fbpx
Aranżacja wnętrz

Kominek w mieszkaniu w bloku – czy to możliwe?

• Zakładki: 25


Wiele osób zastanawia się czy możliwe jest wybudowanie kominka w bloku. Niestety tradycyjny kominek w bloku jest mało realny z racji na specyficzne warunki mieszkalne panujące w mieszkaniach w blokach np. brak dostępu do odpowiedniego komina, brak możliwości zamontowania systemu kominowego, nieodpowiedni ciąg dymny oraz w głównej mierze, co bardzo istotne po prostu przepisy prawne ściśle regulujące to czy w blokach można montować kominki.

Czy możliwe jest wybudowanie kominka w bloku?

Kominek w bloku, a przepisy prawne

Postawienie tradycyjnego kominka w bloku nie jest możliwe przede wszystkim ze względu na przepisy prawne. W budynkach wielorodzinnych (np. w bloku) bardzo istotna jest ilość kondygnacji naziemnych, która warunkuje możliwość postawienia tradycyjnego kominka.

Według przepisów nie jest możliwe postawienie tradycyjnego kominka w bloku – w budynkach powyżej 4 kondygnacji naziemnych. W przypadku chęci postawienia kominka w budynkach wielorodzinnych poniżej 4 kondygnacji należy spełnić szereg wymagań w tym także posiadać zgodę wspólnoty mieszkaniowej.

W takim razie, czy dla osób chcących postawić kominek w bloku jest całkowicie wszystko stracone?

Nie do końca, osoby chcące mieć kominek w bloku (budynek powyżej 4 kondygnacji) także mogą spełnić swoje marzenie o pięknym ogniu w salonie czy jakimkolwiek innym pomieszczeniu i mogą cieszyć się kominkiem w bloku dzięki alternatywie tradycyjnego kominka – biokominku.

Pragniesz mieć kominek w bloku? Rozwiązaniem biokominek lub kominek elektryczny

Osoby o ograniczonych możliwościach postawienia tradycyjnego kominka, chcące postawić kominek w bloku znajdą rozwiązanie problemu w biokominku lub kominku elektrycznym. Biokominki i kominki elektryczne nie wymagają systemów kominowych, rur spalinowych, a znaczna większość nie wymaga nawet zabudowy. Sprawia to, że mogą być zamontowane w budynkach w których tradycyjny kominek nie ma racji bytu czyli nawet w blokach mieszkalnych czy biurach. Dzięki biokominkom możliwe stają się kominki w blokach z żywym płomieniem. Podstawową różnicą pomiędzy biokominkiem, a kominkiem elektrycznym jest prawdziwy płomień w biokominku. Kominek elektryczny imituje płomień, natomiast biokominek to żywy płomień, który daje lepszy efekt kominka w bloku.

Większość biokominków po prostu zawiesza się na ścianie jak obraz, czy stawia w porządanym miejscu, nalewa się paliwa i już można cieszyć się pięknym płomieniem z kominka nawet w bloku. Łatwość montażu także przemawia na korzyść zamontowania biokominka lub kominka elektrycznego jako kominka w bloku.

Wobec tego można czy nie można mieć kominek w bloku?

  • w budynkach powyżej 4 kondygnacji naziemnych nie jest możliwy tradycyjny kominek w bloku – zabraniają tego  przepisy prawne. Możliwy i legalny jest tylko biokominek lub kominek elektryczny
  • w budynkach wielorodzinnych poniżej 4 kondygnacji tradycyjny kominek jest możliwy ale trzeba spełnić szereg wymagań w tym przede wszystkim należy posiadać zgodę wspólnoty mieszkaniowej

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
57 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *