fbpx
Aranżacja wnętrz

Kaloryfery łazienkowe – właściwości, rodzaje, zastosowania

• Zakładki: 18


Kaloryfer łazienkowy to element instalacji grzewczej, który oprócz ogrzania łazienki może pełnić funkcją ozdobną, jako niebanalny wieszak na ręczniki lub ubrania. Mamy do wyboru grzejniki drabinkowe podłączane do centralnego ogrzewania, a także grzejniki elektryczne.

Wśród tych rozwiązań dostępne są m.in. estetycznie wykończone drabinki łazienkowe oraz niebanalne grzejniki dekoracyjne. Podpowiadamy, jakie powinien spełniać wymogi i czym charakteryzować się dobry grzejnik łazienkowy. Doradzamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego ogrzewania łazienkowego.

Kaloryfer łazienkowy – najważniejsze informacje

Grzejnik, którego potoczna nazwa to kaloryfer (z fr. calorifère) jest wymiennikiem cieplnym typu woda-powietrze lub lub para-powietrze. Urządzenie to jest zazwyczaj elementem układu centralnego ogrzewania. Jednak grzejnik do łazienki nie zawsze jest podłączony do centralnego ogrzewania, spotykamy również grzejniki elektryczne, które dostarczają ciepło do łazienek. W przypadku ogrzewania łazienek najczęściej spotykamy się z tzw. grzejnikami drabinkowymi, choć pomieszczenia te można ogrzewać także grzejnikami ozdobnymi. Grzejnik do łazienki pełnić może także funkcją wieszaka na ręcznik lub suszarki na pranie. Łazienkę mogą także ogrzewać typowe kaloryfery płytowe, jednak za względów praktycznych i estetycznych najczęściej stosuje się grzejniki drabinowe lub dekoracyjne. Kaloryfery do łazienek są zazwyczaj wykonywane ze stali i dostępne są różne ich kolory, co umożliwia dopasowanie tego urządzenia do aranżacji pomieszczenia.

Kaloryfer łazienkowy – rodzaje

Kaloryfery łazienkowe podłączane do centralnego ogrzewania

Najczęściej spotykanym typem ogrzewaczy łazienkowych są kaloryfery podłączane do sieci centralnego ogrzewania. Noszą one także nazwą grzejników wodnych, ze względu na to, że źródłem ciepła w tych urządzeniach jest gorąca woda pochodząca z miejskiej instalacji centralnego ogrzewania (w przypadku budynków podłączonych do takiej sieci) lub ogrzewana w kotle (w przypadku domów jednorodzinnych, które nie mają połączenia z miejską siecią grzewczą). Kaloryfery, które są instalowane w łazienkach to najczęściej grzejniki drabinkowe, innymi słowy drabinki łazienkowe. Nazwę tą zawdzięczają charakterystycznemu wyglądowi, gdyż rury w tych kaloryferach umiejscowione są poziomo i przypominają drabinę. Kaloryfery łazienkowe podłączone do centralnego ogrzewania mogą mieć także ciekawe kształty i być bardzo ciekawym elementem wystroju wnętrza łazienki. W związku z tym nazywane są grzejnikami dekoracyjnymi. Dużą zaletą kaloryferów podłączanych do sieci c.o. jest ich duża moc grzewcza. Jednak kaloryfery podłączone do miejskiej sieci grzewczej nie mogą działać poza sezonem grzewczym.

Elektryczne grzejniki łazienkowe

Wśród grzejników łazienkowych można również spotkać się z grzejnikami elektrycznymi. Łazienkowe grzejniki elektryczne to urządzenia, które nie mają dużej mocy grzewczej, co sprawia, że mają one zastosowanie przede wszystkim do dogrzewania łazienek. Zaletą tego urządzenia jest z kolei możliwość korzystania z niego poza sezonem grzewczym. Łazienkowy grzejnik elektryczny zawieszany jest na ścianie i podłącza się go do sieci elektrycznej poprzez typowe gniazdko. Łazienkowe grzejniki elektryczne to także suszarki elektryczne. Stosuje się je również jako wspomaganie ogrzewania w sezonie grzewczym. Służą także jako suszarki na ręczniki i pranie. Grzejniki do łazienki mogą także występować jako grzejniki wodno-elektryczne. To w zasadzie kaloryfer podłączany do sieci centralnego ogrzewania, lecz posiada dodatkową grzałkę elektryczną.

Kaloryfer, grzejnik łazienkowy to urządzenie, które sezonie grzewczym skutecznie wypełni przyjemnym ciepłem łazienkę, ale jednocześnie może stanowić bardzo ciekawy element aranżacyjny w tym pomieszczeniu. Bardzo dobre opinie wśród osób, które zajmują się aranżacją przestrzeni mieszkalnych cieszą się grzejniki drabinkowe, drabinki łazienkowe, na których zawiesić można mokre ręczniki, czy ubrania. Wśród dekoratorów wnętrz świetne opinie mają również grzejniki dekoracyjne, które przybierać mogą ciekawe kształty. Jako, że grzejnik do łazienki to nie tylko element wystroju tego pomieszczenia, ale przede wszystkim element instalacji grzewczej, renomowany producent grzejników, powinien być brany pod uwagę przy wyborze kaloryfera do łazienki.

Marek Lont

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
21 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *