fbpx
Budowa domu

Klimatyzacja z rekuperacją – jak połączyć te rozwiązania?

• Zakładki: 30


Powietrze, którym oddychamy w zamkniętych pomieszczeniach jest bardzo ważne, by odczuwać pełny komfort funkcjonowania. I nie chodzi tu jedynie o komfort cieplny – utrzymanie właściwej temperatury powietrza w środku, lecz też o cały wytworzony mikroklimat, czyli również skład oraz zawartość powietrza, a także o jego wpływ na zdrowie domowników, ich dobre samopoczucie, aktywności, chęć do działania, nastrój i wiele innych aspektów.

Klimatyzacja wraz z rekuperacją to połączenie dwóch zupełnie oddzielnych systemów, które każde indywidualnie spełnia nieco inny cel. W konsekwencji, ich zestawienie daje świetne efekty, tak w zakresie właściwości powietrza, jak również minimalizacji kosztów.

Klimatyzacja z rekuperacją – od czego trzeba zacząć?

Na wstępie należy zaznaczyć fakt, że rekuperacja to jest inaczej wentylacja mechaniczna wraz z odzyskiem ciepła. To forma wentylacji, lecz spełniająca dodatkowe, bardzo cenne funkcje, takie których na przykład nie może realizować wentylacja grawitacyjna. To dwa zupełnie odrębne procesy. W takiej sytuacji można powiedzieć o swoistym „tercecie” inteligentnego, nowoczesnego oraz zdrowego domu: ogrzewanie, rekuperacja, a także klimatyzacje. Rekuperacja to sposób na świeże, właściwie przefiltrowane powietrze o każdej porze roku, w każdej części dnia roku, a to wszystko niezależnie od warunków atmosferycznych, jakie panują na zewnątrz.

Co to jest klimatyzacja z rekuperacją? Z jakimi korzyściami się wiąże połączenie rekuperatora i klimatyzatora?

Rekuperacja umożliwia zrównoważoną wentylację nawiewno-wywiewną z odzyskiem już wytworzonego ciepła oraz ponowne jego wykorzystanie np. w celach oszczędnościowych. Zastosowany w rekuperatorze wymiennik oddaje zużyte oraz przepełnione dwutlenkiem węgla powietrze na zupełnie nowe i świeże, które to jest odpowiednio przefiltrowane. To zaś oznacza w praktyce, iż nawet w czasie zimy powietrze, które jest wprowadzane do pomieszczeń z zewnątrz, jest dużo cieplejsze w porównaniu do panującej tam temperatury. Dzięki temu, że różnica pomiędzy temperaturami jest minimalizowana, przez odzyskiwanie ciepła, taka forma wentylacji sprawia, że są minimalizowane straty w postaci utraty ciepła, co miałoby natomiast miejsce przy wentylacji mechanicznej. Podejście to jest bardzo nowatorskie, a poza tym w 100% ekologiczne – pozwala stworzyć inteligentny, ekologiczny, bio dom. W połączeniu z klimatyzacją daje to najlepsze efekty.

Jak sprawdzi się system klimatyzacji połączonej z rekuperacją w czasie lata?

Z kolei w warunkach, jakie panują latem, warto zapamiętać zasadę ustawienia rekuperacji na niskim biegu podczas dnia, kiedy to temperatury na zewnątrz domu są bardzo wysokie, natomiast wzmocnić jego działanie wieczorem oraz w nocy, żeby właściwie przewentylować powietrze. W wielu jednak przypadkach jest to niewystarczające, wówczas współdziałająca jednostka klimatyzacyjna będzie spełniać swe zadanie. Możemy sobie wyobrazić dla przykładu sytuację, w której w upalne dni temperatura na zewnątrz oscyluje w okolicach 30 stopni, wtedy wymiana powietrza z zewnątrz do wewnątrz, jak również odwrotnie, nie będzie w stanie przynieść wystarczającego efektu schłodzenia powietrza. W związku z tym tak istotne jest, ażeby instalację wentylacji mechanicznej z wymiennikiem ciepła – rekuperator uzupełnić o instalację klimatyzacji, czy też gruntowny wymiennik ciepła. W takiej sytuacji – w naszym przykładzie – wraz ze współpracą z odrębną instalacją klimatyzacyjną – chłodniczą – powietrze, które jest świeże, uzdatnione oraz nawiewane z zewnątrz, gdzie panuje temperatura 30 stopni Celsjusza może uzyskać temperaturę około 13 stopni.

Jednostka klimatyzacyjna zastosowana wraz z rekuperacją może pozwolić na uzyskanie takich korzyści jak np.:

  • ograniczenie wentylacji grawitacyjnej, m.in: brak kominów, czy też kratek wentylacyjnych potrzebnych do wentylacji grawitacyjnej;
  • oszczędności dzięki wykorzystaniu energii odnawialnej, a także brak strat cieplnych;
  • utrzymanie idealnej temperatury pomieszczeń na poziomie 22 stopni Celsjusza, w tym także w upalne dni;
  • możliwość oddychania świeżym powietrzem w każdej porze roku;
  • ochrona przed smogiem;
  • dużo mniej kurzu, roztoczy, a także drobnoustrojów, bakterii czy wirusów we wdychanym powietrzu;
  • brak much, komarów czy innych owadów.

O czym należy pamiętać decydując się na zaprojektowanie systemu rekuperacji oraz klimatyzacji?

Należy zaznaczyć, że im wcześniej podejmie się decyzję o zastosowaniu zintegrowanego systemu rekuperacji oraz klimatyzacji tym korzystnej. Najlepiej, żeby zrobić to już na etapie projektowania domu, tak żeby instalacje nie kolidowały ze sobą w czasie prac z innymi. Stan surowy domu będzie najlepszy, aby wdrożyć elementy rekuperacji oraz klimatyzacji. Powinniśmy oczywiście wybrać odpowiednia firmę, która jest doświadczona w tym zakresie.

Bardzo istotne jest również, aby w domu były odpowiednia stolarka okienna oraz drzwiowa. Do rekuperacji trzeba wybrać okna szczelne, bez jakiejkolwiek mikrowentylacji czy też rozszczelnienia, a także bez nawiewów lub napowietrzników. Doskonale sprawdzą się w takim przypadku energooszczędne okna trójszybowe. Bardzo ważne jest też, żeby wyeliminować jakiekolwiek mostki termiczne, które mogą wystąpić na styku okna czy parapetu z murem. Drzwi wewnętrzne powinny umożliwiać ruch powietrza między poszczególnymi pomieszczeniami w domu. W związku z tym istotne będą otwory oraz wszelkie podcięcia w drzwiach.

Bardzo ważna jest również izolacja zewnętrzna w domu. Im lepszymi wskaźnikami się charakteryzuje, tym nasz system będzie bardziej wydajny. Warto również zaznaczyć, że całość należy wykonać w taki sposób, aby uzyskać najlepszy możliwy efekt zabezpieczenia domu przed ewentualną utratą ciepła, a w tym wyeliminować maksymalnie ryzyko wystąpienia mostków cieplnych.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
492 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *