fbpx
Ciekawe rozwiązania

Jakie żarówki LED wybrać do domu? Poradnik

• Zakładki: 75 • Komentarz: 1


Prawidłowe oświetlenie w domu jest niezwykle istotne. Podczas urządzania domu należy wziąć pod uwagę rozmieszczenie światła i zaplanować sceny świetlne w danych pomieszczeniach, podobnie jak projektujemy kolor ścian, czy układ mebli. Właściwe rozmieszczenie światła w pomieszczeniach wpływa na samopoczucie mieszkańców.

Dlatego też powinniśmy dokładnie przeanalizować układ oświetlenia i jego funkcjonalność. Większość osób myśląc o oświetleniu, skupia się na rozmieszczeniu światła i wyborze opraw. Oczywiście, jest to bardzo ważne, jednak największą uwagę należy zwrócić na dobór żarówek LED.

Dlaczego warto wybrać żarówki LED?

W zasadzie prawidłowe określenie to źródła światła LED, jednak potocznie mówimy o żarówkach LED. Pojawienie się źródeł LED zrewolucjonizowało branżę oświetleniową. LED-y są znacznie ekonomiczniejsze od tradycyjnych żarówek czy halogenów. Choć ich cena może być nieco wyższa, to posłużą nam znacznie dłużej. Są także lepszym rozwiązaniem niż świetlówki, ponieważ nie mrugają. Żarówki LED nie emitują ciepła, a swoje właściwości osiągają od początku działania. Źródła światła LED są także kompatybilne z systemami domów inteligentnych i wszelkimi rozwiązaniami smart.

Najważniejsze parametry źródeł światła LED

Żeby oświetlenie LED w domu działało odpowiednio i było dopasowane do naszych potrzeb warto poznać najważniejsze parametry żarówek LED, jakie trzeba wziąć pod uwagę:

  • liczba lumenów – w przypadku klasycznych żarówek najważniejszym parametrem była moc. W przypadku LED-ów istotna jest liczba lumenów – im więcej lumenów, tym jaśniej będzie świecić żarówka.
  • barwa światła – bardzo ważny parametr, który może wpłynąć na komfort mieszkańców i efekt wizualny. Parametr ten wyrażamy w Kelwinach. Najczęściej stosowane są źródła światła LED o neutralnej barwie. Chłodna barwa LED pobudza do działania, ale na dłuższą metę może być męczące. Do lamp stojących w sypialni, salonie i do kinkietów warto wybrać żarówkę LED o cieplejszej barwie. Pozwoli to stworzyć przytulny klimat.
  • wskaźnik oddania barwy – na opakowaniach parametr ten określany jest jako Ra albo CRI. Ten parametr wskazuje na to, w jakim stopniu źródło LED oddaje rzeczywiste barwy przedmiotów i otoczenia. Najlepsze oddanie barwy to Ra=100. Na ten parametr trzeba zwrócić uwagę w przypadku oświetlenia do pracy – przy biurku, w kuchni czy w warsztacie.

Artykuł powstał przy współpracy z LedCorn.

comments icon1 komentarz
1 komentarze
114 wyświetleń
bookmark icon

1 thoughts on “Jakie żarówki LED wybrać do domu? Poradnik

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *