fbpx
Aranżacja wnętrz

Jakie są najważniejsze zasady urządzania jadalni?

• Zakładki: 7


Jak urządzić jadalnię? Aby dobrze czuć się w pomieszczeniu, teoretycznie najważniejsza jest aranżacja według swojego gustu. Trzeba jednak pamiętać przy tym o kilku zasadach, dzięki którym jadalnia będzie także funkcjonalna. Poznaj najważniejsze zasady urządzania jadalni i ciesz się praktycznym i estetycznym wnętrzem!

Stół do jadalni

Podstawowym kryterium wyboru stołu jest to, ile osób będzie z niego na co dzień korzystać. Druga to jaki kształt stołu wybrać. Najczęstszym wyborem są stoły prostokątne. Najłatwiej znaleźć dla nich miejsce, mieszczą również sporo osób. Podobną popularnością cieszą się stoły kwadratowe. Jednak ten kształt sprawdzi się lepiej w przypadku, gdy korzystają z niego tylko 3-4 osoby, bo zapewnia mniej powierzchni użytkowej niż stół prostokątny. Stół okrągły, choć bez wątpienia piękny, sprawdzi się najlepiej w przestronnych jadalniach, ze względu na to, że zajmuje najwięcej miejsca.

Krzesła do jadalni

Krzesła powinny być dopasowane przede wszystkim do stołu (jego wysokości i stylu). Jeśli stawiasz na klasyczne, bezpieczne i spokojne połączenia, to zestaw takich samych krzeseł, dopasowanych do stołu, będzie dobrym wyborem. Jeśli jednak lubisz nieoczywiste połączenia lub preferujesz styl eklektyczny, to śmiało możesz postawić na mały miszmasz i wybrać różne krzesła – każde inne!

Jeśli masz dzieci, to przy wyborze krzeseł zwróć uwagę na to, by materiał, którym są pokryte, był łatwy do utrzymania w czystości. Warto postawić również na ściągane pokrowce, które w razie potrzeby bez problemu wypierzesz w pralce.

Dodatki

Dodatki do jadalni są tak samo ważne, jak meble i oświetlenie pomieszczenia. Nawet drobiazgi, takie jak podkładki pod talerze, pojemnik na sztućce, koszyczek na pieczywo czy solniczki i cukierniczki mogą w znacznym stopniu wpłynąć na atmosferę w pomieszczeniu – a tym samym uprzyjemnić sam posiłek, jak i po prostu przebywanie w jadalni.

Oświetlenie

Istotnym elementem aranżacji jadalni jest dobór odpowiedniego oświetlenia. W nawet najmniejszej jadalni powinno znaleźć się co najmniej jedno źródło światła: nad stołem. Musi być dopasowane tak, by nie raziło w oczy, a przy tym dokładnie oświetlało stół. Nie może być przy tym zbyt nisko, by nie przeszkadzać w siedzeniu przy stole.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
16 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *