx
Majsterkowanie i remonty

Montaż sufitu podwieszanego – poradnik praktyczny krok po kroku

• Zakładki: 24


Wiele osób planuje w swoim mieszkaniu lub domu montaż sufitu podwieszanego. Takie systemowe sufity podwieszane to nie tylko świetny sposób na ciekawą aranżację wnętrza, ale również możliwość zakrycia różnego rodzaju instalacji biegnących pod sufitem, czy też na wizualne zmniejszenie przestrzeni wewnętrznej, obniżenie sufitu, zwłaszcza w przypadku wysokich stropów.

Wbrew pozorom budowa sufitu podwieszanego nie wymaga tego, abyśmy do prac zatrudniali ekipę fachowców, możemy wykonać go własnoręcznie, jednak powinniśmy posiadać pewne umiejętności i żyłkę majsterkowicza. Podpowiadamy jak wykonać sufit podwieszany krok po kroku.

Sufit podwieszany na stelażu – czym jest i dla kogo?

Systemowe sufity podwieszane wykonywane są z płyt z gipso-kartonu na specjalnych wcześniej przygotowanych stelażach, które w odpowiedni sposób mocuje się do ścian i stropów pomieszczeń. Sufit podwieszany na stelażu to taki system suchej zabudowy, który daje wiele możliwości aranżacyjnych. Sprawdza się w szczególności w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Można także sufit podwieszany na stelażu wykorzystać do zamontowania elementów wentylacyjnych: wiatraków lub kratek. Sufity tego rodzaju dają również możliwość wyciszenia, izolacji akustycznej pomieszczeń.

Podwieszany sufit daje możliwość ciekawego podświetlenia pomieszczeń, zwłaszcza światłami LED-owymi. To także optymalne rozwiązanie dla pomieszczeń, które mają wysokie stropy, na przykład w kamienicach. Stosując w mieszkaniach systemowe sufity podwieszane mamy możliwość nadania pomieszczeniom przytulnego charakteru, jednocześnie zyskując ciekawą, nowoczesną adaptację takiego stropu. Podwieszany sufit to wreszcie znakomite rozwiązanie w sytuacji, gdy przy stropie przebiegają instalacje lub oryginalny sufit nie jest równy i chcielibyśmy to wszystko zamaskować. Zastosowań, patentów jest bardzo dużo.

Jak wykonać sufit podwieszany krok po kroku?

Przygotowanie do montażu – wykonanie projektu i zgromadzenie materiałów

Tak jak większość prac montażowych, budowa sufitu podwieszanego, powinna rozpocząć się od przygotowania projektu uwzględniającego dokładne wymiary poszczególnych jego elementów . Jako, że proces konstrukcji takiego sufitu jest czaso- i pracochłonny powinniśmy zwrócić uwagę na wszelkie szczegóły, zwłaszcza na dokładnie wymierzenie poszczególnych jego elementów. Warto także na etapie przygotowania zwrócić uwagę na to, aby konstrukcja była bezpieczna oraz stabilna.

Rozrysowując projekt takiego sufitu pamiętajmy o odpowiednim układzie płyt z gipso-kartonu i profili. Optymalna odległość jaką powinny pomiędzy sobą zachować profile to ok. 40-60 cm. Tworząc projekt powinniśmy także zwrócić uwagę na to, aby profile nośne były tak rozstawione, żeby płyty z gipso-kartonu, które sąsiadują ze sobą przykręcone były do tej samej belki. W projekcie uwzględnić należy również rozmieszczenie utworów do umieszczenia wentylacji oraz oświetlenia, jeżeli na takie rozwiązania się decydujemy.

Montaż profilów przyściennych

Gdy mamy już gotowy projekt, wymierzone ściany, sufity i zgromadzone materiały, możemy przystąpić do pierwszych prac montażowych. Właściwy montaż sufitu podwieszanego rozpoczynać powinnyśmy od skonstruowania obramowania, czyli przykręcenia do ściany profilów UD. W tym celu wiercimy otwory w ścianie, a następnie przykręcamy do niej profile przy użyciu kołków. Przy montażu mocowań przyściennych powinniśmy pamiętać o zachowaniu pomiędzy nimi odległości ok. 40-60 cm. Jeżeli już zamocowaliśmy profile do ścian, kontrolujemy poziomicą, czy aby zostały one równo zamontowane. W celu wyciszenia konstrukcji, zalecane jest, aby na tym etapie elementy obramowania oraz wieszaki zabezpieczyć taśmą akustyczną.

Montaż wieszaków pod profile nośne

Skonstruowaną ramę wypełnia się profilami głównymi CD. Bardzo ważne, aby wyznaczyć, rozrysować miejsca, w których przebiegać będą profile główne oraz miejsca, w których montować będziemy wieszaki. Bardzo ważny jest rozstaw wieszaków oraz profilów zewnętrznych. Optymalna odległość zewnętrznych profilów od ściany wynosi ok. 20 cm, a najlepszy rozstaw pomiędzy tymi profilami to ok. 40 cm. Natomiast optymalny rozstaw wieszaków w suficie to ok. 100 cm. Na tym etapie montażu pamiętać powinniśmy o tym, aby elementy kotwiące konstrukcje były dobrze dobrane do rodzaju stropu.

Montaż profilów nośnych

Kolejnym etapem, aby prawidłowo wykonać montaż sufitu podwieszanego jest zamocowanie profilów nośnych. W tym celu należy przyciąć profile CD i włożyć je do wcześniej przygotowanego obramowania, które wykonaliśmy z profilów UD. W tym miejscu należy pamiętać o tym, aby profile nośne miały po obydwu stronach odrobinę luzu, najlepiej kilka centymetrów. To bardzo ważne przede wszystkim ze względu na liczne, częste naprężenia. Dzięki temu nasz sufit z regipsu, cała jego konstrukcja będzie znacznie lepiej pracować. W przeciwnym razie mogą wystąpić pęknięcia i cały nasz montaż sufitu podwieszanego pójdzie na marne. Profile nośne należy zamocować do wieszaków zamontowanych przy stropie. Sprawdzajmy na bieżąco poziomicą, czy konstrukcja jest poprawne zamocowana.

Wypełnienie przestrzeni pomiędzy sufitem a stelażem wełną mineralną

Gdy skończyliśmy już montaż stelaża na suficie, wolną przestrzeń, która tam pozostała wewnątrz należy wypełnić wełną mineralną. Płaty wełny mineralnej przycina się, a następnie wkłada do wnętrza konstrukcji. Zastosowanie wełny mineralnej daje mnóstwo korzyści, z których najważniejsze możliwość ocieplenia i wyciszenia pomieszczenia, w którym zamontujemy nasz sufit z regipsu. Jeżeli nasz sufit podwieszany montujemy w łazience musimy bezwzględnie pamiętać o tym, aby pomiędzy wełnę mineralną a płyty regipsowe przykleić folię paroizolacyjną. Taka folia zapewni, że do wnętrza konstrukcji nie będzie wnikać wilgoć, co zapobiegnie zagrzybianiu i zawilgoceniu sufitu.

Montaż płyt gipsowych na suficie

Kolejnym etapem w konstruowaniu podwieszanego sufitu jest montaż płyt gipsowych na suficie, a właściwie na skonstruowanym wcześniej stelażu. To etap konstruowania sufitu podwieszanego, który wymaga bezwzględnie udziału drugiej osoby. Pomoże ona przytrzymać ciężkie płyty regipsowe, a także poprawnie, równo je ustawić. Zanim jednak zamocujemy płyty na stelażu pamiętajmy o tym, aby przeciągnąć wszystkie instalacje potrzebne do oświetlenia, czy wentylacji w podwieszanym suficie, jeżeli na takie rozwiązanie się decydujemy. Płyty przykręca się do profilów nośnych, nie można ich przykręcać do profilów UD. Wkręty powinny być oddalone od siebie o ok. 25 cm. Pomiędzy sąsiadującymi ze sobą płytami należy zachować szczeliny dylatacyjne. Umożliwią one pracowanie całej konstrukcji. Nie należy sąsiadujących płyt przykręcać na styk.

Zaspoinowanie i wykończenie sufitu podwieszanego

Jeżeli już zamocowaliśmy płyty regipsowe do stelaża możemy przejść do ostatniego etapu budowy sufitu podwieszanego, czyli zaspoinowania łączeń pomiędzy płytami oraz szpachlowania samych płyt. Spoinowanie polega na tym, aby w szczeliny pomiędzy płytami wprowadzić gipsową masę szpachlową. Zapobiega to powstawaniu pęknięć w wykończonym już suficie oraz widocznych granic pomiędzy poszczególnymi płytami. Po zaspoinowaniu przestrzeni pomiędzy płytami powinno się zaszpachlować ich powierzchnię zewnętrzną, aby cała konstrukcja była gładka. Na sam koniec możemy już przystąpić do wykończenia podwieszanego sufitu, czyli możemy go np. pomalować.

Montaż sufitu podwieszanego – na co zwrócić szczególną uwagę?

Montaż płyt gipsowych na suficie to czynność, która nie powinna być wykonywana samodzielnie. Ze względów bezpieczeństwa, pamiętając o tym, że konstrukcja waży swoje, a także, że większość prac wykonywanych jest jednak na dużych wysokościach, potrzebna jest pomoc drugiej osoby, która przytrzyma poszczególne elementy konstrukcyjne, pomoże nam w pewnych pracach. Pamiętajmy także o tym, aby zachowywać odpowiednie odległości pomiędzy poszczególnymi elementami konstrukcji. Nie pomijajmy izolacji termicznej i akustycznej.

Sufit podwieszany to bardzo modne rozwiązanie w aranżacji wnętrz. Ten system suchej zabudowy to także praktyczne rozwiązanie, które pozwala zakryć nierówny strop, czy też nieestetyczne instalacje przebiegające pod nim. Dzięki naszemu poradnikowi montaż podwieszanego sufitu możesz przeprowadzić własnoręcznie, oczywiście z pomocą innej osoby.

Marek Lont

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
15 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *