fbpx
Aranżacja wnętrz

Jakie okna dachowe? Podpowiadamy

• Zakładki: 6


Poddasza zaaranżowane na pomieszczenia mieszkalne wymagają zastosowania specjalnych rozwiązań architektonicznych, dlatego często montuje się tam okna dachowe. Do wyboru są modele o zróżnicowanej wielkości, kolorze i funkcjonalności. Jednak aby spełniały one swoje zadanie, trzeba skupić się na doborze okien dachowych o odpowiednich parametrach technicznych i wyglądzie pasującym do architektury budynku. Wyjaśniamy jakie modele sprawdzą się w przypadku konkretnej połaci dachowej.

Okno dachowe – jego wymiary

Wybór właściwych okien nie zależy tylko od konstrukcji dachu, ale również od metrażu pomieszczenia. Oprócz tego znaczenie ma:

  • przeznaczenie poddasza czy strychu;
  • kąt nachylenia połaci dachu.

I tak:

  • stosunek powierzchni okna do powierzchni podłogi powinien wynosić 1:8 – dotyczy to wnętrz przeznaczonych do stałego pobytu ludzi, takich jak salony, sypialnie itp.;
  • jeżeli poddasze ma mieć charakter użytkowy – ma powstać tam garderoba, schowek, łazienka – to zaleca się, aby stosunek powierzchni okna do metrażu pomieszczenia wynosił 1:12.

Ponadto, chcąc odpowiednio dobrać okna dachowe, należy zwrócić uwagę na ich długość. Im większy jest kąt nachylenia dachu, tym okna powinny być krótsze.

Okno dachowe – co je cechuje?

Okna zamontowane na poddaszu mają ogromne znaczenie dla tego pomieszczenia. Zapewniają one:

  • lepsze doświetlenie wnętrz;
  • dostęp do świeżego powietrza, co jest ważne zarówno ze względu na komfort użytkowników pomieszczenia, jak i kwestie wentylacji. Niektóre okna połaciowe są dodatkowo wyposażone w moduły wentylacyjne. Umożliwiają one efektywne wietrzenie pomieszczeń, dzięki czemu we wnętrzach panują przyjemne warunki;
  • piękne widoki – okna dachowe pozwalają obserwować krajobraz na zewnątrz.

Chcąc wybrać okno na miarę swoich oczekiwań, należy przyjrzeć się dokładnie ich parametrom technicznym. Poszczególne modele cechuje inna energooszczędność i są one w różny sposób zabezpieczane przed działaniem czynników zewnętrznych.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
7 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *