fbpx
Budowa domu

Jakie są rodzaje fundamentów? Wyjaśniamy!

• Zakładki: 11


Parametry fundamentu w katalogowych projektach domów określa się w oparciu o przeciętne warunki gruntowe. Zdarza się jednak, że rzeczywiste warunki odbiegają od określonych w projekcie. W takiej sytuacji zachodzi konieczność przystosowania fundamentów budynku do lokalnych warunków gruntowych.

Fundamenty – najważniejsze kwestie

Główną rolą fundamentu jest przeniesienie obciążeń ze ścian, stropów i dachu na grunt – odpowiednio zaprojektowany zapewnia równomierne osiadanie budynku. Ale aby fundament spełnił swe zadanie, przed rozpoczęciem budowy warto wykonać na działce badania geotechniczne, które odpowiedzą jaki jest rodzaj gruntu oraz poziom wody gruntowej. To pozwoli na zastosowanie odpowiedniej konstrukcji fundamentów.

W budownictwie wyróżniamy fundamenty bezpośrednie, czyli ławy, płyty, stopy, skrzynie i ruszty fundamentowe, oraz posadowione pośrednio słupy, pale oraz studnie. W przypadku budynków lekkich, np. o konstrukcji szkieletowej stosuje się fundamentowanie bez ław, tzw. uproszczone. W takim przypadku ściany fundamentowe bezpośrednio stykają się z gruntem.

Fundamenty – co trzeba wiedzieć?

Typowy fundament złożony jest z ławy fundamentowej oraz ścian fundamentowych. W domach z podpiwniczeniem są one jednocześnie ścianami piwnic. Ławy betonowe mogą być wylewane bezpośrednio w gruncie. Taką konstrukcję zbroi się podłużnie. W przypadku niedostatecznej nośności gruntu stosowane są, zbrojone poprzecznie, ławy żelbetowe.

Płyta fundamentowa jest idealnym rozwiązaniem dla budynków stawianych na gruntach o słabej nośności i niejednorodnych. Zaletą tego rozwiązania jest krótki czas budowy oraz niższe, w porównaniu do tradycyjnego fundamentowania koszty wykonania. Ponadto w przypadku płyty fundamentowej stanowi ona jednocześnie podłogę na gruncie. Grubość ścian fundamentowych dostosowywana jest do grubości ścian nadziemia. W przypadku domów z podpiwniczeniem muszą być one ocieplone. Ściany fundamentowe mogą być monolityczne, wylewane (wymagają użycia deskowania) lub murowane z z bloczków: betonowych, silikatowych, pustaków zasypowych.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
33 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *