fbpx
Ciekawe rozwiązania

Kominki ogrodowe – rodzaje, wykonanie krok po kroku

• Zakładki: 16


Nie bez powodu mawia się żartobliwie, że grillowanie to polski sport narodowy. Kominki ogrodowe są zatem w naszym kraju niezwykle popularne. Świetnie wpisują się w naturalną przestrzeń, łącząc w sobie walory natury estetycznej i funkcjonalność.

Kominek ogrodowy jako rozbudowana forma grilla ogrodowego

Kominek zewnętrzny pozwolić może na przygotowywanie potraw w wielu formach (grillowanie, suszenie, wędzenie). Na jego zakup lub budowę decyduje się zatem coraz więcej posiadaczy ogrodów, które stają się oazami wypoczynku. Choć Polacy w przeważającej większości przypadków decydują się na kominek w ogrodzie, nie brak jednak zwolenników paleniska na tarasie.

Jeśli wybierze się to murowane, należy pamiętać o tym, by najpierw przygotować pod nie grunt. Może stać się nim fundament albo płyta tarasu. Kominek zewnętrzny do obróbki cieplnej produktów spożywczych powinien każdorazowo wpisywać się w styl ogrodu czy tarasu. Można wykonać go samodzielnie bądź zakupić gotowy model, w zależności od własnych preferencji oraz potrzeb.

Czytaj także: Basen ogrodowy – jak zbudować i ile to kosztuje?

Ogrodowe kominki – kominek murowany, ceramiczny, żeliwny

Kominek w ogrodzie wykonany może być z różnego typu materiałów.

  • Najbardziej popularne są jego wersje murowane, które uchodzą za budowle świetnie wpisujące się w przestrzeń. Ta mała architektura ogrodowa pomoże przygotować smaczne posiłki i jednocześnie pozytywnie wpłynie na wygląd jego najbliższej okolicy. Opinie o tym elemencie małej architektury ogrodowej są najczęściej bardzo pozytywne, a nowoczesne jego projekty wpisują się w przestrzeń.
murowany grill do ogrodu
Zdjęcie: Shutterstock
  • Producenci proponują także ceramiczny typ grilla ogrodowego. Przenośny, łatwy do przetransportowania, utrzymany w stylistyce kamado, łączy w sobie tradycję przejętą od Japończyków z innowacyjnymi technologiami produkcji. Szybko się rozpala i estetycznie prezentuje się w ogrodzie.
ceramiczny grill ogrodowy
Zdjęcie: Shutterstock
  • Żeliwny grill ogrodowy to natomiast nawiązanie do tradycji. Jego niska cena, solidność oraz długie trzymanie ciepła to najważniejsze zalety. Doceniany przez kupujących, stanowi alternatywę modelu murowanego czy ceramicznego.
żeliwny grill do ogrodu
Zdjęcie: Shutterstock
  • Sporym powodzeniem cieszą się także wędzarnie ogrodowe. Dostępne w wersji drewnianej czy ocynkowanej, gotowe do użycia po jednym lub dwóch przepaleniach. Warto przyjrzeć się zatem i ich projektom.
wędzarnia ogrodowa
Zdjęcie: Shutterstock
  • A jeśli nie wędzarnie ogrodowe, to może kominek zewnętrzny z grillem? To wielofunkcyjne rozwiązanie stanie się ciekawym elementem kącika wypoczynkowego na powietrzu. Ta mała architektura ogrodowa dostępna jest zarówno w wersji tradycyjnej, jak i nowoczesnej.

Budowanie kominka w ogrodzie – modne palenisko ogrodowe

Jeśli nie do końca liczymy na to, co proponuje producent kominków ogrodowych, możemy postawić na samodzielne zbudowanie kominka zewnętrznego. Może on znaleźć się w przestrzeni ogrodu albo na tarasie. Warto jednak pamiętać, by stał w zacisznym zaułku, dając domownikom i gościom przestrzeń do wypoczynku. Paleniska na tarasie czy palenisko ogrodowe? To już indywidualny wybór.

Kominki ogrodowe w przeważającej większości przypadków buduje się z cegły klinkierowej, można jednak zastosować także bloczki silikatowe albo betonowe. Pracę zaczynamy od wymurowania ścian podstawy na pełną spoinę, w dalszej kolejności przygotowując palenisko oraz ścianki nad nim. Potrzebny będzie także okap, do jego stworzenia niezbędne są:

  • forma
  • zaprawa
  • siatka tynkarska

Kominek zewnętrzny, czyli kominek ogrodowy można także postawić w przestronnej altanie, zapewniając sobie bardzo dobrą przestrzeń do wypoczynku w ogrodzie (i to nawet wtedy, kiedy zdarzą się nagłe opady deszczu). Ten typ paleniska ogrodowego jest bardzo funkcjonalny, podobnie jest w przypadku kominka zewnętrznego z grillem.

To, jak ostatecznie będzie prezentowała się przestrzeń ogrodu, zależy tylko od jego właścicieli. Być może wybiorą oni minimalizm, może klasyczne rozwiązania zostaną wcielone w życie. Do wyboru jest dziś wiele interesujących opcji. Samodzielnie wykonane kominki ogrodowe przynoszą twórcom mnóstwo satysfakcji, można jednak zdecydować się na innego typu palenisko na tarasie czy w ogrodzie. Grill ceramiczny, żeliwny, murowany – należy wybrać taki, który dobrze wpisuje się w przestrzeń i na który pozwala ustalony na ten cel budżet. Kominek zewnętrzny z grillem również godzien jest uwagi amatorów przesiadywania w ogrodzie.

Grille ogrodowe to jedno z najbardziej popularnych dziś rozwiązań, można jednak postawić na zbudowanie wędzarni ogrodowej, przygotowując w ten nawiązujący do tradycji sposób artykuły spożywcze. Palenisko na tarasie to także ciekawa opcja, jeśli jest to przestrzeń odpowiednio dużych rozmiarów. Warto więc zdecydować się na zakup czy zbudowanie kominka w ogrodzie albo na tarasie i cieszenie się jego rozlicznymi zaletami! Kominek ogrodowy to wybór wart rozważenia. Decydując się na kominek ogrodowy warto rozważyć rozwiązania takich uznanych producentów jak np. kominki Hajduk czy kominki Spartherm

Czytaj także: Drewniana balia kąpielowa – jaką wybrać, na co zwrócić uwagę?

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
314 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *