fbpx
Budowa domu

Modne gabiony kamienne i ogrodzenia gabionowe

• Zakładki: 6


Gabiony to charakterystyczne elementy konstrukcyjne, które określić można jako kamienie w metalowej siatce. Można je spotkać m.in. jako konstrukcje zabezpieczające kamienne brzegi rzek, czy skaliste skarpy nad dolinami i urwiskami.

Czym są ganiony?

Takie konstrukcje mogą też wzmacniać i zabezpieczać strome stoki wzgórz, pagórków, masywów górskich, a nawet nasypów ziemnych przez usuwaniem się ziemi. Jednak gabiony kamienne mają również zastosowanie jako ozdobne elementy architektoniczne w budownictwie mieszkalnym, komercyjnym, drogowym i wodnym. Właściwości w zakresie bezpieczeństwa i estetyki rozwiązanie łączy gabion ogrodzeniowy – płot z kamieni w siatce.

Ogrodzenia, płoty z gabionów mają zazwyczaj formę prostopadłościennego kosza, który wykonany jest z prętów lub siatki stalowej, a wypełniony może być różnego rodzaju kruszywem: kamieniami, takimi jak granit, marmur czy otoczaki, może to być też żwir, beton, gruz czy kostka brukowa. Lecz gabiony mogą być też wypełniane innym materiałem, jak np.: kora drzew, łodygi bambusa, zgrabione jesienią liście, łupiny orzecha kokosowego, czy szkło pochodzące z recyklingu. Materiały można ze sobą łączyć, wszystko w tym kontekście zależy od własnych upodobań oraz zdolności aranżacyjnych. Jednak w podstawowej i najestetyczniejszej formie gabiony wypełnia się kamiennym kruszywem.

Gabiony – właściwości i zalety

Właściwości ogrodzeń gabionowych, a zarazem najważniejsze zalety tego rozwiązania to:

  • duża stabilność i masywność konstrukcji sprawia, że mur wykonany z gabionu jest trwały, szczelny i zapewnia maksimum bezpieczeństwa;
  • konstrukcje tego typu osiadają pod wpływem własnego ciężaru, dzięki czemu w niektórych przypadkach nie ma konieczności wykonania fundamentu pod takie ogrodzenie;
  • gabiony kamienne są odporne na uszkodzenia mechaniczne;
  • wysoka odporność na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych;
  • stosunkowo łatwy montaż;
  • niewygórowany koszt takiej inwestycji;
  • wiele możliwości aranżacyjnych;
  • ogrodzenia z gabionów nie wymagają malowania ani konserwacji;
  • gabiony stanowią znakomitą, bardzo skuteczną barierę dźwiękową – doskonale tłumią hałasy pochodzące z zewnątrz i sprawią, że organizując imprezę w ogrodzie, nie będzie się przeszkadzać sąsiadom, nierówne krawędzie wypełnienia płotów zapewniają im właściwości rozpraszające fale dźwiękowe.
comments icon0 komentarzy
0 komentarze
8 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *