fbpx
Budowa domu

Kiedy i czym gruntować ściany przed malowaniem?

• Zakładki: 5


Wykańczanie ścian lub ich odświeżanie w czasie regularnych remontów wymaga uprzedniego przygotowania podłoża. Często konieczne przed nałożeniem kolorowych farb okazuje się gruntowanie ścian.

Dlaczego gruntowanie ścian jest ważne?

Głównym zadaniem gruntu do ścian jest wzmocnienie podłoża i poprawienie jego właściwości. Mowa przede wszystkim o wyrównaniu chłonności i zwiększeniu przyczepności. Dzięki temu podczas malowania ścian zużyjesz o wiele mniej farby niż bez gruntowania, a powłoki malarskie będą doskonale przywierały do podłoża na dłużej. Co więcej, taki zabieg zmniejsza ryzyko powstawania przebarwień i smug na malowanych ścianach, więc ma wpływ także na ostateczną estetykę otoczenia.

Czy gruntować ściany przed malowaniem?

Nie zawsze podłoża wymagają gruntowania. Na pewno jest to konieczne w przypadku nowych ścian i świeżo kładzionych tynków. Ale uwaga – zanim zaczniesz nakładać grunt do ścian, upewnij się, że tynki są już suche. Proces schnięcia może potrwać nawet kilka tygodni, więc trzeba to wziąć pod uwagę, planując prace wykończeniowe. Grunt do ścian należy nakładać też pod gładzie i na płyty gipsowo-kartonowe przed malowaniem.

Jeśli ściany były już wcześniej pokryte farbą akrylową lub lateksową, gruntowanie ścian może okazać się zbędne. Jeśli jednak w podłożu uzupełniane były ubytki, powstawały na nich zacieki, usuwane były tynki lub po prostu były pomalowane farbą niskiej jakości, wówczas warto gruntować ściany przed ponownym malowaniem.

Czym gruntować ściany?

Oferta gruntów do ścian jest bardzo szeroka – popularne preparaty są niedrogie i łatwe w aplikacji. Niektórzy jednak decydują się na zakup farby gruntującej, dzięki której są w stanie jeszcze lepiej przygotować ściany pod późniejsze malowanie. Taka farba podkładowa nie tylko poprawi parametry podłoża, ale i od razu stworzy warstwę kolorystyczną, dzięki której na późniejszym etapie konieczne będzie nakładanie mniejszej liczby powłok emulsji dekoracyjnej. Cały proces pozwoli zatem skrócić czas prac remontowych, ale farby gruntujące są sporo droższe od gruntów do ścian.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
21 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *