fbpx
Ciekawe rozwiązania

Jakie dotacje na OZE w 2022 roku są przeznaczone dla rolników?

• Zakładki: 42


Za odnawialnymi źródłami energii, a zwłaszcza fotowoltaiką idzie szereg korzyści – zarówno ekonomicznych, jak i ekologicznych. Składają się na nie m.in. niższe o kilkadziesiąt procent rachunki, niezależność od wahań cen energii oraz ograniczenie emisji dwutlenku węgla.

Pomimo, że argumenty te powinny przekonać do instalacji fotowoltacznej każdego, to jednak największą uwagą powinni się tu wykazać rolnicy. Dzięki takim rozwiązaniom mogą oni realnie obniżyć koszty prowadzenia działalności a przy tym wszystkim zadbać o stan środowiska naturalnego. Szczególnie że mają do dyspozycji dofinansowania do OZE dla rolników w 2022 roku.

Program Agroenergia dla rolników

Program Agroenergia dla rolników w części pierwszej przewiduje wysokość wsparcia dla mikroinstalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła oraz towarzyszących magazynów energii o mocy od 10 do 30 kW włącznie w wysokości do 20% wartości inwestycji, lecz nie więcej niż 15 tys. zł. Natomiast w przypadku mikroinstalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła oraz towarzyszących magazynów energii o mocy od 30 do 50 kW włącznie wsparcie wynosi do 13% kosztów przedsięwzięcia, lecz nie więcej niż 25 tys. zł.

Z kolei część druga programu Agroenergia przewiduje wsparcie na biogazownie rolnicze i małe elektrownie wodne w postaci pożyczki do 100% kosztów kwalifikowanych oraz dotację do 50% kosztów kwalifikowanych.

Odliczenie OZE, w tym fotowoltaiki od podatku rolnego

Odliczenie odnawialnych źródeł energii, a w tym fotowoltaiki od podatku rolnego jest ogólnopolskim narzędziem, z którego mogą skorzystać rolnicy w całym kraju. Taki odpis od podatku rolnego może wynieść maksymalnie do 25% kosztów inwestycji na urządzenia wykorzystujące na cele produkcji energię z OZE.

Restrukturyzacja małych gospodarstw

Restrukturyzacja małych gospodarstw to ogólnopolski program, w ramach którego można otrzymać dotację do 60 tys. zł m.in. na zakup oraz montaż instalacji PV. Nabór do tego programu planowany jest na marzec/kwiecień 2022 roku.

Regionalne programy na dofinansowanie OZE dla rolników

Wojewódzkie, gminne oraz miejskie dofinansowania są zależne od danego programu, a także od miejsca zamieszkania.

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego działa Program EKO – KLIMAT – Woda, powietrze, ziemia. Przeznaczony jest on dla rolników, osób fizycznych, osób prawnych, jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej. W ramach tego programu można otrzymać preferencyjną pożyczkę na działania związane z transformacją energetyczną, poprawą jakości powietrza, poprawą gospodarki wodno-ściekowej, przejściem na gospodarkę o obiegu zamkniętym, działaniami na rzecz ochrony przyrody, adaptacją do zmian klimatu.

W województwie świętokrzyskim rolnicy mogą natomiast skorzystać z Programu Priorytetowego “OA – Ochrona Atmosfery”. Program umożliwia zaciągnięcie pożyczki do 100% kosztów kwalifikowanych na zakup oraz montaż instalacji PV.

Marek Lont

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
49 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *