fbpx
Budowa domu

Konglomerat – co to jest i o czym trzeba wiedzieć?

• Zakładki: 10


Konglomerat to bardzo ciekawe słowo. Oznacza ono zlepek niepasujących do siebie słów, elementów, które razem tworzą jedną, zgraną całość. Konglomerat jako materiał jest dokładnie tym, co oznacza to słowo – zlepkiem różnych materiałów.

Wyróżnia się dwa konglomeraty, naturalny oraz sztuczny. Konglomerat naturalny to zlepek różnych elementów skalnych, takich jak piasek, elementy skał, a czasem nawet całe skały. W sprzedaży są nawet konglomeraty, w których skład wchodzą duże otoczaki polodowcowe. Są także konglomeraty kwarcowe, marmurowe oraz granitowe.

Konglomerat – najważniejsze informacje

Konglomeraty sztuczne powstają z połączenia drobnego materiału kamiennego, takiego jak marmur czy granit, z żywicą poliestrową. Konglomerat jest materiałem półkamiennym, który w budowie przypomina spieki kwarcowe, jednak o dużo większej granulacji.

Konglomeraty charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami fizycznymi. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz na warunki atmosferyczne. Ciężko jest je zarysować czy poważnie trwale uszkodzić. Ten materiał budowlany jest stosunkowo lekki, dzięki czemu można go stosować w miejscach, gdzie waga ma znaczenie i szuka się lżejszych zamienników kamienia naturalnego.

Jednym z największych zalet tego materiału jest to, że można go wykorzystać na blaty kuchenne i połączyć go bez widocznych spojeń. Dzięki niemu możesz mieć ogromny blat kamienny, na którym nie widać żadnych łączeń.

Kolejnym atutem jest możliwość naprawy uszkodzonego elementu. Konglomerat składa się z żywicy, którą można wykorzystać do naprawy zniszczonego elementu, dokładnie tak, jak łączy się spoiny w konglomeracie.

Niestety materiał posiada też liczne wady. Blaty granitowe są odporne na wysoką temperaturę. Dlatego bez żadnych obaw możesz stawiać na nim gorące naczynia wyciągnięte prosto z pieca. Blaty kuchenne z konglomeratu nie mają takiej odporności. Przy bezpośrednim kontakcie z gorącym naczyniem, blat zwyczajnie by się stopił.

Blaty z konglomeratu nie są odporne także na szorowanie oraz chemię gospodarczą. Dlatego musisz uważać przy ich myciu oraz pielęgnacji.

Blaty kuchenne z konglomeratu

Kuchenne blaty są bardzo ważnym elementem użytkowym, ale także dekoracyjnym, kuchni. Muszą one idealnie zgrywać się z wystrojem wnętrza pomieszczenia. Muszą pasować do podłogi, ścian, ale także mebli, na których zostaną zamontowane. Blat kuchenny jest niejako sercem tego wnętrza, jest to pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy po wejściu do pomieszczenia. Dlatego konglomerat nie jest najlepszym rozwiązaniem. Daleko mu do atrakcyjnego wyglądu blatów granitowych oraz właściwości użytkowych, które zapewnia blat odporny na wysoką temperaturę. Możliwość postawienia gorącej patelni czy innego naczynia bez potrzeby wykorzystania podkładek jest nie tylko komfortowy, ale także ergonomiczny. Dlatego w wypadku blatów kuchennych lepiej wybrać granit. Warto również wspomnieć, że ceny konglomeratu są zbliżone do granitu, a to jest kolejny powód, aby wybierać kamień naturalny.

Blaty marmurowe nie nadają się do kuchni ze względu na wrażliwość kwasową. Jednak nic nie stoi na przeszkodzenie, aby wykorzystać je w łazience. Pomiędzy blatami marmurowymi do łazienki, a tymi z konglomeratu, nie zauważysz znaczących różnic jeśli chodzi o trwałość. Tutaj podobnie jak w przypadku blatów, liczy się estetyka. Konglomerat zwykle ma strukturę gruboziarnistą, która nie jest zbyt estetyczna. Nie pasuje ona zwłaszcza to łazienek klasycznych, nowoczesnych i minimalistycznych. Marmur również w temacie estetyki wychodzi dużo korzystniej niż konglomerat.

Parapety z konglomeratu

Konglomerat to idealny materiał na parapety. Jednak nadaje się on na parapety wewnętrzne. W przypadku tych zewnętrznych nie jest najlepszym pomysłem. Chodzi tutaj o to, że sztuczny konglomerat nie jest odporny na promienie UV. Wystawiony na ciągłe ich działanie może się przebarwić lub stracić swój kolor. Dlatego bez obaw możesz go stosować do wnętrz, tam sprawdzi się idealnie. Zaś na zewnątrz dużo lepszym rozwiązaniem będą parapety granitowe.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
18 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *