fbpx
Aranżacja wnętrz

Krzesło do biurka – czym kierować się przy wyborze?

• Zakładki: 9


Każdy z nas, w trakcie wykonywania obowiązków powinien mieć zapewnione ergonomiczne stanowisko pracy. Wielogodzinne siedzenie przy komputerze, obciąża nasz organizm i potrafią niesamowicie absorbować energię, dlatego, aby nie męczyć się podczas wykonywania pracy, niezbędny jest nie tylko odpowiedni sprzęt, który pozwala na wykonywanie danej profesji. Bardzo istotne jest też biurko, jakie służy nam do pracy, a jeszcze bardziej krzesło. Przedstawiamy 5 cech, które charakteryzują dobre krzesło do pracy.

Dobre krzesło do komputera

Człowiek z natury jest istotą mobilną, przystosowaną do ciągłego ruchu. Spędzanie dużej ilości czasu w pozycji siedzącej może okazać się dla niektórych z nas bardzo męczące. Dodatkowo, jeżeli stanowisko pracy i krzesło do komputera, z którego korzystamy, nie jest wygodne, ani dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb oraz prawidłowo wyprofilowane, nie dość, że będziemy się męczyć, to jeszcze możemy nabawić się kilku dodatkowych dolegliwości. Jeżeli będziemy korzystać przez dłuższy czas ze złego krzesła, możemy nabawić się bólu pleców, który może objawiać się w rozmaity sposób i sprawiać dyskomfort. Dolegliwości związane z kręgosłupem mogą przekładać się również na wzmożone bóle głowy. Źle wyprofilowane krzesło, które nie przestrzega zasad ergonomii nie tylko będzie je powodowało, ale również będzie uczyć nas złych nawyków związanych z postawą. Ponadto, nieodpowiednie krzesło, może skutkować dolegliwościami związanymi z mięśniami pośladkowymi, jak na przykład ich zapalenie wywołane na skutek zbyt długiego przesiadywania przy biurku, na nieodpowiednim siedzeniu. To zaś prowadzi do uciążliwego bólu w okolicach biodra i pośladków. Dobrze dobrane krzesło nie pozwala na takie komplikacje wynikające z wykonywania pracy, co nie zmienia faktu, że konieczne jest dokonywania systematycznej przerwy w trakcie jej wykonywania.

Krzesło biurowe a ergonomiczne stanowisko pracy

W celu zniwelowania prawdopodobieństwa wystąpienia wszystkich wymienionych wcześniej dolegliwości, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby udoskonalić swoje stanowisko pracy. W końcu to na nim spędzamy połowę całego naszego dnia. Aby wybrać odpowiednie krzesło, musimy mieć na względzie zasady ergonomii i zwrócić uwagę na:

Możliwości regulacyjne – oferowane przez producentów krzesła posiadają w standardzie regulację wysokości. W taką regulację wyposażone są nawet najprostsze modele. Jeżeli chcemy, aby nasze krzesło dawało nam jak największy komfort w pracy, powinniśmy wybierać te, które mają możliwość wyregulowania nie tylko wysokości całego krzesła, ale również regulację podłokietników, jeżeli jest ono w nie wyposażone, kąta nachylenia oparcia oraz kąta nachylenia zagłówka. Dobrze, abyśmy wybierali modele z opcją zsynchronizowanej regulacji oparcia i siedziska.

Wyprofilowanie oparcia – oparcie naszego krzesła powinno być przede wszystkim stabilne i zapewniać odpowiednie wsparcie dla naszych pleców.  Najważniejszy w tym wszystkim jest odcinek lędźwiowy, który powinien dopasowywać się do naszych pleców.

Dopasowanie pod wzrost – aby nie nabawić się wady postawy i wcześniej wspomnianych dolegliwości istotne jest dobranie krzesła pod kątem naszego wzrostu. Za małe krzesło sprawi również, że od samego początku nie będziemy się czuli komfortowo w pracy.

Wyposażenie w podłokietniki i zagłówek -– to dzięki podłokietnikom nasze ręce otrzymują wsparcie w trakcie pracy przy biurku, przez co nie męczymy w tym momencie tak bardzo naszych nadgarstków. Zagłówek, nawet ten najprostszy, który jest wszyty w oparcie, będzie pomagał zachować nam prawidłową postawę i zapewni odczuwalny komfort w pracy.

Płaskie siedzisko -– siedzisko w krześle powinno być płaskie z zaokrąglonym czołem. Oprócz tego, dobrze, by było dopasowane rozmiarami do osoby użytkującej, a także, aby nie było zbyt małe.

Podczas pracy przy biurku, nie tylko mogą zmęczyć się nasze plecy oraz pośladki. Ważne jest też, aby zadbać o nogi. Powstawanie żylaków nie jest związane tylko z wykonywaniem pracy w pozycji stojącej. Żylaki dotyczą każdego z nas, nawet, jeżeli pracujemy przy biurku. Stąd istotne jest miejsce przeznaczone na nogi podczas pracy. Aby uniknąć przykrych przypadłości związanych z naszymi nogami, powinniśmy zadbać, aby podczas pracy były ona na wpół wyprostowane i zaopatrzyć się w podnóżek pod biurko. To powinno zapewnić im odpowiedni przepływ krwi. W tym celu możemy wybrać krzesło z dodatkowym podnóżkiem lub zakupić akcesoryjny podnóżek.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
4 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *