fbpx
Budowa domu

Membrany dachowe – wszystko co musisz wiedzieć!

• Zakładki: 11


Wysokiej jakości konstrukcja dachu to jeden z najważniejszych elementów konstrukcji domu. Stanowi warstwę ochronną przed warunkami atmosferycznymi, wysokiej jakości izolację cieplną i dźwiękową. Jedną z najważniejszych warstw dachu są membrany dachowe.

Co to jest membrana dachowa?

Membrana dachowa to niezwykle istotna część całego dachu. Montuje się ją tuż przy zewnętrznej warstwie dachowej. Stanowi cienki element, jednak bardzo istotny. Stosuje się je już od dłuższego czasu. W USA i Europie membrany dachowe pojawiły się w latach 60tych i 70tych XX wieku.

Dziś membrany dachowe stosowane są powszechnie i praktycznie w każdym, nowoczesnym domu stosuje się tego typu izolację. To duża oszczędność energetyczna i bardziej komfortowe mieszkanie, w każdych warunkach.

Jaką rolę spełnia membrana dachowa?

Istnieje kilka funkcji, które spełnia wysokiej klasy membrana dachowa. To przede wszystkim warstwa, która chroni przed nieprzyjemnym skutkiem działania wiatru, deszczu, śniegu. Uniemożliwia zbieranie się wilgoci pod wrażliwymi częściami elementów dachowych, nie przepuszcza też nadmiaru wody do wnętrza domu.

Poza tym membrana dachowa ma skutecznie izolować dom przed wychłodzeniem. Specjalna struktura i budowa warstw membrany sprawia, że ciepło jest w stanie wlecieć do domu, natomiast przez dach z niego nie ucieknie. Podobnie jest z wyprodukowaną energią grzewczą wewnątrz domu. Warto wspomnieć również o zapewnieniu cyrkulacji powietrza, co ogranicza powstawanie chorobotwórczych drobnoustrojów.

Jednak membrany dachowe wpływają nie tylko na bezpieczeństwo, oszczędność ciepła czy zdrowie. To izolacja dźwiękowa, zapewniająca wyższy komfort zamieszkania. Nie wypuszcza dźwięków i ogranicza dopływ z zewnątrz.

Jak wykonuje się membranę dachową?

Wykonanie odpowiedniej membrany dachowej to klucz do jej skuteczności. Wysokiej klasy membrana stworzona jest najczęściej z materiałów poliestrowych, włókien szklanych i PVC. Dzięki temu zachowuje pełne właściwości, jest mocna, elastyczna i odporna na działanie czynników zewnętrznych.

Pamiętaj, że przy dobieraniu membrany należy sprawdzić jej właściwości. Musi mieć ograniczoną przepuszczalność wody i odpowiednią gramaturę. To klucz do sukcesu w przygotowaniu efektywnego pokrycia dachowego.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
30 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *