Jeśli szukasz całkowicie naturalnego wykończenia ścian, które może być w pełni dopasowane do twoich potrzeb estetycznych, zaufaj wielowiekowej japońskiej tradycji. Czerpiący pełnymi garściami z tego, co najlepsze w tynku i tapecie, tynk japoński nie tylko uczyni twoje wnętrze wyjątkowym, ale również stanie się dodatkiem lub elementem przyjaznego środowisku domu. Atrakcyjny na zewnątrz i bezpieczny w środku – tak w skrócie można opisać ten wysokiej jakości materiał wykończeniowy. Poznaj jego liczne zalety i nieliczne wady.
Tynk japoński, czyli jaki?
Tynk japoński, nazywany również bawełnianym lub tapetą japońską, to materiał wykończeniowy do ścian i sufitów o azjatyckim rodowodzie, który z powodzeniem może zastąpić zarówno tapetę, jak i tradycyjny, gładki tynk ścienny. Stanowi mieszankę naturalnych składników, w których składzie można znaleźć strzępki bawełny, jedwab, włókna celulozowe i mineralne, płytki miki, a nawet brokat. Po nałożeniu przypomina nieco tapetę. Sprawia, że pomieszczenia nabierają wyjątkowego charakteru. Odpowiednio dobrany tynk japoński sprawdzi się zarówno w pomieszczeniach urządzonych w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym. Zwykle sprzedaje się go w postaci suchej mieszanki, która wymaga dodania pigmentu koloryzującego i wody, a czasami również kleju.
Zalety tynku japońskiego
- Zawiera naturalne i przyjazne dla środowiska składniki.
- Jest materiałem wielokrotnego użytku, który można stosować na różnych powierzchniach – betonie, drewnie, styropianie, starym tynku, pomalowanej farbą ścianie, ścianie kartonowo-gipsowej, płytach OSB i wielu innych. Mieszankę można w każdej chwili usunąć na mokro, a uzyskaną masę położyć w innym miejscu.
- Przed nałożeniem tynku powierzchnia nie wymaga szpachlowania ani szlifowania.
- Poprawia akustykę pomieszczenia i zapewnia lepszą izolację cieplną – wnętrze staje się cieplejsze i bardziej przytulne.
- Pozwala uzyskać niepowtarzalny efekt dekoracyjny. Znakomicie maskuje nierówności ścian, ubytki i rysy.
- Występuje w szerokiej palecie barw.
- Jest łatwy w czyszczeniu i konserwacji – lakierowane powierzchnie wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką. Tynki zwykle czyście się przy użyciu odkurzacza wyposażonego w końcówkę z miękką szczotką.
Wady tynku japońskiego
- Stosunkowo wysoka cena przy mniejszej niż w przypadku pozostałych typów tynku pojemności. Na koszt tynku wpływają dodatki znajdujące się w mieszance.
- Nie pozwala na uzyskanie powtarzających się wzorów, które zapewnia np. tapeta. Dla jednych jest to wada, dla innych zaleta. Wszystko zależy od oczekiwań.
Nakładanie tynku japońskiego
Sposób nakładania tynku zależy od dokładnego składu mieszanki. Jeśli w mieszance dominuje jedwab, tynk można aplikować w sposób tradycyjny, czyli przy pomocy lub kielni. Jeśli w tynku japońskim dominuje bawełna, a także zastosowano liczne dodatki w postaci piasku kwarcowego lub innych drobin, warto sięgnąć po pistolet natryskowy.
M.Ś.