fbpx
Wnętrza

Lampa wisząca – jaki model daje najwięcej światła?

• Zakładki: 20


Elementów, które należy wziąć pod uwagę, dobierając oświetlenie, jest więcej, niż mogłoby się wydawać. Ważna jest wielkość pomieszczenia i jego przeznaczenie, aranżacja, a nawet ustawienie mebli. Pomyłki pod kątem funkcjonalności, ustawienia, rozmiaru, czy klosza wybieranej lampy mogą spowodować, że oświetlenie nie będzie dawać odpowiedniej ilości światła. Ciemne, a w szczególności małe pomieszczenia wymagają sprytnego wyboru lampy, żeby zyskać nieco na przytulności. Oto kilka wskazówek, na jakie modele warto zwrócić uwagę.

Jakie lampy najlepiej oświetlają pomieszczenia?

Gdy potrzeba źródła silnego światła, które porządnie oświetli pomieszczenie, pod uwagę należy brać przede wszystkim lampy sufitowe. Lampa wisząca, w tym zarówno na przewodach, jak i plafon, z sufitu jest w stanie oświetlić pomieszczenie znacznie lepiej od wszelkiego rodzaju ściennych kinkietów. Światło padające z góry znacznie lepiej się rozprasza i jest w stanie dotrzeć do każdego miejsca w pokoju.

Co daje więcej światła – klasyczne lampy na przewodach czy plafony z pełnym kloszem? Plafony w ostatnich czasach są coraz bardziej doceniane za swój minimalistyczny wygląd oraz fakt, że świetnie pasują do pomieszczeń z niskim sufitem. Ponieważ w takich modelach światło przepuszczane jest przez klosz, nie razi ono w oczy. W przypadku wiszących modeli na przewodach również jest to możliwe i zależy od klosza, jego kształtu, rozmiaru i materiału wykonania.

Chcąc jak najlepiej doświetlić pomieszczenie, warto zdecydować się na dodatkowe źródła światła jak kinkiety albo lampy stojące. Klosz do lampy stojącej lub kinkietu warto dobrać pod kątem tego, gdzie będzie używany. Klosze w sypialni mogą być pełne i przepuszczać mniej światła, aby tworzyć przyjemną atmosferę. Z drugiej strony kinkiety w gabinecie lub przedpokoju powinny dawać dużo światła, dlatego w tych pomieszczeniach sięga się po otwarte klosze.

Wiszące modele lamp do jasnych i ciemnych pomieszczeń

Dlaczego niektóre pomieszczenia wydają się ciemne? Czasami powody są bardzo proste – zbyt wiele mebli znajduje się w środku, za ciemny jest wystrój pokoju albo jego kolor ścian. Chcąc nieco doświetlić pomieszczenie, warto zwrócić uwagę również na wybór firan i zasłon. Jeśli będą one wykonane z grubych materiałów, które przepuszczają mało światła, efekt ciemnego pomieszczenia będzie jeszcze mocniej widoczny.

Jakie modele lamp najlepiej rozświetlają ciemne pomieszczenia? Odpowiedź nie jest prosta – dużo zależy od tego, jakie to dokładnie pomieszczenie. W przypadku małych pokoi częstym błędem jest wybór zbyt dużych lamp i żyrandoli, które dominują całą aranżację. W małych przestrzeniach poleca się stawiać na plafony lub lampy na krótkim, najlepiej regulowanym przewodzie. Dotyczy to w szczególności pokoi z nisko osadzonym sufitem, przy którym długi przewód mógłby zwracać na siebie zbyt dużą uwagę.

Duże żyrandole, w szczególności modele z odsłoniętymi żarówkami, najlepiej sprawdzają się w przestronnych pomieszczeniach. Tylko na dużej powierzchni światło z takiej lampy nie będzie raziło w oczy ani dominowało wystroju wnętrza. Do małych pokoi zaleca się wybór mniejszego oświetlenia, przy czym większą uwagę radzi się zwrócić na budowę klosza. Nie powinien być on całkowicie otwarty, ani całkowicie zamknięty, żeby dawać odpowiednią ilość światła.

W przypadku pomieszczeń, które wydają się ciemne ze względu na swój nietypowy kształt albo rozstawienie, zamiast jednego źródła światła lepszym wyborem może być kilka niewielkich lamp punktowych lub reflektorów sufitowych.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
32 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *