fbpx
Aranżacja wnętrz

Meble balkonowe – porady zakupowe, inspiracje

• Zakładki: 20


Najnowsze trendy wyposażenia wnętrz balkon lub taras bardzo często traktują jako dodatkowy pokój. W związku z tym należy go urządzić przytulnie i przyjemnie wyposażyć – dokładnie tak jak mieszkanie. W czasie sezonu ciepłego – duża część wiosny, całe lato i spora część jesieni – na balkonie spędza sięsporo czasu. To miejsce stanowi doskonałe miejsce do wypoczynku na słońcu np. pośród roślin doniczkowych.

W związku z tym producenci przygotowują bogatą propozycję mebli na balkon, które trafiają w każdy gust. Jako że na balkonie nie dysponuje się zbyt dużą przestrzenią, to też poszukuje się zwłaszcza małych mebli na balkon. Podpowiadany, jak wyposażyć balkon, a w szczególności taki nieduży, tak by móc tam przyjemnie spędzić czas, zrelaksować się, wypić kawę i zjeść tam deser, a nawet zjeść obiad na powietrzu.

Czym kierować się przy wyborze mebli balkonowych?

Balkon stanowi rzecz jasna namiastkę ogrodu – można tam wypocząć na świeżym powietrzu, pośród natury – kwiatów w donicach, a przy tym ciesząc się słońcem. Wielkość balkonu wpływa na to, czy będzie tam można ustawimy tylko niewielki zestaw mebli wypoczynkowych, na który składać się będzie jedynie wygodne leżaki lub krzesła i mały stolika. W przypadku większych balkonów, śmiało można wyposażyć go np. w stołowy komplet balkonowy – z krzesłami balkonowymi, stołem ogrodowym – można będzie wygodnie zjeść obiad rodzinny, a nawet zaprosić gości na małe balkonowe przyjęcie.

Przy wyyborze mebli balkonowych, należy brac pod uwagę funkcjonalność tych mebli oraz wielkość balkonu. Jako, że balkony zazwyczaj nie są zbyt duże, to w wielu przypadkach duże meble tarasowe albo zestawy mebli ogrodowych zwyczajnier się nie zmieszczą na balkonie. Kolorystyka mebli warto dobrać do stylu budynku. Neutralne są zawsze kolory beżu, brązu, szarości – takie meble można urozmaicić np. kolorowymi poduszkami lub roślinnością.

Z jakich materiałów mogą być meble balkonowe?

Jeśli chodzi o materiały, z jakich wykonywane są meble na balkon, to spotkać się można z najstępującymi rozwiązaniami.

Drewniane meble balkonowe i tarasowe

Meble drewniane to rozwiązanie bardz estetyczne, które sprawdzą się zwłaszcza do nowoczesnego lub romantycznego wystroju balkonu. Drewniane meble na balkon mogą być wykonane z takich gatunków drewna jak m.in.: sosna, świerk czy olcha. Nelezy jednak pamiętać, że zawsze będą one wynmagać regularnej impregnacji, powieważ te gatunki drewna sę najmniej trwałe. Rozwiązaniem bardziej trwałym są meble drewniane wykonane z akacji, a najbardziej trwałe lecz i najdroższe będą meble z drewna egzotycznego. Takie gatunki drewna nie wymagają impregnacji, lecz należy je pokrywać olejem do drewna, co zapobiega ich szarzeniu. Meble wykonane z drewna egzotycznego wykazują się odporniościa na działanie warunków pogodowych, a także pleśni i szkodników. Impregnację lub olejowanie balkonowych mebli drewnianych należy wykonywac dwa razy w roku – przed oraz po sezonie. Zimą meble drewniane składuje się w pomieszczeniach..

Wśród zalet mebli drewnianych na balkon lub taras wymienia się:

  • wysoka trwałość;
  • stylowy i elegancki wygląd;
  • można zmienić kolor poprzez pomalowanie.

Wady mebli drewnianych:

  • duży ciężar;
  • mogą się wypaczyć pod wpływem działania wilgoci;
  • są dosyć drogie.

Meble balkonowe wykonane z plecionki naturalnej

Meble balkonowe z naturalnej plecionki prezentują się niezwykle pięknie i przytulnie na balkonach. Taką plecinką może być wiklina lub naturalny rattan. Należy jednak pamiętać, że materiały te cechują się wieloma wadami. Są one nietrwałe, z czasem będą się łamać i tracić kolor np. pod wpływem deszczu oraz promieni słońca. Nie można ich pozostawić na balkoniena zimę.

Meble balkonowe i tarasowe z tworzyw sztucznych

Bardzo modne są balkonowe meble z technorattanu. Materiał ten – plastik pleciony niczym naturalna plecionka – jest też lekki i trwały i elegancki. Meble z technorattanu dostępne są w wielu modnych kolorach. Można je wyposażyć w wygodne poduchy. Wśród zalet mabli z technorattanu wymiania się m.in. to, że wymagają one impregnacji ani żadnych innych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wyróżniają się odpornościę na działanie wilgoci, a także na promieniowanie UV. Takie nowoczesne meble wykonane z technorattanu można śmiało zostawić na balkonie na zimę.

Tanim, choć już nie takim eleganckim, rozwiązaniem są typowe meble plastikowe na balkon i taras. Ważną ich zaletą jest łatwość w utrzymaniu ich w czystości, lecz są bardzo nietrwałe. Takich mebli nie powinno się zostawiać na balkonie na zimę, przez ten czas staną się brzydkie, a także matowe i popękają. Będą też szarzeć pod wpływem promieni UV.

Meble balkonowe i tarasowe z metalu

Na balkonie nie bardzo zastosować można meble żeliwne lub stalowe – a to ze względu na ich wagę oraz korozyjność. Lecz doskonale sprawdzą się meble aluminiowe. Ich nowoczesne wzornictwo, a także połączenie aluminium z drewnem czy technorattanem, pozwalą na urządzenie balkonu w bardzo nowoczesnym oraz eleganckim stylu. Stół i krzesła balkonowe na stelażu z aluminium, a do tego z blatem i siedziskami drewnianymi lub z technorattanu staną się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Meble aluminiowe są lekkie, dzięki czemu łatwo można je przeność.

Komplet balkonowy na duży balkon

Ciekawym rozwiązaniem, zwłaszcza mając duży balkon, będzie zastosowanie na nim kompletu mebli balkonowych, tarasowych czy ogrodowych. Przy doborze stołu i krzeseł kierować się należy wielkością balkonu. Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych zestawów takich mebli, które wtykonane mogą być z różnych materiałów opisanych powyżej.

Gdzie kupić meble na balkon?

Wypoczynek na balkonie sprawia wiele radości i pozwala się zrelaksować na powietrzu i w słońcu. Wygodne i odpowiednio dobrane meble nie tylko pozwolą ci tam wypocząć, ale również ozdobią Twój balkon. W poszukiwaniu najlepszych dla siebie mebli balkonowych warto odwiedzić sklepy internetowe z branży dom-ogród lub wybrać się lokanych sklepów stacjonarnych w tej branży. Można również sprawdzić oferty marketów budoleno-ogodowych, jak np. Leroy Merli, Castorama czy Obi.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
26 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *