fbpx
Meble

Konsolka – mebel z historią

• Zakładki: 13


Tak samo, jak sypialnia dla wielu kobiet nie może obejść się bez toaletki, tak wiele osób to samo myśli o konsolce w korytarzu. Ten mało popularny, a bardzo funkcjonalny mebel sprawdzi się rewelacyjnie jako stolik pomocniczy. Możesz ustawić go w przedpokoju, sypialni czy salonie, a wszędzie, gdzie się pojawi, stworzy wyjątkowy klimat. Czym jest konsolka i do jakich aranżacji pasuje najlepiej?

Czym jest konsolka?

Konsola to mebel charakterystyczny dla epoki baroku i rokoka. Mówiąc prościej, jest to przyścienny, niewielki stolik, najczęściej stosowany w holu bądź korytarzu np. pod lustrem. Dawniej na konsoli najczęściej ustawiano zegar bądź rzeźby, obecnie może ona stanowić bardziej funkcjonalny mebel. Dostępne dzisiaj na rynku konsole tworzone są ze zróżnicowanych materiałów. Możesz postawić na konsole drewniane o eleganckim wyglądzie, jak również konsole z płyty drzewnej, o wiele tańsze i również atrakcyjne wizualnie. Idealnie sprawdzą się w przedpokoju, stanowić mogą także pewien rodzaj toaletki niewielkich rozmiarów, umieszczonej nie tylko w holu, ale także w sypialni czy salonie. Zastosowań konsolki jest całe mnóstwo. Charakterystyczny jest jednak fakt, że każda konsola jest meblem przyściennym. Dawniej stosowano ją czasem jako dodatek do sofy czy kanapy.

Konsolka nie jest żadną fanaberią ani nową modą, która szybko minie. Pierwsze konsole powstawały we Francji już za czasów panowania Ludwika XV. Ich charakterystyczną cechą było bogate zdobnictwo. Dzisiaj chętniej wybieramy bardziej stonowane wersje, jednak sam zamysł pozostał niemal niezmieniony. Konsola nie jest przeznaczona do żadnego konkretnego zastosowania- ma po prostu stać, dobrze wyglądać i eksponować drobne bibeloty. Tylko tyle i aż tyle!

Konsole we wnętrzu w stylu industrialnym i tradycyjnym

Konsole doskonale nadają się zarówno do wnętrz klasycznych, jak i nowoczesnych i industrialnych. Dostępne są modele z szufladami, które znacznie zwiększają funkcjonalność mebla i zapewniają dodatkową przestrzeń do przechowywania np. kluczy czy dokumentów. W tradycyjnej formie, konsola opierała się na dwóch nogach, przymocowana do ściany. Dzisiaj takie modele również są dostępne, podobnie, jak typowe wąskie stoliki na czterech nogach. Pierwsze wrażenie, jakie sprawia konsola u sceptyków mówi o tym, że konsola jest niepotrzebnym meblem, który zajmuje miejsce. Wystarczy jednak zauważyć, jak wiele drobnych przedmiotów, które łatwo jest zgubić, chcemy mieć wciąż na oku i pod ręką. Klucze do domu i samochodu, portfel czy drobne monety- konsola będzie miejscem idealnym do bezpiecznego pozostawienia tych przedmiotów, a problemy z ich znalezieniem wreszcie się skończą.

Posiadasz wnętrze urządzone w klasycznym, tradycyjnym stylu? Świetnie! Konsole w takich wnętrzach prezentują się najgustowniej. Idealnie sprawdzają się drewniane modele zestawione z ciężkimi meblami rodem z baroku. A może stylizacja Twojego wnętrza to industrializm? Nie rezygnuj z konsoli! Połączenie tych dwóch stylistyk – klasyki i nowoczesności- daje naprawdę niezwykłe efekty. Możesz manipulować kolorem- najbardziej nowoczesny wydźwięk mają konsolki białe. Nie brakuje jednak również mebli w innych kolorach, a ostateczny wybór należy oczywiście do Ciebie.

Zalety konsolki

Konsolka to przede wszystkim dodatkowe miejsce do przechowywania różnych przedmiotów, zwłaszcza wówczas, gdy jest wyposażona w szuflady. Konsola pasuje do każdego pomieszczenia, świetnie sprawdzi się w salonie jako stolik pomocniczy czy w sypialni jako toaletka. Najczęściej stosuje się ją jednak w przedpokoju. Typowa konsola jest niewielkich rozmiarów, ale ma stosunkowo wysokie nogi. Małe gabaryty pozwalają na umieszczenie mebla właściwie wszędzie tam, gdzie sobie wymarzymy. Konsola doskonale wpisze się w stylistykę prowansalską, o ile zostanie zachowana w białym kolorze. Konsola prosta, z elementami szklanymi i metalowymi to najlepszy wybór do wnętrza zachowanego w stylizacji glamour. 

Niewątpliwą zaletą konsolki jest fakt, że nawet tak niewielki pod względem gabarytów mebel stanowi dodatkową przestrzeń do przechowywania różnych przedmiotów. Już nigdy nie zgubisz kluczy ani portfela, jeżeli zawsze po wejściu do domu położysz je właśnie na konsolkę. Warto wybierać konsolki z szufladami- zyskasz wówczas jeszcze więcej wolnego miejsca na przechowywanie wszystkiego tego, co chcesz mieć zawsze pod ręką.

Konsolka – czy warto?

Jeżeli zależy Ci na wyjątkowej stylizacji, marzysz o aranżacji rodem ze zdjęcia w magazynie wnętrzarskim, konsolka może być doskonałym wyborem. Pozornie, jest to dodatek do wnętrza, nie mający większego znaczenia. W rzeczywistości jednak siła jej oddziaływania na całą aranżację jest ogromna. Konsolę wybieraj zgodnie z aranżacją przestrzeni. Nie zrażaj się nowoczesnością- nawet najbardziej tradycyjne w swojej formie konsolki doskonale odnajdą się w nowoczesnych stylizacjach. Na konsolkę powinien zdecydować się każdy, kto ceni sobie dobry smak, siłę drobiazgów i detale, które tworzą jedną całość. Niewątpliwie, konsolka jest zakupem godnym polecenia do każdego wnętrza.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
27 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *