fbpx
Budowa domu

Jakie są rodzaje gładzi szpachlowej. Wyjaśniamy

• Zakładki: 9


Bez gładzi szpachlowej trudno wyobrazić sobie wykonanie jakiegokolwiek remontu. Jej rodzaj powinno się dobierać w zależności od indywidualnych potrzeb lokatorów, dostępnego budżetu i rodzaju ścian. Na rynku istnieje spory wybór gładzi. Pytanie jednak którą z nich wybrać? Poznaj zastosowania tego materiału i sprawdź, który jego typ najlepiej wpisze się w Twoje potrzeby.

Krótkie przypomnienie – do czego służy gładź szpachlowa?

Najprościej rzecz ujmując, gładź szpachlowa nadaje odpowiednio estetyczne wykończenie powierzchni. Nakłada się ją na ściany pokryte tynkiem cementowym lub cementowo-wapiennym o szorstkiej strukturze. Sprawdza się równie dobrze na okładzinach z płytami gipsowymi. Gładź szpachlowa pozwala także na zamaskowanie drobnych niedoskonałości po tynkowaniu.

Jaką gładź szpachlową wybrać?

Wyróżnia się 4 główne rodzaje gładzi szpachlowych:

  • gładzie gipsowe,
  • gładzie polimerowe,
  • gładzie cementowe,
  • gładzie cementowo-wapienne.

Gładzie gipsowe powstają z drobno zmielonego gipsu pochodzenia naturalnego lub z gipsu syntetycznego. Ten drugi rodzaj materiału jest bardziej wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne w porównaniu z naturalnym surowcem.  Z kolei naturalny gips wyróżnia się śnieżnobiałą barwą.

O czym warto pamiętać, wybierając gładzie gipsowe?

Przede wszystkim, lepiej nie stosować ich w pomieszczeniach o dużej wilgotności (łazienka, suszarnia) ze względu na ryzyko pękania. Nie należy także aplikować gładzi gipsowej na elementy metalowe, takie jak rury, ponieważ przyspiesza ich korodowanie. Jeśli zakupisz gładź gipsową do samodzielnego szlifowania, niestety musisz przygotować się na duże pylenie.

Czym wyróżniają się gładzie polimerowe?

Gładź polimerową kupuje się w formie suchej mieszanki lub gotowej masy. Po nałożeniu, jej grubość wynosi 1-3 mm. W przeciwieństwie do wapiennej, gładź polimerowa nadaje się do wilgotnych pomieszczeń. Można ją stosować także na ścianach narażonych na działanie wysokich temperatur. Najlepiej sprawdza się przy powierzchniach wykonanych z betonu, płyt kartonowo-gipsowych oraz pokrytych tynkiem.

Gładzie cementowe lub cementowo-wapienne – charakterystyka

Gładzie cementowe lub cementowo-wapienne to suche mieszanki przeznaczone do rozdrobnienia z wodą. Nie zapewniają co prawda idealnie gładkiej powierzchni, ale za to wyróżniają się nieprzeciętną odpornością. Idealnie sprawdzą się w wilgotnych pomieszczeniach. Nadają się do zastosowania także na zewnątrz budynków lub do pokrycia sufitów. Co ważne, nie trzeba ich szlifować po wyschnięciu, więc nie ma mowy o jakimkolwiek pyleniu.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
12 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *