fbpx
Aranżacja wnętrz

Klimatyczne oświetlenie w domu. Zaaranżuj wnętrza światłem

• Zakładki: 17 • Komentarz: 1


Każde pomieszczenie wymaga innego oświetlenia. Stworzenie klimatycznego domu marzeń jest niezwykle proste. Wystarczy poznać kilka zasad, określić swoje potrzeby, wziąć pod uwagę czynności wykonywane w danym pomieszczeniu, zwracając również uwagę na przedmioty, które chcemy podkreślić. Tylko tyle i aż tyle.  Żyrandol, lampa wisząca, oprawa podtynkowa do sufitu, taśmy LED, lampy z abażurami przepuszczającymi światło – jest wiele sposobów na wprowadzenie nastrojowego oświetlenia do wnętrz. Jak poprawić atmosferę pomieszczenia dzięki odpowiedniemu oświetleniu?

Od czego zacząć aranżację świetlną?

W idealnym świecie cały plan aranżacji oświetlenia zostałby opracowany na etapie projektowania i budowania domu. Wnętrza miałyby dużo okien pozwalających na korzystanie z naturalnego światła od godzin porannych do wczesnego wieczora. Sztuczne światło byłoby jedynie dopełnieniem. Jednak jak się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma. Myśląc o oświetleniu swojego domu, zacznij od umeblowania go i wydzielenia stref funkcjonalnych. Dzięki nim określisz, w jakich miejscach potrzebne będzie oświetlenie sufitowe, ścienne lub podłogowe. Jako że twoje potrzeby w zakresie oświetlenia będą się zmieniać w ciągu dnia, koniecznością stanie się znalezienie sposobu na kontrolowanie światła w określonej przestrzeni. Pomocne okażą się ściemniacze (ale o nich nieco później) i system lamp, który można włączać i wyłączać warstwowo.

Nastrój buduje się miejscowo. Nie bez znaczenia jest barwa światła. Zarówno ciepła, jak i chłodna mają zauważalny wpływ na nasz nastrój. Przytulną atmosferę tworzy ciepłe oświetlenie lub światło z żółtymi odcieniami. Nadmierna żółć nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, dlatego też większość ekspertów zaleca oświetlenie otoczenia w zakresie od 2000 K (jasna biel) do 3000 K (ciepła biel). Jaśniejsze światła mogą sprawić, że poczujesz się rozbudzony, dlatego najlepiej sprawdzają się w miejscach, które potrzebują precyzyjnego oświetlenia. Przyciemniane, łagodniejsze światła mogą być relaksujące, więc są stosowane w sypialniach i salonach.

Upewnij się, że oświetlenie jest odpowiednie

Musisz zastanowić się, jakie czynności będziesz wykonywać w każdym wnętrzu i jak oświetlenie może na ciebie wpłynąć. Będzie pomocne, rozpraszające czy wręcz utrudniające radzenie sobie z poszczególnymi zadaniami? Gotowanie wymaga bardziej skoncentrowanego oświetlenia, dlatego przydatne jest połączenie opraw dających jasne światło i oświetlenia wpuszczanego. Jeśli zamierzamy czytać, warto postawić na oświetlenie kierunkowe. W salonie i sypialni sprawdzi się oświetlenie umożliwiające szybką zmianę atmosfery pomieszczenia.  Łazienka lubi oprawy dekoracyjne i światło układające się warstwami. Pamiętaj o spójności. Zbyt wiele różnych stylów opraw oświetleniowych w jednym pomieszczeniu może być mylące dla oka i powodować nieprzyjemne udczucie. W przestrzeniach, które opierają się na aranżacji bogatej w kolory, warto postawić na neutralne odcienie opraw. We wnętrzach, gdzie kolor pojawia się oszczędnie i w swoim najskromniejszym wydaniu, za pomocą opraw możemy dodawać akcenty kolorystyczne. Szczególnie łatwo to uczynić, stawiając na różne odcienie abażurów. Ciemniejsze odcienie dodają luksusu i pomagają stworzyć przytulny nastrój.

Klimatyczne oświetlenie w przedpokoju

Budowanie klimatu warto rozpocząć już od wejścia. Wybór oświetlenia zależy od wielkości przedpokoju. Jeśli jest duży, możemy pozwolić sobie na okazały żyrandol lub lampy wiszące. W mniej przestrzeni, na ogół pozbawionej okna, a przez to słabo doświetlonej, sprawdzą się plafony, kinkiety, oświetlenie typu spot oraz reflektory szynowe. Jeśli chcesz malować przestrzeń światłem, punktowo oświetlać wybrane elementy np. zdjęcia na ścianie lub tynk strukturalny, to pojedyncze spoty lub listwa z trzema, czterema lub nawet pięcioma źródłami światła będą idealnym rozwiązaniem.  Należy pamiętać o tym, że spoty to jedynie uzupełnienie głównego źródła światła. Wprowadzają odpowiedni klimat, ale nie oświetlają przestrzeni szczególnie mocno. Dobrym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na górne i boczne oświetlenie.

Myśląc o wyborze oświetlenia, trzeba mieć na uwadze wkomponowanie go w pozostałe elementy aranżacji, a zatem dopasowanie do stylu wnętrza. Nowoczesna, minimalistyczna, klasyczna czy może industrialna odsłona oprawy oświetleniowej? Niezależnie od tego, czego potrzebujesz, nie będzie problemu z zakupem lampy, która pozwoli zachować spójność aranżacyjną. Jeśli w twoim przedpokoju jest wystarczająco dużo miejsca, postaw małą komodę, a na niej lampkę stołową w taki sposób, by znajdowała się blisko lustra. Możesz również zdecydować się na lampę bez klosza. Dzięki temu dopełnisz wnętrze światłem, sprawiając, że wejście do domu będzie zachęcające, a gość lub też domownik poczuje się mile powitany.

Klimatyczne oświetlenie w salonie

Salon to centralne miejsce każdego domu i jednocześnie scena, w której światłem można malować nastroje, w dowolny sposób sterując dramaturgią. Punktem wyjściowym świetlnej aranżacji powinno być światło górne, które zapewnia możliwość wprowadzenia innych stylów oświetlenia. Jako że salon stanowi miejsce, wokół którego koncentruje się życie rodzinne i towarzyskie, musi być dobrze oświetlony, co oznacza, że nie możemy polegać na jednym źródle światła.

lampa Eclipse Wall Light

Wybierając oświetlenie do salonu, musimy dobrać jego moc do wielkości pomieszczenia. Przykładowo w pokoju o powierzchni 20 m² potrzebujemy światła o wartości 400 W. Jeśli pokój będzie oświetlony w równomierny sposób, będzie nam łatwo dostosować go do swoich potrzeb, nie męcząc przy tym wzroku. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by postawić na efektowny żyrandol, ale trzeba pamiętać, że oświetla on całe pomieszczenie, co nie zawsze jest dobre. Chcąc obejrzeć film lub przeczytać książkę, raczej stawiamy na odpowiedni klimat, więc stojąca lub wisząca na ścianie lampa będzie lepszym wyborem. Zbyt mocne światło sprawia, że oczy szybko się meczą, a odpoczynek nie może wiązać się z dyskomfortem.

Nie bez znaczenia jest rozstawienie mebli w naszym salonie. Jeśli kanapa znajduje się blisko ściany, nasze potrzeby czytelnicze zostaną zaspokojone dzięki oświetleniu punktowemu, które można ustawić pod dowolnym kątem. Jeśli sofa stanowi tak zwany focal point, czyli centralny punkt aranżacji, to powinniśmy postawić na lampy stojące łukowe.  W pobliżu sprzętu RTV warto zainstalować listwy LED. Dzięki swojej możliwości zdalnego zmniejszania lub zwiększania natężenia światła będziemy mogli w dowolny sposób sterować klimatem w pomieszczeniu. W salonowej przestrzeni dobrym pomysłem jest oświetlenie przedmiotu na ścianie lub mebla. Najczęściej używa się świateł reflektorowych lub przegubowych, które pozwalają otulić nasz punkt nastrojowym światłem.

Steruj nastrojem

Salon to idealne miejsce na zamontowane ściemniaczy, czyli transformatorów, które dzięki możliwości regulacji wykorzystywane są do zmiany natężenia światła w granicach od 0 do 100% całkowitej mocy oświetlenia. Za takim rozwiązaniem przemawiają zarówno kwestie estetyczne, jak i ekonomiczno-praktyczne. Kontrolując moc wyjściową, możemy stworzyć w pomieszczeniu miłą atmosferę i romantyczny nastrój. Przygaszone światło minimalizuje dyskomfort poruszania się, gdy musimy w nocy skorzystać z łazienki. Ściemniacze, w zależności od ich rozmieszczenia i sposobu montażu, pozwalają na sterowanie oświetleniem z różnych miejsc domu. Te na podczerwień umożliwiają sterowanie lampami bez zmiany pozycji, czyli np. gdy leżymy na kanapie, oglądając telewizję. Pozwalają zmniejszyć rachunek za prąd. Ograniczenie oświetlenia o 25% pozwala na zaoszczędzenie 20% energii.

Wykorzystaj kominek

Nie ma nic bardziej klimatycznego niż blask ognia. Właściciele kominków mogą cieszyć się niemal bajkową atmosferą w swoim domu późną jesienią i zimą. Wiosną i latem kominek jest nieużywany, więc warto zadbać o to, by za nastrój w domu – w zastępstwie ognia – odpowiadało światło. W tym celu musimy zamontować po obu stronach kominka kinkiety z żarówkami o ciepłej barwie.

Klimatyczne oświetlenie w kuchni

Oświetlenie kuchni powinno spełniać 3 funkcje: praktyczną, zadaniową i dekoracyjną. To miejsce, w którym przygotowujemy posiłki, pracujemy, rozmawiamy, organizujemy spotkania towarzyskie. Po prostu przestrzeń, w której dużo się dzieje.  By czuć się w niej komfortowo, musimy postawić na odpowiednie oświetlenie, czyli wiele źródeł światła. To również sposób na wizualną atrakcyjność kuchni, o ile postawimy na oświetlenie warstwowe. Nie bez znaczenia jest zasada, że przygotowując posiłki musimy stać przodem do światła. Okazała lampa wisząca, oświetlenie punktowe, lampy natynkowe z możliwością regulacji kąta padania światła, halogeny lub lampy LED w podwieszanym suficie – każde rozwiązanie będzie dobre, o ile nie zapomnisz o tym, że centralne miejsce kuchni, czyli stół lub wyspa, muszą być naprawdę dobrze oświetlone. Kolejne ważne miejsce do oświetlenia to blaty robocze i zlew. Jako że korzystamy z kuchni o różnych porach dnia i nocy, warto zadbać o halogeny lub oświetlenie punktowe LED pod szafkami (nie rzadziej niż co 40-60 cm).

Jadalnia skąpana w świetle

Zawieszając światło nad stołem w jadalni, musimy pamiętać o zachowaniu odstępu między dolną częścią oprawy oświetleniowej a blatem stołu. Wszystko oczywiście zależy od rozmiaru stołu i lampy sufitowej, ale przyjmuje się odstęp od 60 do 90 cm.  Kolejną praktyczną zasadą przy wyborze rozmiaru oprawy oświetleniowej jest zmierzenie długości i szerokości pomieszczenia w stopach (30,48 cm), zsumowanie otrzymanych wartości, a następnie zamienienie sumy na cale (2,54 cm). Otrzymamy wynik jest minimalną szerokością lampy, która będzie wisieć nad stołem. Nad długim prostokątnym stołem wieszamy żyrandol liniowy lub kilka wiszących lamp biegnących wzdłuż stołu. Przy okrągłym stole sprawdzi się mniejszy żyrandol lub lampy wieszane naprzemienne. Również w tym przypadku warto zadbać o ściemniacz, by móc sterować natężeniem światła i tym samym nastrojem, w zależności od czynności, którym w danym momencie oddajemy się w jadalni.

Klimatyczne oświetlenie w łazience

Fot. Iriana Shiyan

Sposobów na uczynienie łazienki wyjątkową przestrzenią jest przynajmniej kilka. Wcale nie musimy trzymać się utartych zasad aranżacyjnych, stanowiących bezpieczne i sprawdzone wybory. Żyrandol w łazience? Jak najbardziej. Nie tylko rozjaśni przestrzeń, ale nada jej modny i stylowy wygląd. Jeśli masz możliwość powieszenia go centralnie nad wanną, zrobi się naprawdę wyjątkowo. Przyzwyczailiśmy się o reflektorków nad zlewem, dokładniej po obu stronach lustra. Lepszym rozwiązaniem będzie oświetlenie samego lustra za pomocą taśmy ledowej. A gdyby tak oświetlić prysznic, sięgając po głowicę prysznicową z oświetleniem? Efekt wow gwarantowany. Na dodatek światło można regulować – od białego światła dziennego, które zapewnia rozbudzający początek dnia, do ciepłej bieli, która dba o wieczorny relaks pod prysznicem.

Źródło: Ripples

Zadbaj o nastrój w sypialni

Klimatyczne oświetlenie wieczorne pomaga stworzyć atmosferę idealną do odpoczynku i relaksu.  Jeśli po ciężkim dniu, chcesz wyciszyć się, zebrać myśli lub po prostu wprowadzić się w stan „nic nie muszę”, to zadbaj o nieco przygaszone oświetlenie o ciepłej barwie. Najlepiej odpoczywamy przy źródłach światła, które znajdują się poniżej lub wokół linii oczu. Nie oznacza to jednak, że musimy zrezygnować z górnego oświetlenia. Po prostu zadbajmy o to, by źródło światła znajdowało się wokół łóżka, a nie bezpośrednio nad nim. W takiej przestrzeni sprawdzi się również lampa z ramieniem wahadłowym, ustawiona po jednej stronie łóżka. Sposobem na klimatyczne oświetlenie jest użycie taśm LED, które można zainstalować przy stelażu łóżka. Takie rozwiązanie ma również walory praktyczne. Unikniemy zapalania głównego oświetlenia lub nocnej lampy, próbując namierzyć kapcie, by móc skorzystać nocną porą z łazienki.

Podświetlane listwy przypodłogowe, które mogą przybierać różne kształty (proste, kanciaste, zaokrąglone, zdobione itp.), to kolejny sposób na wprowadzenie klimatycznego oświetlenia do sypialni i podkreślenie charakteru wnętrza. Równie efektownym rozwiązaniem będzie podwieszany sufit wyposażony w taśmę LED. Światło odbite od ściany jest łagodniejsze dla wzroku. Sekretem udanej aranżacji świetlnej jest równowaga. Nie możemy prześwietlić pomieszczenia. By stworzyć odpowiednią atmosferę, nie należy dopuścić do tego, by oko nie wiedziało, gdzie patrzeć i na czym się skupić.

M.Ś.

comments icon1 komentarz
1 komentarze
79 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *