fbpx
Budowa domu

Klimatyzacja – rodzaje, zastosowanie, porady

• Zakładki: 22


Na rynku dostępne są różne rozwiązania z zakresu klimatyzacji. Przedstawiamy, jakie konkretnie są rodzaje klimatyzatorów do wyboru, a także jaka jest ich charakterystyka oraz jakie mają zastosowanie. Oto jaki jest podział urządzeń do klimatyzacji. Podpowiadamy też, na co zwrócić porady przy wyborze optymalnego rozwiązania dla siebie.

Jakie są dostępne rodzaje klimatyzacji?

Urządzenia do klimatyzacji można podzielić ze względu na budowę, a także na rozwiązania montażowe. W przypadku tego drugiego podziału mamy do czynienia wyłącznie z klimatyzatorami typu split oraz multi-split. W związku z tym omówienie poszczególnych rodzajów klimatyzacji warto rozpocząć od kryterium budowy. Ze względu na budowę klimatyzatory można podzielić na:

  • urządzenia typu monoblock;
  • urządzenia typu split,
  • urządzenia typu multisplit.

Klimatyzator typu monoblok – to jak wskazuje jego nazwa – urządzenie, które składa się z pojedynczej jednostki. Wewnątrz takiej jednostki znajdują się natomiast: parownik, skraplacz, sprężarka, a także reszta oprzyrządowania. jeśli chodzi o zasadę działania klimatyzator monoblokowy w zasadzie w niczym nie różni się od klimatyzatora split. Jedyna różnica to sposób, w jaki odprowadzane jest gorące powietrze, które to – w zależności od konkretnego modelu takiego urządzenia i jego możliwości technicznych – odprowadza się przewodem, które umieszczone jest w otworze okiennym, ewentualnie przez podłączenie do kanału wentylacyjnego.

Klimatyzatory typu split są jednymi z najpopularniejszych rozwiązań w zakresie klimatyzacji na naszym polskim rynku. Tego typu urządzenie składa się z dwóch jednostek – wewnętrznej oraz zewnętrznej. To zaś połączone są ze sobą linią chłodniczą, noszącą nazwę freonowej. Ta linia chłodnicza jest w rzeczywistości parą rur miedzianych w izolacji, które umożliwiają swobodny, niczym nie zakłócony przepływ czynnika chłodniczego. Ponadto oba urządzenia połączone są instalacją elektryczną – to odpowiada za odpowiednią komunikację opisanych jednostek.

Z kolei klimatyzatory typu multi-split są urządzeniami klimatyzacyjnymi zbudowanymi w taki sam sposób jak klimatyzatory typu split. Jednak od typowych splitów różni je to, że do jednej jednostki zewnętrznej można podłączyć wiele jednostek wewnętrznych.

Jakie są rodzaje klimatyzacji split i multi-split?

Natomiast w obrębie klimatyzatorów typu split oraz multi-split wyróżnia się następujące rodzaje klimatyzacji:

  • klimatyzatory ścienne;
  • klimatyzatory przypodłogowe;
  • klimatyzatory ścienno-przysufitowe (nazywane inaczej podsufitowe);
  • klimatyzatory kanałowe;
  • klimatyzatory kasetonowe.

Takie rozróżnienia opiera się, jak można się domyślić o rozwiązania montażowe, które to można wybrać adekwatnie do swoich indywidualnych preferencji, potrzeb czy też efektu wizualnego, jaki ma być osiągnięty. Przy wyborze poszczególnych jednostek wewnętrznych trzeba brać pod uwagę, że miejsce i sposób montażu takiego urządzenia wpływa na dystrybucję powietrza w pomieszczeniach. W tych przestrzeniach, gdzie zależeć nam będzie na równomiernym rozprzestrzenianiu powietrza, czyli od punktu centralnego, dobrze jest rozważyć zamontowanie klimatyzatora kasetonowego lub kanałowego. Te rozwiązania świetnie sprawdzają się w przypadku sufitów podwieszanych. Dzięki nim są praktycznie niewidoczne. Natomiast, jeśli chodzi o pomieszczenia wysokie, w których nie ma podwieszanych sufitów, dobrze sprawdzą się klimatyzatory ścienno-przysufitowe. Ich konstrukcja sprawia, iż powietrze przepływa pod sufitem ze sporą prędkością, następnie powietrze zwalnia, to sprawia, że jego przepływ w pomieszczeniach jest równomierny.

Wybór klimatyzacji split czy multi-split daje praktycznie nieograniczoną możliwość wyboru jednostek wewnętrznych. To umożliwia osiągnięcie optymalnych warunków termicznych i oczekiwanego efektu wizualnego.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
62 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *