fbpx
Budowa domu

Montaż okna dachowego krok po kroku – jak samodzielnie wstawić okno połaciowe?

• Zakładki: 25


Okna połaciowe, czyli dachowe mają za zadanie oświetlać poddasze. Okna dachowe chronią także budynek przed hałasem, stratami ciepła, niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, jak deszcz, śnieg, grad czy wiatr. Mogą również chronić przed włamaniem. Należy jednak pamiętać o tym, że okno to spełniać będzie swoje funkcje tylko i wyłącznie w przypadku, gdy montaż okna połaciowego przeprowadzony zostanie w sposób prawidłowy.

Montaż okna dachowego zlecić można firmie, w której nabyliśmy nasze okna lub fachowcom czy dekarzom. Wstawienie okna na dach nie jest jednak bardzo skomplikowane i można to zrobić samemu, oszczędzając na kosztach montażu i nabywając nowe, ciekawe doświadczenie.

Kiedy wykonać montaż okna dachowego?

Nie ma w zasadzie wyznaczonego czasu montażu okna połaciowego. Najlepiej jest jednak wykonywać prace montażowe okna na dachu wraz z montażem połaci dachowej. Jest to najlepszy czas na montaż okna połaciowego, gdyż ułatwia prowadzenie prac montażowych zarówno pokrycia dachowego, jak i okna. Równoczesny montaż okna dachowego i połaci dachowej zapewnia również mniejsze ryzyko wystąpienia nieszczelności oraz uszkodzeń. Można jednak również bez problemów zamontować okno w gotowym już pokryciu dachowym.

Czas montażu okna połaciowego zależy od kilku czynników. Musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę fakt, czy montaż okna będzie ingerować w konstrukcję dachu. Na czas montażu okien dachowych ma również wpływ rodzaj dachu, jego kąt i skomplikowanie konstrukcji. Od tych czynników zależeć będzie cena montażu okna dachowego. Profesjonalna ekipa jest w stanie zamontować okno połaciowe nawet w kilka godzin.

Okna połaciowe można zamontować w każdym rodzaju konstrukcji dachu. Należy pozostawić lub przygotować otwór o odpowiedniej wielkości, przeznaczony na to okno. Najlepiej, gdy więźba dachowa jest drewniana, gdyż instalacja okna w takiej więźbie nie wiąże się z reguły z koniecznością ingerencji w konstrukcję tego dachu, poza wycięciem łat. Montaż okien można przeprowadzić samodzielnie lub zlecić firmie.

Prawidłowy montaż okna połaciowego – instrukcja

Montaż okna dachowego na krokwiach

Najłatwiejszym sposobem montażu okien dachowych jest montaż na krokwiach. W ten sposób można zamontować okno połaciowe, które mieści się między krokwiami. Wstawienie okna pomiędzy krokwie jest stosunkowo proste, gdyż nie wiąże się z ingerencją w konstrukcję więźby dachowej.

Gdy kupujemy okna połaciowe, powinniśmy zwrócić uwagę na rozstaw krokwi w naszym dachu. Najkorzystniej, jeżeli szerokość okna jest o ok. 5 cm mniejsza niż odległość między krokwiami. Należy wspomnieć również o tym, że producenci oferują zwykle rozmiary okien połaciowych w rozmiarach, które są dostosowane do najczęściej stosowanych w budownictwie odległości między krokwiami. 

Montaż okna dachowego na łatach

Kolejnym sposobem montażu okien dachowych jest montaż na łatach. Tego rodzaju montaż stosowany jest w przypadkach, gdy rozstaw krokwi dachowych jest znacznie większy od szerokości okna dachowego.

Ten rodzaj instalacji okna w połaci dachowej polega na mocowaniu tego okna do łat, które są przykręcane do konstrukcji dachu. Osadzenie okna połaciowego w ten sposób jest stosunkowo szybkie i proste. Inną zaletą tego rodzaju montażu jest możliwość przesuwania tego okna w poziomie, gdy miejsca jego montowania jest dopasowywane.

Montaż okna dachowego na wymianach

Innym sposobem na osadzenie okna połaciowego na więźbie dachowej jest jego montaż na wymianach. Ten rodzaj instalacji umożliwia osadzenie okna, które jest szersze od rozstawu krokwi i w związku z tym wymaga wycięcia i usunięcia fragmentu jednej z krokwi.

Ten rodzaj montażu okna połaciowego w dachu jest najtrudniejszy i wiąże się z ingerencją w konstrukcję więźby dachowej poprzez wycięcie fragmentu krokwi. Obciążenie, które jest powodowane przez okno, przenoszą tzw. wymiany. Wymiany to poziome belki, które usytuowane są w odległościach ok. 30–50 cm od dolnej oraz górnej krawędzi okna.

Inne ważne informacje przy montażu okna połaciowego – instrukcja

Łączenie okna połaciowego z membraną dachową

Bardzo ważne, aby już przed montażem okien połaciowych, dach pokryty był specjalną, paroprzepuszczalną membraną dachową. Można również zastosować inną izolację wstępnego krycia. Najczęściej przez instalacją okiem położona jest też część  pokrycia dachowego z wyjątkiem fragmentu wokół docelowego okna połaciowego.

Gdy montujemy okno w tym samym czasie co dach, musimy pamiętać o tym, żeby w miejscu okna nie przybijać łat do pokrycia dachowego. Natomiast w przypadku, gdy łaty są już założone, należy je wyciąć. Membranę dachową należy wyciąć w miejscu planowanego okna. Trzeba również pamiętać o tym, aby pozostawić zapas membrany, który umożliwi wywinięcie jej na łaty.

Poziomowanie okna połaciowego

Innym ważnym elementem montażu okna w połaci dachowej jest jego poziomowanie. Aby okno dachowe dobrze się otwierało, jego ościeżnicę należy dokładnie wypoziomować na łatach. Gdy zaniechamy ten etap montażu, okno będzie się z pewnością źle otwierać. Dobrym zabiegiem przy poziomowaniu okna jest włożenie skrzydła na chwilę w ościeżnicę i sprawdzenie, czy szczeliny pomiędzy poszczególnymi elementami okna są równoległe.

Ewentualne nierówności przy zamontowanej ościeżnicy można zniwelować specjalnymi podkładkami pod kątowniki montażowe. Przestrzeń pomiędzy ramą a łatami ociepla się ramą izolacyjną wokółokienną, która jest wykonywana ze spienionego polietylenu. 

Instalacja kołnierza uszczelniającego i zakończenie montażu

Czynność, która kończy montaż okna dachowego to instalacja kołnierza uszczelniającego. Kołnierz uszczelniający jest dopasowywany do typu pokrycia dachowego oraz do jego wysokości. Kołnierz na dachu, który pokryty jest wysoką dachówką lub blachodachówką ma specjalny fartuch. Gdy zakończymy czynności izolacyjne na dachu, możemy wykonać czynności montażowe wewnętrzne, takie jak m.in. ułożenie folii paroizolacyjnej oraz ocieplenie wnęki okna.

Marek Lont

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
25 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *