fbpx
Aranżacja wnętrz

Jakie są rodzaje drzwi tarasowych? Wyjaśniamy!

• Zakładki: 7


Coraz chętniej montuje się duże drzwi tarasowe, by wnętrza stały się optycznie większe, nowocześniejsze i eleganckie, a pomieszczenia lepiej doświetlone. Najpopularniejsze są drzwi rozwieralno-uchylne. Ich wielką zaletą jest łatwe otwieranie i niska cena.

Na popularności zyskują drzwi przesuwne ze względu na możliwość budowania szerszych skrzydeł niż w drzwiach rozwieralno-uchylnych, przez co wyjście na taras staje się bardziej spektakularne. Ich zaletą jest też nieblokowanie przestrzeni we wnętrzu. Wśród drzwi przesuwnych większym powodzeniem cieszą się te podnoszono-przesuwne. Drzwi tarasowe można zestawiać ze szkleniami stałymi, tworząc niemal całe przeszklone ściany.

Drzwi tarasowe rozwieralno-uchylne

Mogą być jedno- lub dwuskrzydłowe. Maksymalna szerokość skrzydła wynosi zwykle 160 cm (każdy producent przestrzega własnych wytycznych wynikających z wytrzymałości materiału). Najczęściej jednak szerokość takiego skrzydła nie przekracza 90 cm, a wysokość 240-250 cm. Większe wymiary skrzydeł mogą wymagać zastosowania dodatkowych elementów konstrukcyjnych, np. przewiązek. Można zestawić kilka skrzydeł, aby wypełnić szerszy otwór. Lecz wówczas połączone ramy oddzielnych okien będą bardzo szerokie. Można też zbudować słupki pomiędzy kolejnymi zestawami, ale zabierają one sporo światła oraz wyglądają mało estetycznie. Drzwi takie otwierają się do środka, więc nie można swobodnie zaaranżować wnętrza w ich pobliżu. Otwarte skrzydło zajmuje przestrzeń w pomieszczeniu, znacznie ogranicza dostęp do mebli czy sprzętów stojących w bezpośrednim sąsiedztwie drzwi.

Drzwi tarasowe uchylno-przesuwne

Po otwarciu nie zabierają miejsca w pomieszczeniu i dają możliwość wykonania szerokiego przejścia na taras. Można uchylić i przesunąć skrzydło o szerokości do 160 cm, tworząc światło przejścia o szerokości 150 cm. Gdy drzwi są zamknięte, skrzydło przesuwne i stałe tworzą jedną linię, co wygląda estetycznie. Do ościeżnicy zamontowana jest widoczna szyna, po której jeżdżą wózki zamocowane na wewnętrznej ramie skrzydła ruchomego i ukryte pod maskownicami. Drzwi uchylno-przesuwne mogą mieć próg zarówno standardowy – wysoki, jak i niski, który w znaczny sposób ułatwia komunikację między wnętrzem domu i tarasem.

Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne

To najbardziej komfortowe rozwiązanie jest coraz chętniej wykorzystywane przez inwestorów. Możesz zastosować skrzydło drzwiowe o szerokości do 300 cm, co daje bardzo szerokie przejście. Całe przeszklenie zaś może zajmować do 6 m ściany, a w połączeniu ze szkleniami stałymi możesz przeszklić całą ścianę, optycznie powiększając małe pomieszczenia. W tego typu drzwiach skrzydło ruchome i element stały nie są w jednej linii. Drzwi po przesunięciu zachodzą na element stały, a w przypadku drzwi podwójnych jedne zachodzą na drugie. Skrzydła przesuwają się w linii ściany, więc nie zabierają miejsca w pomieszczeniu, a szerokość stolarki mieści się w grubości glifu we wnętrzu. Wielką zaletą drzwi przesuwnych jest niski próg, który można schować w warstwach podłogi, więc wyjście na taras nie wymaga pokonywania żadnych przeszkód.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
13 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *