fbpx
Budowa domu

Kominek z płaszczem wodnym – najważniejsze kwestie

• Zakładki: 8


Gdyby kominek był wyłącznym źródłem ciepła, nie można by wyjechać zimą na dłużej, bo groziłoby to wychłodzeniem domu i uszkodzeniem instalacji grzewczej. Ponadto, jest to urządzenie dość skomplikowane, dlatego do jego montażu trzeba zatrudnić dobrego fachowca.

\

Kominek z płaszczem wodnym czyli jaki?

Korpus tego kominka tym różni się od tradycyjnego wkładu, że ma podwójne ścianki, pomiędzy którymi przepływa woda. Odbiera ona ciepło ze spalin oraz paleniska, a potem przekazuje do instalacji grzewczej – mogą to być grzejniki (stalowe, aluminiowe lub żeliwne), ogrzewanie podłogowe bądź system mieszany. W tym ostatnim rozwiązaniu na parterze może być podłogówka, a na piętrze w sypialniach – grzejniki.

Płaszcz wodny kominka jest zazwyczaj wytwarzany z wysokiej jakości blachy kotłowej. Aby ograniczyć straty ciepła i zapobiec nagrzewaniu się obudowy wkładu, trzeba go dobrze zaizolować termicznie. Dzięki temu unikniemy też kłopotów z wykraplaniem się pary wodnej na elementach znajdujących się wewnątrz urządzenia.

Kominek wodny może współdziałać na przykład z kotłem, kolektorami słonecznymi i pompą ciepła (raczej powietrzną niż gruntową, której koszty zakupu i montażu są wyższe). Zdaniem fachowców, jeśli kominek w sezonie grzewczym będzie pracował kilka godzin dziennie, koszty ogrzewania domu gazem ziemnym mogą być niższe co najmniej o 30%. Jeszcze więcej zyskamy, gdy stosujemy drogie paliwa, czyli gaz płynny lub olej opałowy. Jeśli natomiast planujemy współpracę wkładu z powietrzną pompą ciepła, to będzie on wykorzystywany podczas srogich mrozów, gdy spada moc i sprawność pompy.

Ważnym elementem instalacji grzewczej, w której działa kominek, jest sterownik. Umieszcza się go w pobliżu wkładu, zwykle na bocznej ścianie obudowy. Jego zadaniem jest kontrola temperatury wody w płaszczu urządzenia, aby nie dochodziło do jej przegrzewania. Polega to na dostosowaniu ilości powietrza do palącego się drewna. Jeśli temperatura w płaszczu wodnym osiągnie ustawioną wcześniej przez użytkownika wartość, do komory spalania napływa mniej powietrza. Ponadto sterownik czuwa nad działaniem pomp zamontowanych w systemie grzewczym. Oprócz tego automatyka kieruje współpracą kominka z drugim urządzeniem grzewczym, na przykład kotłem na gaz. Gdy palimy w kominku, kocioł jest wyłączony.

Płaszcz wodny – jak to działa?

Od zewnątrz wkłady kominkowe z płaszczem wodnym praktycznie nie różnią się od wkładów tradycyjnych. Podobnie jak one, mogą mieć różne rodzaje drzwiczek – zarówno dwuczęściowe (dzielone), jak i jednoczęściowe; otwierane na bok lub podnoszone do góry; z różnego rodzaju szybami – zarówno płaskimi, jak i pryzmatycznymi. W kominkach z płaszczem wodnym inaczej zbudowany jest jednak korpus wkładu. Ma on podwójne ścianki, a między nimi przestrzeń, którą wypełnia woda, czyli właśnie ów płaszcz wodny, który otacza palenisko ze wszystkich stron (poza frontem, gdzie znajdują się drzwiczki). Przepływając między ściankami woda odbiera ciepło od kominka i przekazuje je do instalacji grzewczej.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
12 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *