fbpx
Rośliny w domu i w ogrodzie

Jakie są objawy niedoboru makro i mikroelementów u roślin?

• Zakładki: 68


Uzyskanie obfitego plonu wymaga odpowiedniej pielęgnacji roślin. Szczególnie w ostatnich latach, gdy coraz więcej upraw dotyka problem suszy i braku wody w glebie, należy zadbać o odpowiednie zasilanie składnikami odżywczymi roślin. Systematyczne stosowanie nawozów pozwala na prawidłowy wzrost rośliny, a także znaczne zwiększenie jej odporności na choroby i szkodniki. Na niedobór jakich makro i mikroelementów narażone są rośliny, jakie są tego oznaki i konsekwencje, a także jak tego uniknąć? O tym opowiemy dziś w artykule przygotowanym we współpracy ze specjalistami z Polskiej Grupy Nawozowej

Kiedy rośliny potrzebują minerałów? 

Przyczyn niedoboru makro i mikroelementów u roślin jest wiele. Z pewnością wpływ na to mają błędy w nawożeniu, a także brak odpowiedniej strategii w uprawie. Na większe niedobory narażone są rośliny rosnące w glebach o skrajnym pH – czyli bardzo kwaśnych lub skrajnie zasadowych. Z pewnością na korzystnie na rośliny nie działa niska zawartość wody w glebie, spowodowana wieloletnią suszą. 

Jak rozpoznać to, czy rośliny potrzebują minerałów? Bardzo ważna jest obserwacja stanu roślin. Niestety czasem trudno odróżnić (szczególnie w przypadku młodych sadzonkach rzepaku i zbóż) niedobór magnezu od niedoboru siarki czy azotu. W przypadku niedoboru magnezu oznaki tego będą widoczne na starszych liściach w postaci chlorozy międzyżyłkowej, a także przyschniętych i wywiniętych ku górze brzegach liści. 

Brak potasu rozpoznasz po żółtych, a nawet czerwonych przebarwieniach na wierzchołkach i brzegach liści. Łodygi rośliny są bardzo wiotkie, a korzenie wydłużone z niewielką ilością bocznych korzeni. Gry roślinie brakuje siarki, wówczas można zaobserwować chlorozę całych liści. Młodsze liście żółkną, a od spodu pojawiają się czerwone przebarwienia. Łodygi są znacznie krótsze i bardziej wiotkie, a kwiaty mniejsze niż u prawidłowo rozwijającej się rośliny. Częstą przyczyną żółknięcia i zasychania liści, a także zahamowania wzrostu roślin jest niedobór azotu

Jak zapobiegać niedoborom – stosowanie nawozów dolistnych

Brak każdego z tych pierwiastków ma realny wpływ na obfitość plonu, warto więc zadbać o odpowiednie zasilenie roślin – już na samym początku, aby uniknąć w przyszłości przykrych konsekwencji. Doskonały efekt przynosi systematyczne stosowanie nawozu dolistnego do roślin. Odznacza się on wysoką zawartością magnezu i siarki, które zapewniają roślinie właściwy, zdrowy wzrost. 

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
61 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *