fbpx
Wnętrza

Mieszkanie w stylu loft – jak urządzić mieszkanie w stylu industrialnym?

• Zakładki: 36


Moda na lofty przywędrowała do Europy ze Stanów Zjednoczonych, gdzie w latach sześćdziesiątych XX wieku artyści zaaranżowali opuszczoną fabrykę na pracownie, miejsca wystawowe, a także swoje mieszkania. U nas, ze względów historycznych, lofty najlepiej przyjęły się w Łodzi. Jednak nie trzeba mieszkać w prawdziwym lofcie, by mieszkanie zaaranżować w stylu loft. Prostota, pozorny nieład i brak wykończeń, małe odsłonięte okna lub okna z ciężkimi zasłonami blackout, metalowe lub drewniane meble to podstawowe założenia stylu loftowego.

Jakie meble do mieszkania w stylu loft?

W lofcie lub mieszkaniu stylizowanym powinno być w miarę możliwości jak najmniej mebli. Łóżko z metalową ramą najlepiej wpisze się w tę aranżację. Jeśli do tego znajdziesz metalowe szafki, najlepiej przypominające te ze szpitalnych sal, efekt będzie zniewalający. Możesz także wykorzystać modne ostatnio palety, na których wystarczy położyć wygodny materac, a Twoje łóżko będzie naprawdę wyjątkowe!

Styl loft lubi przestrzeń, dlatego w miarę możliwości zburz ścianki działowe, a jeśli czasami potrzebujesz odgrodzić salon od sypialni, możesz wykorzystać panele okienne, którymi przysłonisz także okna. Możesz też wykorzystać duże, podłużne wieszaki na płaszcze, na których przewiesisz zasłony blackout. Nie będzie wtedy konieczności przenoszenia stelażu, a jedynie odsłonięcia zasłony. W salonie postaw bujane fotele lub inne starodawne fotele. Zamiast nich możesz wykorzystać także poduszki lub ponownie palety.

Dodatki do loftu – zasłony blackout, poduszki i pufy

Styl lotf nie przepada za dodatkami, dlatego wybierz ich jak najmniej. Wnętrze jednak warto ożywić między innymi kolorowymi pledami na łóżko, poduszkami do siedzenia czy fotelami lub pufami. Nie zagradzaj mieszkania, a wybierając dodatki, zadbaj o to, by były z różnych kompletów.

Okna w loftach najczęściej są małe – wtedy najlepiej pozostaw je bez żadnych ozdób. Jeśli jednak urządzasz mieszkanie w bloku na styl loft, możesz odgrodzić się od sąsiadów zza okna za pomocą ciężkich, grubych zasłon blackout, które powieszone na stalowym drążku, dodadzą industrialnego charakteru.

Wazony, ramki ze zdjęciami, ozdobne kartony ogranicz do niezbędnego minimum i koniecznie postaw na minimalistyczne kształty. Zdjęcia możesz też trzymać w stojakach na zdjęcia, a kwiaty w słoikach lub szklanych butelkach po mleku.

Ciekawe rozwiązania w stylu loft

Styl loft to przede wszystkim biel, szarość i czerń. Jeśli chcesz wykorzystać inne kolory, postaw na surowe, chłodne odcienie niebieskiego czy beżu. Aranżując wnętrza w stylu loft, możesz łączyć nowoczesne rozwiązania ze starymi. Zamiast szafy, wykorzystaj stalowy wieszak, a czego nie uda Ci się na nim powiesić, połóż na metalowej szafce, jaką najczęściej można spotkać w garażu. Jedną ze ścian, najlepiej w kuchni, pomaluj farbą kredową, a nad łóżkiem powieś biało-czarny plakat Marilyn Monroe w prostej antyramie.

Bardzo ciekawy efekt daje wyciągnięta na zewnątrz instalacja elektryczna, którą należy starannie zabezpieczyć. Mimo że w mieszkaniu w stylu loft mogą znaleźć się przedmioty, które do siebie nie pasują, w mieszkaniu takim nic nie powinno znaleźć się przypadkowo. Inspiracji najlepiej szukać na amerykańskich zdjęciach sprzed pięćdziesięciu lat, ale nie musisz bardzo skrupulatnie trzymać się pierwowzoru. Jak zawsze w takich sytuacjach, zachęcamy do zabawy stylem i szukania własnych rozwiązań.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
49 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *