Wymiana wyeksploatowanego niekondensacyjnego kotła gazowego na nowy jest czynnością, którą każdy inwestor chciałby przeprowadzić możliwie jak najszybciej i bez komplikacji technicznych. Z tego powodu uwaga inwestora nierzadko ponownie pada na nieliczne już na rynku kotły konwencjonalne. Czy jednak na pewno jest to słuszny kierunek? Podpowiadamy!
Z tekstu dowiesz się:
- w czym tkwi przewaga gazowych kotłów kondensacyjnych nad niekondensacyjnymi,
- dlaczego nie należy się obawiać wymiany gazowego kotła konwencjonalnego na kondensacyjny.
Jaki kocioł gazowy wybrać? W dzisiejszych czasach gazowe kotły konwencjonalne są już w odwrocie. Kotły niekondensacyjne z zamkniętą komorą spalania – tzw. kotły turbo – na mocy przepisów unijnych zniknęły z europejskiego rynku sprzedaży po 2015 r. W dalszym ciągu możliwy jest jednak zakup nowego niekondensacyjnego kotła gazowego z otwartą komorą spalania. Dotyczy to jednak wyłącznie sytuacji ich zastosowania w budynkach już istniejących, modernizowanych. Zmiana, która nastąpiła, odbyła się nie bez przyczyny. Kotły kondensacyjne cechują się bowiem wyższą sprawnością, stanowią więc mniejsze obciążenie dla środowiska naturalnego, a co za tym idzie, skuteczny sposób na to, jak dbać o czyste powietrze. W procesie dostarczania tej samej ilości energii cieplnej spalają mniejszą ilość paliwa niż kotły konwencjonalne. Dzięki temu są również bardziej przyjazne dla portfeli ich użytkowników.
Kocioł kondensacyjny – bezkonkurencyjny na rynku urządzeń gazowych
Istotą kotła kondensacyjnego jest to, że w odróżnieniu od innych konstrukcji jest w stanie czerpać korzyści z tzw. ciepła spalania. Energia cieplna, którą dostarcza do układu grzewczego, to nie tylko energia wynikająca z wartości opałowej danego rodzaju gazu, ale także energia pochodząca z wykroplenia się pary wodnej na wymienniku kotła. Para wodna to stały produkt reakcji spalania gazów ziemnego i płynnego. Jej kondensacja to dodatkowy uzysk, który sprawia, że przy spaleniu tej samej ilości gazu otrzymujemy około 11% więcej energii cieplnej w porównaniu do sytuacji, w której kondensacja nie ma miejsca. Spaliny opuszczające kondensacyjny kocioł gazowy odznaczają się znacznie niższą temperaturą niż w przypadku kotłów niekondensacyjnych, co rodzi kolejne korzyści energetyczne w postaci mniejszych strat kominowych.
W przeciwieństwie do gazowych kotłów atmosferycznych kotły kondensacyjne to urządzenia z zamkniętą komorą spalania. Dzięki temu są bezpieczniejsze w użytkowaniu. Ich praca jest niezależna od obiegu powietrza wewnątrz budynku, nie wymagają nawiewu powietrza przez dodatkowy otwór w ścianie, który wychładza pomieszczenie kotłowni. Ryzyko niepełnego spalania mogącego prowadzić do powstania niebezpiecznego dla życia tlenku węgla jest w ich przypadku nieporównywalnie mniejsze niż w przypadku kotłów atmosferycznych.
Wymiana kotła konwencjonalnego na kondensacyjny – czy jest skomplikowana?
Myśl o wymianie konwencjonalnego kotła gazowego na nowoczesne urządzenie kondensacyjne często spotyka się z licznymi obawami ze strony inwestorów. Najczęściej są one zupełnie nieuzasadnione. Głównymi kwestiami, które spędzają im sen z powiek, są system powietrzno-spalinowy oraz odprowadzanie skroplin.
Każdy kocioł kondensacyjny posiada dedykowaną instrukcję systemów powietrzno-spalinowych, która omawia możliwe do zastosowania układy. Najpopularniejsze z nich posiadają oznaczenia C93 (tzw. układ doszachtowy z pojedynczą rurą spalinową w szachcie kominowym, który pełni funkcję obudowy i kanału powietrznego) oraz C33, który przybiera formę współosiowego przewodu powietrzno-spalinowego typu „rura w rurze” na całej długości układu – od kotła aż po dach budynku. Oprócz tego w przypadku niektórych modeli możliwe jest zastosowanie krótkiego, poziomego, współosiowego układu typu C13. Umożliwia on bardzo prosty montaż w postaci poziomego odcinka przechodzącego przez ścianę zewnętrzną kotłowni. W przypadku budynków mieszkalnych układ ten jest dopuszczony prawnie dla kotłów o mocy nie większej niż 21 kW. Ilość możliwych do zastosowania systemów najczęściej jest większa niż trzy wymienione powyżej. W praktyce oznacza to możliwość adaptacji kotła do najróżniejszych zastanych w danym obiekcie warunków i z tego powodu nie należy się obawiać takiej modernizacji. Ważne jest, aby weryfikację możliwości zastosowania danego wariantu układu zawsze przeprowadzać wraz ze stosowną dokumentacją techniczną wybranego modelu kotła.
Kolejną kwestią, która może budzić obawy w przypadku wymiany kotła na kondensacyjny, jest zapewnienie odpowiedniego odpływu kondensatu do systemu kanalizacji. Czasami bowiem pomieszczenie kotłowni znajduje się poniżej układu kanalizacyjnego i taka lokalizacja uniemożliwia swobodny, grawitacyjny odpływ skroplin. Nie jest to jednak żadna istotna przeszkoda. W tego typu przypadkach z powodzeniem stosuje się niewielkie i niedrogie pompy kondensatu, dzięki którym możliwy jest transport skroplin do najbliższego położonego powyżej kotła punktu kanalizacyjnego. W kotłach kondensacyjnych marki Vaillant zastosowano specjalny zacisk, który umożliwia podłączenie sygnału awarii w przypadku uszkodzenia takiego urządzenia. Dzięki temu kocioł zostanie w takiej sytuacji bezpiecznie wyłączony.
Na obecnym rynku urządzeń gazowych kotły gazowe kondensacyjne nie mają sobie równych. Oferta produktowa marki Vaillant może z powodzeniem sprostać wymaganiom każdego inwestora, który zastanawia się nad zmianą kotła konwencjonalnego na kondensacyjny.