fbpx
Aranżacja wnętrz

Jakie są rodzaje dywanów? Wyjaśniamy

• Zakładki: 12


Dywan stanowi podstawowy element dekoracyjny i użytkowy każdego domu czy mieszkania. Jednak, aby tekstylia podłogowe na długo zachowały swój wygląd i właściwości, warto pamiętać o ich właściwej pielęgnacji i regularnej konserwacji.

Podział dywanów ze względu na runo

Przemysł włókienniczy oferuje zarówno naturalne, jak i syntetyczne dywany. Znajomość właściwości produktów wchodzących w skład każdej z tych kategorii, zapewne pozwoli dobrać odpowiednie sposoby ich czyszczenia.

Gładkie, wycinane i tzw. shaggy to podstawowe rodzaje dywanów wyróżnianych ze względu na typ runa. W przypadku wykładzin gładkich uzyskiwany wzór tworzy się na podstawie gęstości splotu. Długość runa osiąga zwykle ok. 2-3 cm. Dywany typu carving pozwalają na stworzenie motywu przestrzennego, gdyż specjalna technika wykonania umożliwia wycięcie ich dowolnego kształtu. Z kolei dywan typu shaggy to niezwykle popularny model, który zachwyci zwłaszcza miłośników miękkich, miłych w dotyku faktur. W tym przypadku runo może osiągać nawet do 10 cm długości. Dużą popularnością cieszą się też dywany typu mata albo cut&loop. Mata, zwana także dywanem bezrunowym, jest szorstka i twarda, dlatego łatwo ją utrzymać w czystości. Natomiast dywan wykonany metodą cut&loop posada włosie o różnej długości, powycinane w fantazyjne wzory.

Klasyfikacja dywanów ze względu na skład runa

Dywany, które można klasyfikować według składu runa, zasadniczo dzielą się na naturalne i syntetyczne. Do włókien naturalnych można zaliczyć wełnę, jedwab i bawełnę. Natomiast włókna syntetyczne to przede wszystkim polipropylen, akryl oraz wiskoza.

Jeżeli chodzi o naturalne tekstylia podłogowe, to największą popularnością cieszą się dywany wełniane, które są odporne na zabrudzenia i nie odkształcają się pod wpływem wilgoci czy nacisku mebli. Stanowią także bardzo dobrą izolację termiczną. Z kolei dywan jedwabny sprawdza się zwłaszcza w mieszkaniach alergików, ponieważ nie pyli i nie uczula.

Wykładziny z włókien syntetycznych, takie jak akryl i wiskoza, charakteryzują się lekkim, a zarazem gęstym włosiem. Zazwyczaj są miękkie w dotyku oraz niepodatne na odkształcenia.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
17 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *