fbpx
Aranżacja wnętrz

Jakie są rodzaje wanien? Wyjaśniamy!

• Zakładki: 16


Wanna to doskonały sposób na relaks i odprężenie. Jeśli planujesz zakup lub wymianę wanny, a nie wiesz od czego zacząć, to ten artykuł jest dla ciebie! Rodzaje, materiały, z których są wykonane, praktyczne wskazówki oraz oczywiście przykłady ciekawych modeli wanien.

Rodzaje wanien – podstawowy podział

Zacznijmy od podstawowego rozróżnienia wanien. Jest ich kilka rodzajów i możemy je podzielić m.in. ze względu na posiadane funkcje, kształt czy użyty materiał. Każdy parametr ma duże znaczenie i jest brany pod uwagę podczas projektowania wnętrza łazienki przez architektów. Dlatego, jeśli współpracujecie z profesjonalistą, to bardzo ważne jest jak najbardziej precyzyjne określenie swoich potrzeb i preferencji. Uda się wtedy wypracować najbardziej optymalne i satysfakcjonujące rozwiązanie.

Najpopularniejsze są wanny tradycyjne, które spotkać można w różnych kształtach, wymiarach, pojemnościach i możliwościach montażu – zarówno jako wanny do zabudowy jak i efektowne wanny wolnostojące. Tradycyjne wanny w zabudowie posiadają najczęściej doprowadzenie wody poprzez baterię podtynkową, zaś wolno stojące wyposażone są w stylowe wysokie baterie montowane na podłodze. Podobnie rzecz się ma jeśli chodzi o odpływ – w zabudowanych wannach odpływ jest maskowany, w wolno stojących trzeba odpowiednio rozplanować rozkład rur – najlepiej już na samym etapie projektowania budynku, by potem uniknąć kosztownych prac dostosowujących instalację sanitarną.

Obok tradycyjnych wanien, spotykamy też te wyposażone w dodatkowe funkcje. Najpopularniejsze z nich to wanny z hydromasażem. Czym jest hydromasaż? Przez specjalne dysze do wanny wypełnionej wodą wtłaczane jest powietrze, powodując powstawanie bąbelków (masaż powietrzny). Istnieją też modele, które generują silne prądy wodne o ustalonym kierunku (masaż wodny). Jest to bardzo przyjemna funkcja, ponieważ dzięki hydromasażowi możemy się zrelaksować, zażywając odprężającego delikatnego masażu. Techniki te wykorzystuje się bardzo często jako element rehabilitacji przy schorzeniach reumatologicznych, oddechowych czy kręgosłupa. Niestety, trzeba mieć też na uwadze, że nie wszystkie modele wanien z hydromasażem będą się nadawały do tradycyjnych kąpieli. Najlepiej tę informację sprawdzić w specyfikacji lub zapytać sprzedawcę.

Najmniej spotykane są także wanny z kabiną prysznicową. I nie mówię tu zestawie złożonym z różnych elementów, ale o gotowych kompletach, dedykowanych głównie do małych łazienek, gdzie nie ma możliwości zaaranżowania prysznica, albo istnieją trudności w podłączeniu wody lub odpływu. W skład kompletu wchodzi wanna, panel prysznicowy i dostosowane do kształtu wanny drzwi prysznicowe lub parawan.

Kształt wanny – prostokątna, owalna, okrągła, narożna? Jaką wybrać?

Ze względu na używane materiały (o czym nieco więcej poniżej), producenci uzyskują przeróżne kształty wanien, od bardziej symetrycznych i typowych, aż po niestandardowe rozwiązania, również dedykowane do konkretnego pomieszczenia, wykonywane na wymiar (choć to naturalnie wiąże się z dużo większymi kosztami). Oto jakiego rodzaju wanny możemy spotkać na rynku:

wanny asymetryczne – w wersjach:
wanna narożna – występują w wersji prawo- lub lewostronnej;
specjalne – dedykowane, tworzone na wymiar, lub limitowane wanny w nietypowych kształtach;
wanny symetryczne – mają przynajmniej dwa boki równej długości, dzielą się na:
wanna narożna – posiada dwa równe boki, najczęściej w wersji zaokrąglonej (kształt ćwiartki koła);
wanna beznarożnikowa – przypominają wanny narożne, lecz nie posiadają narożnika;
wanna prostokątna – klasyczne, najczęściej spotykane wanny w kształcie prostokąta;
wanna ośmiokątna – posiada osiem boków;
wanna sześciokątna – posiada sześć boków;
wanny okrągłe – występujące w wersji wolnostojącej (kształt koła wewnątrz i na zewnątrz); do zabudowy (kształt koła wewnątrz wanny);
wanny owalne – zbliżone kształtem do wanien okrągłych. 

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
19 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *