fbpx
Aranżacja wnętrz

Modern glam – wnętrza skąpane w blasku

• Zakładki: 21


Jeśli scandi, japandi, wabi-sabi, slow life cieszą Twoje oczy, przynosząc wytchnienie wtedy, gdy go najbardziej potrzebujesz, ale konieczność spędzania większej ilości czasu w tak urządzonych wnętrzach niekoniecznie do Ciebie przemawia, mamy rozwiązanie. Gdy krew buzuje, Twoja potrzeba wolności, i co za tym idzie przestrzeni, wybija się na pierwszy plan, na dodatek jesteś zwolennikiem stwierdzenia, że brokat w małych ilościach nie tylko nie szkodzi, ale i pomaga, to czas zaprzyjaźnić się z modern glam, czyli nową odsłoną stylu glamour. Przypomina ona nieco stary, dobry hollywoodzki glamour, czerpie jednak dużo z ekskluzywnej elegancji, bawi się teraźniejszością, nie zapomina o przeszłości i jak ognia unika kiczu.  Podpowiadamy, jak urządzić wnętrze w stylu modern glam. Niech szyk i światło będą z Wami!

Jak wyglądają aranżacje w stylu modern glam?

Aranżacje w stylu modern glam są oszałamiające. Nic dziwnego, w końcu lśniące refleksy i metalowy blichtr doskonale uzupełniają piętrzące się warstwy tuftowanego aksamitu, na które spoglądają kryształowe oprawy oświetleniowe.  Pikowane sofy, w tym słynna Chesterfield, miękkie, sztuczne futra zapraszają do odpoczynku i chwili zapomnienia o świecie. W tym wnętrzarskim trendzie można zauważyć dużo modowego myślenia. Nie zawsze jest ono praktyczne, ale na szczęście to od nas zależy, ile glamu w glamie jesteśmy w stanie przyjąć do wnętrza bez skutków ubocznych dla psychiki. Nowoczesny glam jest na ogół spotkaniem trzech kolorów: metalicznego (złoto lub srebro), neutralnego (czerń lub biel) i dopełniającego (róż, szarość itp.). Przestrzeniami modern glam rządzą błyszczące metale, luksusowe tekstury i ozdobne motywy.

Cechy charakterystyczne modern glam:

  • nowoczesne meble o szklanych lub lustrzanych powierzchniach;
  • czyste linie i kształty;
  • sięga zarówno po współczesne elementy oświetleniowe, jak i te z połowy minionego stulecia, kocha kryształowe oprawy oświetleniowe;
  • klasyczne detale architektoniczne występują w uproszczonej wersji;
  • proste draperie;
  • występuje najczęściej w dwóch odsłonach: dramatycznej, gdzie kolor równoważy się z ilością klejnotów (kryształów), elementów metalicznych i świeżej, gdzie przeważa więcej kolorów neutralnych, a klejnoty są dodatkiem;
  • stawia na symetrię, gdy chce uzyskać formalny wygląd lub asymetrię, gdy celem jest swobodny klimat;
  • kładzie nacisk na materiały i wykończenia wysokiej jakości, których wspólnym mianownikiem jest wygoda;
  • może zawierać uproszczone elementy stylu Hollywood Regency.

W blasku glamour

Nowoczesny glam jest świetlisty, pełen powietrza (przestrzeni) i nieprzytłaczający. Nie ma w nim miejsca na zbędny przepych, co oznacza, że wnętrza nie są przeładowane detalami aranżacyjnymi. Blichtr równoważony jest funkcjonalnością. Tym razem prostota wygrywa z ostentacją. Z klasycznego glamouru czerpie tylko to, co najlepsze, czyli przede wszystkim szyk.   Zakłada pozbycie się niepasujących do siebie dekoracji i czerpanie inspiracji z teraźniejszości, która dostarcza nam wiele emocji.

Meble w stylu modern glamour – jakie wybrać?

We wnętrzu modern glam nie zabraknie miejsca dla pikowanych mebli – sofy, krzeseł, ławki, podnóżka – a także antyków. Jednak pierwsze skrzypce grają meble o lustrzanej powierzchni, która delikatnie odbija przechodzące przez pomieszczenie światło, dbając o przyjemne dla oka refleksy. Jeśli chcesz dodać do swojego wnętrza odrobinę glamu, to koniecznie postaw na nocne szafki, łóżko z baldachimem, biurko, konsolę, stół ze szklanymi lub lustrzanymi powierzchniami bądź elementami. Jako że marmur w 2022 roku powrócił w wielkim stylu i to nie tylko w formie blatu kuchennego lub posadzki, warto wprowadzić do wnętrza choćby marmurowy stolik kawowy, koniecznie na złotych lub mosiężnych nogach.  Jako że meble z lustrami lub marmurowymi powierzchniami do najtańszych nie należą, możemy wprowadzić blask do wnętrza za pomocą metalicznych akcentów. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na mosiądz, złoto, chrom czy nikiel, najważniejszą zasadą jest zachowanie spójności. Klamki, okucia, nogi mebli powinny być wykonane wyłącznie z jednego metalu.

Przeszklenia są glam

Styl modern glam lubi przeszklenia, więc warto postawić na nowoczesne witryny. Tańszą alternatywą dla mebli o powierzchniach lustrzanych i szklanych będą meble lakierowane, które również odbijają światło, rozświetlając przestrzeń. Warto zadbać o chromowane wykończenia stolików, złote akcesoria i wykończenia na wysoki połysk.

Kolor w modern glam

Choć modern glam często korzysta z pewnego zestawienia kolorów, tak naprawdę kolorystyka nie jest w tym stylu kluczowa. Nie chodzi bowiem stricte o kolor, a o atmosferę, która dzięki niemu powstaje. Jeśli chcemy, by wnętrze było odbierane jako wyrafinowane, należy skąpać je w bieli, która oczywiście musi zostać przełamana lub też uzupełniona stosownymi dodatkami. Nastrojowe wnętrze uzyskamy, wybierając kolory klejnotów (szmaragdowy, szafirowy, rubinowy, turkusowy) w ciemnych tonach. Dramatyczny efekt będzie możliwy dzięki połączeniu czerni i bieli, a powściągliwy, gdy postawimy na kolory neutralne, sięgając po biel, brąz, szarość i czerń.

Ściany i podłoga modern glam

Panele dzielnie dotrzymują kroku marmurowi. O ile na podłodze występują raczej w prostej, klasycznej odsłonie, o tyle zadomowione na ścianach pozwalają sobie na maksymalne przyciąganie uwagi. Czy złote panele będą przesadą? Nic z tych rzeczy, pod warunkiem, że znajdą się w otoczeniu przedmiotów, które wydobędą ze złota szlachetność, nie budząc skojarzeń z romskimi domami, wyglądającymi jak pałace. Ciekawym rozwiązaniem będą złote panele na ścianie przy kominku, gdyż w połączeniu z blaskiem bijącym od ognia sprawią, że wnętrze zyska na przytulności, nie tracąc eleganckiego charakteru.

Oświetlenie modern glam

Aranżacja wnętrz w stylu modern glam opiera się oświetleniu wprowadzającym pewien rodzaj dramatyzmu. Tutaj raczej nie ma miejsca na minimalizm i udawaną skromność. Od czarnych żyrandoli, po kaskadowe w metalowych oprawach, na zapierających dech w piersiach żyrandolach wodospadowych z kryształu. By uzyskać bardziej dramatyczny efekt, należy tego typu oświetlenie zestawić z wnętrzem stonowanym. Nie można zapomnieć o odpowiednim otoczeniu, które podkreśla centralny punkt wnętrza, a zatem nie bez znaczenia jest wybór stołu i krzeseł, które znajdą się bezpośrednio pod żyrandolem. Powinny mieć błyszczącą powierzchnię, by odbijać blask żyrandola. Jeśli zdecydujemy się na lampy podłogowe, musimy pamiętać o symetrycznym rozstawieniu.

Dodatki modern glam

Modern glam wprowadza estetyczną przyjemność warstwowo, bawiąc się teksturami. Pozwala to uzyskać efekt wnętrza wielowymiarowego. Tekstury powinny dopełniać eleganckie wykończenia mebli. Liczbę wzorów i motywów należy ograniczyć. To samo tyczy się palety kolorów. Chodzi o maksymalne wzmacnianie blasku wnętrza i unikanie kiczu, choćby ocierania się o niego. Pamiętając o tym, że kolor ma wprowadzić atmosferę, sięgajmy po biel, złoto, piasek i brąz, gdy chcemy nadać wnętrzu przewiewności i przestronności. Tajemniczy klimat pozwolą nam uzyskać ciemne szarości, polerowane srebro i bakłażan. Wnętrza modern glam kochają aksamit i jedwab, a także pikowane poduszki w biżuteryjnych kolorach – niebiesko-fioletowym, fioletowym, czerwono-fioletowym i różowym. Wykonany z naturalnej wełny, ręcznie tkany lub z pluszu dywan będzie stanowić luksusowy dodatek.

Zasłony z zapasem

Atmosferę wnętrza budują także zasłony. By uzyskać dramatyczny wygląd, musimy wybrać materiał, który utworzy „kałużę” na podłodze. Powinien być dłuższy o 6-10 cm od standardowych zasłon sięgających do podłogi. Atmosferę przewiewności zapewni wybór lekkiej tkaniny, a zatem woalu lub lnu. O nastrojową estetykę zadbają jedwab i aksamit.

Glam egzotic

Nieco egzotyki można wprowadzić do wnętrza glam, decydując się na wybór motywów zwierzęcych. Mogą to być zarówno dywany z nadrukiem tygrysa, zebry i geparda, jak i poduszki ze skóry bydlęcej. Zaleca się wprowadzać je punktowo jako ciekawy akcent. Nie powinny zdominować aranżacji, by nie utraciła swojego luksusowego charakteru.

Błysk bez ograniczeń

Lustra w bogato zdobionych ramach, koniecznie w kolorze srebrnym, ozdobią ściany we wnętrzach modern glam. Nie ma żadnego ograniczenia odnośnie do ilości. Blask jest cechą nadrzędną tego stylu, więc w zasadzie im więcej, tym lepiej. Zabawy formą i ciekawe zestawienia również wchodzą w grę.

Lustrzana kula

Pandemia Covid 19 sprawiła, że życie nocne, reprezentowane przez kluby taneczne, w zasadzie zniknęło w ciągu jednej nocy. Skoro ludzie nie mogli tańczyć pod znaną od ponad 100 lat, a wypromowaną w latach 70. za sprawą electro beatu, kulą dyskotekową, projektanci postanowili ją udomowić, czyli wprowadzić do wnętrz prywatnych. Lustrzana kula znakomicie odnalazła się głównie w przestrzeni sufitowej. Jednak nie zabrakło jej w strefie przyziemnej w formie dodatków rozświetlających wnętrze, które najlepiej czują się na stolikach i komodach.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
273 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *