fbpx
Majsterkowanie i remonty

Montaż rekuperacji – kiedy najlepiej go przeprowadzić?

• Zakładki: 51


Każdy budynek powinien zostać wyposażony w instalację wentylacyjną – jej parametry i wydajność działania określone są przez konkretne normy. Regulacje te mogą się różnić w zależności od wielkości pomieszczeń, ich przeznaczenia, a także tego, czy w pomieszczeniu znajduje się urządzenie zasilane gazem. Najczęściej używanymi rodzajami wentylacji jest wentylacja grawitacyjna i wentylacja mechaniczna. Jednym z wariantów wentylacji mechanicznej jest rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. To nowoczesny wariant instalacji wentylacyjnej, który pozwoli nam zapewnić cyrkulację powietrza w domu przez całą dobę bez straty ciepła! 

Kiedy przeprowadzić montaż rekuperacji?

Budowa domu łączy się w wieloma wydatkami. To powoduje, że część osób na starcie decyduje się na tradycyjną wentylację, a montaż rekuperacji przekłada na dalszy termin, gdy nieco odbudują domowy budżet. W taki sposób generujemy znacznie więcej kosztów, ponieważ to rozwiązanie wymaga wybudowania najpierw kanałów wentylacyjnych i kominowych, a także kratek wentylacyjnych umożliwiających przepływ powietrza. W momencie, jeżeli zdecydujemy się na zmianę wentylacji na rekuperację konieczne będzie uszczelnienie kratek i kanałów wentylacyjnych – tak ma to miejsce w przypadku montażu rekuperacji w starszym budownictwie. 

Montaż rekuperacji w domu – jak przebiega?

Montaż instalacji rekuperacji możemy podzielić na kilka etapów. W pierwszym etapie montażu montowane są kanały wentylacyjne, a także wykonywane są odwierty na kratki czerpni i wyrzutni. Te prace najlepiej wykonać, gdy budynek jest w stanie surowym zamkniętym – przed tynkami i wylewkami. Dzięki temu, można te elementy ukryć w konstrukcji budynku. Drugi etap montażu instalacji rekuperacji odbywa się już, gdy zakończą się wszelkie prace pylące i mokre. Wówczas montujemy rekuperator, a także kratki czerpni i wyrzutni. Taka kolejność montażu rekuperacji w budynku znacznie optymalizuje koszty, a także nakład prac, jakie trzeba wykonać. Zatem jeżeli chcecie zainstalować rekuperację w budowanym domu, to zdecydowanie lepszym pomysłem będzie uczynić to jeszcze na etapie przeprowadzania innych prac budowlanych. Oczywiście istnieje również możliwość zainstalowania rekuperacji w istniejącym domu, jednak należy liczyć się z nieco większymi kosztami i koniecznością większej ingerencji w budynek. 
Chcecie dowiedzieć się więcej na temat montażu rekuperacji? Zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Centrum Rekuperacji!

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
52 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *