fbpx
Rośliny w domu i w ogrodzie

Kawa w doniczce. Jak uprawiać kawowca?

• Zakładki: 9


Niezależnie od tego, jakim typem kawosza jesteś, czy przemawia do ciebie wyłącznie czarna i mocna jak smar do czołgu zalewajka, czy raczej lubujesz się w podwójnym espresso, otulonym tłustym mlekiem, możesz uprawiać swoją kawę w domu. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wyhodować kawę w doniczce, przeczytaj nasz poradnik.

Kawa, jaką znasz, to napój sporządzany z palonych, a następnie zmielonych lub poddanych instantyzacji ziaren kawowca. To właśnie ta roślina powinna znaleźć się w kręgu twoich zainteresowań, jeśli marzysz o kawie nie tylko przyrządzonej w domu, ale i wyhodowanej.  Doniczkowa uprawa kawy wcale nie jest kłopotliwa. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami. Na dobry początek warto zająć się kawą arabską (łac. Coffea arabica). Żeby zacząć uprawę, potrzebujesz nasion lub gotowej sadzonki. Możesz mieć problem z zakupem stacjonarnym. Na szczęście w Internecie jest wszystko.  Nasiona należy wysiać natychmiast po zakupie, gdyż szybko tracą zdolność kiełkowania. Kawa uprawiana z siewu zakwitnie po 3–4 latach. Aby kawowiec wydał nasiona, będziesz musiał zapylić kwiaty pędzelkiem.

Jakiego rodzaju gleby i nawozu potrzebuje kawowiec?

Choć kawowiec lubi gęstą i torfową mieszankę, zadowoli się zwykłą ziemią doniczkową. Żeby jednak przypodobać się swojej roślince, możesz do gleby dodać nieco torfu lub kupić mieszankę przeznaczoną do uprawy cytrusów. Jeśli chodzi o nawóz, też nie ma specjalnych wymagań. Wystarczy standardowy nawóz do roślin doniczkowych.

Jakiego światła potrzebuje kawowiec?

Kawowiec preferuje jasne, pośrednie światło. Nie wystawiaj go na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, by nie poparzyć delikatnych listków. Dobrze czuje się w temperaturze pokojowej, czyli w 20-22°C. Jako że roślina nie przechodzi w stan spoczynku, nie wymaga szczególnych warunków zimą. W tym czasie należy ograniczyć nawożenie i poprawić wilgotność powietrza wokół rośliny. Jeśli masz w domu nawilżać powietrza, sprawę możesz uznać za załatwioną. Jeśli nie, umieść na podstawce kulki keramzytu i regularnie je nawadniaj.

Jak często należy podlewać krzew kawy?

Kawowiec kocha wodę, więc wymaga regularnego podlewania. Im ma większy dostęp do światła, tym więcej wody potrzebuje. Nie lubi skrajności, czyli suszy i przelewania. Kawowiec jest rośliną z lasów deszczowych, która rozwija się dzięki wilgoci. Zainwestuj w butelkę z rozpylaczem i spryskuj roślinę mniej więcej co drugi dzień. Odwdzięczy się obfitym przyrostem!

Jak przycinać krzew kawowca?

Jeśli nie chcesz, aby twój kawowiec osiągnął dwa metry, przejmując kontrolę nad wnętrzem, musisz zacząć jasno wyznaczać granice, czyli przycinać roślinę.   Przycinaj gałęzie nieco powyżej miejsca przecięcia łodygi i liścia. Tylko nie szalej za bardzo. Jednorazowo nie skracaj rośliny o więcej niż 1/3 jej wielości.  Najlepiej oddawać się temu zajęciu wczesną wiosną, gdy roślina wypuszcza nowe pędy.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
25 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *