fbpx
Ciekawe rozwiązania

Malowanie plastiku

• Zakładki: 12


Najprostszym sposobem na tchnięcie życia w dany przedmiot jest uzbrojenie go w nowy kolor. Jeśli zastanawiasz się, co możesz zrobić z używanymi od kilku sezonów plastikowymi meblami ogrodowymi, które lata świetności mają za sobą, odpowiedź jest tylko jedna: pomaluj je! Podpowiadamy, jaką farbę do plastiku wybrać i jak powinno przebiegać malowanie plastikowej powierzchni.

Jak wybrać farbę do plastiku?

Farba do malowania plastiku musi charakteryzować się dobrą przyczepnością, gdyż mamy do czynienia z dość śliskim materiałem. Jeśli wybierzesz niewłaściwą farbę albo nie będzie w stanie wystarczająco pokryć powierzchni, albo po jakimś czasie zacznie kruszyć się i schodzić. Na wybór preparatu wpływają cechy przedmiotu, który chcesz pomalować. Wystawione na działanie warunków atmosferycznych meble ogrodowe będą potrzebować innej farby niż wykorzystywana w domu osłonka na doniczkę.

Farba do plastiku w sprayu

Zapewnia bardzo dobre i równomierne krycie. Pozwala szybko osiągnąć pożądany efekt. Na dodatek jest bardzo wydajna i niewiele kosztuje.

Akrylowa farba do plastiku

Farba akrylowa znakomicie poradzi sobie z pokryciem plastikowej powierzchni. Cechuje się świetną przyczepnością. Ten rodzaj farby nakłada się pędzlem lub wałkiem.

Strukturalna farba do plastiku (lakier strukturalny)

To jednoskładnikowa farba, która tworzy powłokę przypominającą powierzchnię plastiku. Nie tylko charakteryzuje się znakomitą  przyczepnością, ale i dodatkowo wypełnia drobne zarysowania lub  wgniecenia powierzchni.

Malowanie elementów plastikowych na zewnątrz

Do malowania elementów użytkowanych na zewnątrz często wykorzystywane są farby w sprayu lub lakiery strukturalne. Przed przystąpieniem do pracy sprawdź, czy zakupiona przez ciebie farba jest oznaczona, jako farba do użytku na zewnątrz.

Jak malować plastikowe przedmioty?

Malowanie plastiku: oczyść powierzchnię

Wyszoruj plastikowy przedmiot szmatką lub gąbką zanurzoną w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń. Pokryte nieestetycznym nalotem meble ogrodowe wyczyść za pomocą szczotki do czyszczenia garnków. Nie szoruj zbyt intensywnie, aby nie porysować powierzchni. Dokładnie spłucz oczyszczony przedmiot.

Malowanie plastiku: szlifowanie

Farba znacznie lepiej przylega do bardziej chropowatych i matowych powierzchni plastikowych.  Jako że większość plastikowych przedmiotów jest lekko błyszcząca, musisz je delikatnie przeszlifować  papierem ściernym o  ziarnistości od 180 do 220.

Malowanie plastiku: przetrzyj plastik spirytusem mineralnym

Aby usunąć drobny pył powstały podczas szlifowania plastiku, przetrzyj powierzchnię przedmiotu alkoholem izopropylowym lub benzyną lakową.

Malowanie plastiku: czas na pierwszą warstwę farby

Plastik nie jest porowaty, więc nie wchłania formy. Co to oznacza dla ciebie? Nieco więcej cierpliwości niż w przypadku malowania drewna. Nałóż pierwszą warstwę farby, a następnie pozostaw plastik do wyschnięcia (2 godziny). Jeśli powierzchni jest sucha i nie jest lepka, możesz nałożyć kolejną warstwę. Ewentualne zgrubienia farby możesz zeszlifować delikatnym papierem. Prawdopodobnie po kilku kolejnym godzinach trzeba będzie powtórzyć malowanie.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
47 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *