fbpx
Wnętrza

Jaki materac wybrać dla pary?

• Zakładki: 36 • Komentarz: 1


Dobranie odpowiedniego materaca nie musi być trudne. Jeśli wiemy, na co zwrócić uwagę i sprecyzujemy nasze oczekiwania, wybór materaca dla dwojga nie będzie dużym wyzwaniem. Dowiedz się, jaki materac wybrać dla pary, by dobrze się wysypiać i wspomagać profilaktykę zdrowego kręgosłupa.

Jak dobrać odpowiedni materac?

Zanim zaczniemy wybierać najlepszy materac dla pary, przypomnijmy, na jakie parametry należy zwróci uwagę podczas zakupu materaca do sypialni. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na wypełnienie materaca:

  • pianka termoelastyczna – szybko wraca do swojego pierwotnego kształtu, nagrzewa się pod wpływem ciepła
  • pianka wysokoelastyczna – również szybko wraca do pierwotnego kształtu, nie nagrzewając się przy tym, jak pianka termoelastyczna, często bywa nieco twardsza niż pianka termoelastyczna
  • kokos – materace kokosowe są dość twarde, ich największą zaletą są właściwości hipoalergiczne, dlatego materace te polecane są alergikom
  • sprężyny – dzięki nowoczesnym rozwiązaniom materace sprężynowe również mogą być bardzo wygodne

Ponadto należy wybrać materac odpowiednio twardy, by dawał podparcie naszemu kręgosłupowi. W zależności od wagi i naszych preferencji możemy wybrać materac twardy, średniotwardy, średniomiękki i miękki. Osoby o większej masie ciała powinny wybierać nieco twardsze materace, by w miękkich się nie zapadać. Jeśli jednak wolimy spać na boku, nie możemy spać na zbyt twardym materacu.

Czym się kierować, wybierając materac dla pary?

Szukając materaca dla pary, pamiętajmy, by był dopasowany do wagi obu osób. W tym przypadku dobrze sprawdzają się materace z pianki wysokoelastycznej, która się nie odkształca – chwilę po tym, kiedy schodzimy z materaca odzyskuje on swój pierwotny kształt. Wspomnieliśmy również, że w przeciwieństwie do pianki termoelastycznej, pianka wysokoelastyczna nie pobiera ciepła od osób leżących na materacu. Biorąc pod uwagę, że pary często narzekają, że w nocy jest im zbyt ciepło, bo grzeją się wzajemnie, rozsądniej będzie wybrać materac z pianki wysokoelastycznej.

Próby spania we dwójkę na jednym łóżku dość dobrze znoszą również materace sprężynowe kieszeniowe. Sprężyny zamknięte w osobnych kieszeniach nie oddziałują na siebie, nie przenoszą drgań – zapewniają więc dużo komfortu. Wybierając materac dla par, szczególną uwagę należy zwrócić na strefy podparcia. Jeśli na jednym materacu będą spać dwie osoby, nie powinniśmy iść na żaden kompromis – materac z siedmioma strefami podparcia będzie dla nas najlepszym wyborem.

Niektórzy producenci oferują także materace dla par o dwóch stopniach twardości. Jeśli waga partnerów diametralnie się różni, warto zdecydować się właśnie na taką opcję – na twardszej połowie powinna spać osoba cięższa, na bardziej miękkiej lżejsza. Jeśli partnerzy ważą podobnie, wystarczy kupić siedmiostrefowy materac, który zapewni odpowiednie podparcie kręgosłupom i innym częściom ciała.

Artykuł powstał przy współpracy z producentem materacy Alvare.

comments icon1 komentarz
1 komentarze
9 wyświetleń
bookmark icon

One thought on “Jaki materac wybrać dla pary?

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *