fbpx
Budowa domu

Materiały budowlane. Czym jest wylewka samopoziomująca

• Zakładki: 10


Wylewka samopoziomująca ma tę zaletę, że uzyskana powierzchnia jest gładka i nie wymaga wyrównania. Niestety wylewka samopoziomująca dość wolno wiąże i schnie. Można na nią wejść dopiero po 2 dniach, a układać posadzkę nawet po tygodniu.

Co to jest wylewka samopoziomująca

Wylewka samopoziomująca to wszystkie jastrychy anhydrytowe i cementowe podkłady wyrównujące. Wylewki samopoziomujące można bez wysiłku układać ręcznie lub maszynowo – same się rozpływają i bardzo dobrze zespalają z podłożem. Mają jednorodną strukturę o konsystencji półpłynnej lub płynnej, a dzięki zredukowanemu skurczowi nie wymagają zbrojenia powierzchniowego. Większość wylewek samopoziomujących pełni funkcję warstw wyrównawczych, choć niektóre można stosować również jako nośne podkłady. Wylewki samopoziomujące świetnie sprawdzają się w systemach ogrzewania podłogowego, bo szczelnie otulają przewody, a dzięki elastyczności nie pękają w trakcie grzania. Dzięki temu, posadzka będzie pobierała ciepło większą powierzchnią, co przełoży się na szybsze i bardziej równomierne przekazywanie go do pomieszczenia. Pozwoli to lepiej reagować na zmiany temperatury i zmniejszyć rachunki za energię.

Wylewka samopoziomująca układanie – ważne zasady

Te problemy nie występują w przypadku wylewek samopoziomujących. Przy pomocy niwelatora i specjalnych stojaków niwelacyjnych, rozstawionych w pomieszczeniu, wyznaczymy poziom przyszłej posadzki. Potem pozostaje już tylko przystąpić do wylewania podkładu.

Wylewka samopoziomująca jak zrobić

Wylewki samopoziomujące wykonuje się to za pomocą giętkiego przewodu poprowadzonego od pompy. Wylewanie należy prowadzić równomiernie i okrężnymi ruchami, aby ułatwić rozpływanie się mieszanki. Po skończeniu, posadzkę należy odpowietrzyć poprzez sztangowanie i ostatecznie wyrównać szczotkami. Układanie wylewki samopoziomującej odbywa się w wygodnej pozycji stojącej.

Jak widać, wykonanie wylewki samopoziomującej jest szybsze i wygodniejsze, a w efekcie uzyskujemy równą, gładką i znakomicie wypoziomowaną powierzchnię, która nie wymaga już ręcznego zacierania. Nie pozostaną na niej żadne skazy, powstałe podczas układania. Tak wykonana wylewka będzie stanowić doskonały podkład pod każde wykończenie.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
15 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *