fbpx
Aranżacja wnętrz

Malowanie ścian – cenne porady

• Zakładki: 6


Jak malować ściany? W tym poradniku dowiesz się, jak powinno przebiegać malowanie ścian krok po kroku. Zobacz, jak przygotować ściany do malowania, jak nakładać farbę i czym malować, by cieszyć się pięknymi kolorami ścian.

Malowanie ścian: wałek czy pędzel?

Uniwersalnym wyborem do malowania dużych i płaskich powierzchni ścian (takich jak właśnie ściany wewnątrz pomieszczeń) będzie oczywiście wałek. Maluje się nim wygodnie (farba rozkłada się równomiernie) i przede wszystkim szybko. W zależności od długości włosia wyróżniamy trzy rodzaje wałków do malowania ścian:

krótkie (6 – 10 mm) – do gładkich powierzchni;

średnie (13 – 15 mm) – do tradycyjnych tynków i tapet strukturalnych;

długie (19 – 30 mm) – do malowania powierzchni chropowatych. Dodatkowo w przypadku pomieszczeń wysokich dobrym rozwiązaniem okazuje się teleskop do wałka.

Malowanie ścian: właściwe warunki

Optymalna temperatura do malowania ścian mieści się w przedziale od 18 do 25 stopni Celsjusza. Wbrew pozorom najważniejsza jest jednak wilgotność, która powinna oscylować w okolicach 60%. Zbyt niska wilgotność – szczególnie w połączeniu z wysoką temperaturą – skutkuje szybkim schnięciem farby podczas malowania, a w efekcie powstawaniem smug podczas łączenia kolejnych pasów. Powłoka powstała w takich warunkach będzie zdecydowanie mniej atrakcyjna.

Farba do malowania ścian: przygotowanie

Po otworzeniu pojemnika farbę trzeba dokładnie wymieszać. Malowanie ścian farbą niewymieszaną – z rozwarstwionymi frakcjami spoiwa, pigmentów i wypełniaczy – spowoduje wyraźne różnice kolorystyczne na ścianie. Przed nałożeniem pierwszej warstwy emulsję możemy także delikatnie rozcieńczyć wodą. Rozcieńczenie jest również wskazane przy malowaniu ścian pędzlem (farba łatwiej się rozlewa na powierzchni ściany). Pamiętać jednak należy, że przy wszelkiego rodzaju modyfikacjach farby powinniśmy szczegółowo trzymać się zaleceń producenta zapisanych na etykiecie. Warstwę finalną nakładaną wałkiem wykonujemy wyłącznie farbą nierozcieńczoną.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
13 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *