fbpx
Aranżacja wnętrz

Kiedy sprawdzi się sufit podwieszany?

• Zakładki: 8


Czy sufit podwieszany może pojawić się w każdym pomieszczeniu? Okazuje się, że tak, ale istnieje kilka warunków, które należy wziąć pod uwagę. Przede wszystkim warto poznać, jakie są rodzaje i konstrukcje sufitów podwieszanych, ponieważ nie każdy nadaje się do łazienki czy kuchni.

Sufit podwieszany to popularna alternatywa klasycznego sufitu. Zazwyczaj wykonuje się go z płyt gipsowo-kartonowych, ale też stalowych, a nawet drewnianych listew. Dzięki temu rozwiązaniu możemy ukryć niedoskonałości i rysy w mieszkaniu, np. te powstałe na skutek klawiszowania stropu. W nowym budownictwie sufity podwieszane to doskonały sposób na ukrycie rozmaitych instalacji, które mogą psuć estetykę pomieszczenia.

Rodzaje sufitów podwieszanych

Sufity podwieszane możemy podzielić na kilka rodzajów w zależności od pomieszczeń, do których są przeznaczone, konstrukcji i według materiału, z jakiego zrobione są płyty sufitowe. Patrząc na to ostatnie, wyróżniamy sufity:

  • gipsowo-kartonowe,
  • mineralne twarde,
  • mineralne miękkie,
  • metalowe,
  • drewniane.

Wybór podwieszanego sufitu powinien uwzględniać to, czy konieczny jest łatwy dostęp do przestrzeni podstropowej, np. do instalacji czy przewodu kominowego. Wówczas sufit monolityczny może się nie sprawdzić, za to lepszym rozwiązaniem będzie sufit modułowy. Możemy zdecydować się też na system mieszany, tj. zastosować w przebiegu instalacji części rozbieralne, które będą łatwe w demontażu. Ciekawym rodzajem są również sufity rastrowe i listwowe, czyli takie o powierzchni otwartej.

Gdzie się sprawdzi sufit podwieszany?

Sufity podwieszane możemy zamontować w różnych pomieszczeniach w domu. Należy jednak pamiętać o właściwym doborze płyt – tak na przykład w łazience i kuchni konieczne jest zastosowanie specjalnych płyt o zwiększonej odporności na wilgoć. Płyty też mogą pękać na łączeniach, dlatego zadbajmy o poprawny montaż, wysokiej jakości profile i wieszaki do sufitu podwieszanego. Warto pomyśleć też o dodatkowa izolacji między sufitem i stropem, która zwiększy stopień wygłuszenia i poprawi komfort akustyczny w mieszkaniu.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
61 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *