fbpx
Budowa domu

Kabel RJ45 – czym jest i do czego służy?

• Zakładki: 22


Kabel RJ45 to przewód sieciowy, który umożliwia podłączenie Internetu do różnego rodzaju urządzeń. Jakie są jego rodzaje? Na co zwrócić uwagę przy wyborze kabla RJ45? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Kabel RJ45 – rodzaje

Jak wspomniano we wstępie RJ45 (z ang. Registered Jack) to przewód sieciowy umożliwiający podłączenie Internetu do różnego rodzaju urządzeń. RJ45 to określenie będące synonimem dla złącza 8P8C, a obu terminów używa się naprzemiennie w odniesieniu do kabli Ethernet.

W tym miejscu należy podkreślić, że kabel RJ45 występuje w trzech podstawowych odmianach, a mianowicie UTP, STP oraz FTP. Kabel UTP (Unshielded Twisted Pair) to nieekranowy kabel sieciowy, który pozwala przesyłać i pobierać dane z Internetu z określoną prędkością. Kabel STP (Shielded Twisted Pair) jest natomiast kablem ekranowym, który posiada oplot i uziemienie, dzięki czemu stanowi silną ochronę przed wpływem elektromagnetycznym. Kabel FTP (Foiled Twisted Pair) jest natomiast przewodem posiadającym ekran foliowy oraz uziemienie, dzięki czemu może być stosowany wszędzie tam, gdzie pojawiają się zakłócenia elektromagnetyczne. W domowym użytku najczęściej stosuje się kabel RJ45 w wersji UTP.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kabla RJ45?

Kabel RJ45 służy do podłączenia do Internetu urządzeń takich jak np. laptop, telewizor, czy konsola. W związku z tym przy jego wyborze należy wziąć pod uwagę nie tylko typ kabla, ale również jego długość, która umożliwia połączenie odpowiednich sprzętów. Bardzo ważna jest również przepustowość oraz prędkość przesyłu danych, czyli parametr, który wpływa na szybkość pobierania oraz wysyłania danych. Przekłada się to bowiem na wydajność sieci internetowej, a co za tym idzie komfort korzystania z łącza.

Co jeszcze wziąć pod uwagę przy wyborze kabla RJ45? Przede wszystkim jego jakość, która przekłada się na wytrzymałość, co jest kluczowe dla funkcjonowania sieci. Sugerować można się w tym przypadku okresem gwarancji udzielanym przez producenta. W przypadku kabli wysokiej jakości wynosi on z reguły minimum 24 miesiące.

Podsumowując należy stwierdzić, że kabel RJ45 to przewód, który znajduje zastosowanie zarówno w domach prywatnych, jak i budynkach firmowych, czy różnego rodzaju instytucjach. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia reszty naszej oferty na tme.eu – profesjonalny sprzęt dostępny od ręki, od półprzewodników po moduły używane w robotyce.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
115 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *