fbpx
Łazienka

Jakie wymiary powinna mieć szafka pod umywalkę? Jak dopasować ją do wielkości łazienki?

• Zakładki: 29


Urządzając łazienkę w swoim domu, trzeba wziąć pod uwagę wiele różnych kwestii. Koniecznie należy zadbać o to, aby była pomieszczeniem funkcjonalnym oraz estetycznym. Poszczególne elementy wyposażenia muszą być tak rozmieszczone, żeby dało się łatwo sięgnąć po wszystkie najważniejsze i podręczne elementy – suszarkę do włosów, kosmetyczkę, ręczniki itp. Jednym z najpraktyczniejszych mebli, jakie montuje się w łazienkach, jest szafka pod umywalkę. Na co należy zwracać uwagę, kupując mebel tego typu? Jakie powinien mieć wymiary?

Zalety szafek pod umywalką

W zdecydowanej większości łazienek w domach oraz mieszkaniach montuje się umywalki na szafkach. Można by powiedzieć, że jest to rozwiązanie standardowe i nieoryginalne. Ma ono jednak szereg zalet. Szafka tego typu jest bardzo praktyczna, ponieważ można w niej przechowywać najpotrzebniejsze rzeczy – kosmetyki, urządzenia takie jak suszarka, środki czystości itp. Szafki pod umywalkę sprawdzają się zwłaszcza w małych łazienkach, ponieważ dzięki nim można optymalnie zagospodarować przestrzeń.

Rodzaje szafek pod umywalkę

Do wyboru są dwa podstawowe rodzaje szafek pod umywalkę:

  • szafka pod umywalkę stojąca;
  • szafka pod umywalkę wisząca.

Pierwsza z nich opiera się na podłodze, może mieć nóżki lub wypełniać całą przestrzeń pod umywalką. Stojąca szafka sprawdzi się szczególnie w przypadku małych łazienek, gdzie przestrzeń na inne meble jest bardzo ograniczona. Wiszącą szafkę pod umywalkę mocuje się z kolei do ściany, dzięki czemu pozostaje pod nią sporo wolnej przestrzeni. To rozwiązanie prezentuje się szczególnie dobrze w nowoczesnych łazienkach, ułatwia też mycie podłogi.

Zdjęcie: leroymerlin.pl

Wymiary szafki pod umywalkę

Gotowe szafki pod umywalkę mają standardowe wymiary – ich szerokość wynosi 60, 80, 100 lub 120 cm, z kolei wysokość – 70 lub 80 cm w przypadku szafek stojących oraz 40 cm w przypadku szafek wiszących. Głębokość szafek pod umywalkę to z reguły 45 cm. Oczywiście meble robione na zamówienie mogą mieć dowolne rozmiary. Gotowe szafki są dostosowane do standardowych wymiarów umywalek, co znacznie ułatwia wybór.

Jak dopasować szafkę do wielkości łazienki?

Przy wyborze szafki należy kierować się zarówno wielkością umywalki, jak i całego pomieszczenia. Mebel ten nie może być mniejszy niż obrys umywalki. Najmniejsze szafki sprawdzą się w łazienkach o niewielkim metrażu. Jeśli dysponujemy jednak większą przestrzenią, wówczas można się zdecydować na szerszą szafkę z blatem wokół umywalki. Dzięki czemu wykonywanie codziennej toalety będzie wygodniejsze. Warto też pamiętać o tym, że znacznie łatwiej jest korzystać z umywalki i lustra, jeśli można wsunąć stopy pod szafkę. Jeśli zatem wielkość łazienki na to pozwala, lepiej wybrać wiszącą szafkę pod umywalkę lub taką, która będzie wyposażona w nóżki.

Zdjęcie: leroymerlin.pl

Montaż szafki łazienkowej pod umywalkę

Bez wątpienia dużo łatwiej jest samodzielnie zamontować szafkę stojącą niż wiszącą. Zazwyczaj wystarczy ją wsunąć pod umywalkę i – ewentualnie – przymocować dla bezpieczeństwa kotwami do ściany. Do każdego mebla powinna być dołączona instrukcja montażu, warto z niej korzystać. Podłączenie elementów hydraulicznych oraz uszczelnienie miejsc, w których umywalka styka się z blatem szafki, lepiej pozostawić fachowcowi. Montując szafkę samodzielnie, trzeba bardzo uważać, aby jej nie uszkodzić, gdyż może to spowodować utratę gwarancji. Jest to kolejny argument przemawiający za tym, aby skorzystać z pomocy fachowca.

Jak dopasować szafkę pod umywalkę do wystroju łazienki?

Odpowiedni rozmiar i typ szafki pod umywalkę to nie wszystko. Duże znaczenie ma również jej wygląd. W sytuacji, gdy łazienka jest niewielka, wygląd szafki nadaje charakter całemu wnętrzu. Miłośnicy stylu skandynawskiego powinni wybrać szafkę w jasnym kolorze z drewnianym blatem. Sprawdzi się ona w niewielkich pomieszczeniach – doda im przytulności.

W łazienkach w stylu minimalistycznym dobrze będą prezentowały się białe szafki z błyszczącymi lub matowymi frontami. To dobre rozwiązanie zarówno w przypadku małych, jak i dużych pomieszczeń.

W przestronnych łazienkach warto rozważyć montaż drewnianej szafki pod umywalkę. Drewno to szlachetny materiał, który pasuje zarówno do wystroju w stylu klasycznym, jak i retro oraz industrialnym. Niezwykle modne jest obecnie łączenie drewna i metalu. Szafki wykonane z tych dwóch materiałów dobrze wyglądają w łazienkach loftowych oraz nowoczesnych.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
227 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *