fbpx
Aranżacja wnętrz

Jaki kominek będzie odpowiedni dla Twojego domu?

• Zakładki: 16


Myśląc o kominku, przed oczami mamy zatopiony w leśnej gęstwinie domek, gdzie lite drewno miesza się ze zwierzęcymi futrami, a wesoło trzaskające palące się szczapy, zachęcają do zajęcia miejsca przy ogniu. Jeszcze tylko brakuje Rudolfa, by mógł przykleić do szyby swój czerwony nos i z zaciekawieniem obserwować domowników.  Przeniesienie odrobiny bajkowego klimatu do domu nie jest wcale takie trudne i nie wiąże się z posiadaniem drewnianej chaty. Na rynku istnieje kilka rodzajów kominków, które różnią się budową i systemem rozprowadzania energii cieplnej. Warto zapoznać się z ich możliwościami, by móc dopasować je do swoich potrzeb estetyczno-funkcjonalnych.

Historia kominków jest tak stara, jak imperium rzymskie. Starożytne kominki, budowane z ciosów kamiennych, o paleniskach wyłożonych cegłą, pełniły funkcję prawdziwego ogniska domowego. XX wiek sprawił, że proste kamienie budowle zamieniły się w urządzenia o różnym zasilaniu, wielkości, kolorze i materiale wykończenia. Do domów i mieszkań wkroczyły urządzenia elektryczne i gazowe. Otwarty kominek nadal cieszy się dużym zainteresowaniem, ale młodsze i bardziej zaawansowane rodzeństwo domaga się coraz więcej uwagi.

Wkład kominka

Podstawowym elementem kominka jest wkład. Kominek bez wkładu – a i takie modele istnieją na rynku – większość ciepła oddaje przez komin. Na potrzeby ogrzania wnętrza rozprowadzane jest jedynie 20%. Wkład odpowiada również za stronę estetyczną. Wprowadzając tak charakterystyczny element do wystroju wnętrza, musimy mieć na uwadze styl, w jakim zaprojektowano nasze mieszkanie czy też dom. Wybór wkładu będzie zależeć również od efektu (wizualnego i grzewczego), jaki chcemy osiągnąć, parametrów wnętrza i rodzaju kominka, na który się zdecydujemy. Do najpopularniejszych wkładów należą:

  • Powietrzny – specjalnie zaprojektowany system nadmuchowy, który ciepło z kominka rozprowadza rurami do wszystkich pomieszczeń w domu.
  • Z płaszczem wodnym – podgrzana przez kominek woda krąży po instalacji i dostarcza ciepło do grzejników.
  • Gazowy – Nie wymaga czyszczenia, składowania opału, ale i nie jest w stanie ogrzać całego domu. Najczęściej stosowany w salonach. Z założenia pełni funkcję głównie dekoracyjną.
kominek narożny Simple

Rodzaje kominków

Choć kominki na ogół kojarzą się z domami jednorodzinnymi, to właściciele niewielkich mieszkań nie muszą żegnać się z marzeniem oglądania tańca irlandzkiego w wykonaniu płomieni. Wystarczy postawić na odpowiedni rodzaj kominka. Poniżej garść informacji na temat kilku rodzajów.   

Otwarty

Kominki otwarte nie mają dużego potencjału grzewczego, ponieważ otwarty przewód kominowy powoduje zbyt duże straty ciepła. Po prostu uchodzi one na zewnątrz. Dodatkowo w takim rodzaju paleniska drewno spala się bardzo szybko, więc koszty eksploatacji do niskich nie należą. Oczywiście wszystko będzie zależeć od tego, jak często będziemy taki kominek uruchamiać. Na ogół decydujemy się na kominki otwarte ze względu na łatwość dopasowania tego typu instalacji do wnętrza. Wszystko dzięki możliwości zastosowania do wykończenia obudowy kominka takich materiałów jak: cegła klinkierowa, granit, drewno, marmur lub ceramiczne kafle. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli ten rodzaj kominka nie będzie spełniać naszych oczekiwań, możemy go przerobić na kominek zamknięty, o lepszej efektywności grzewczej, nie rozbierając przy tym jego konstrukcji. Wystarczy zastosować kasety kominkowe, które wstawia się do komory spalania. Można je zamówić na wymiar, by pasowały do obecnie posiadanego kominka.

Zamknięty

Zamknięty kominek znakomicie oddaje ciepło pomieszczeniu, w którym się znajduje. Jest przy tym ekonomiczny w eksploatacji i bezpieczniejszy niż wersja otwarta. Ryzyko wypadnięcia palącego się drewna i wdmuchania popiołu do pokoju praktycznie nie istnieje. Ponadto zamknięta instalacja sprawia, że pozostawienie nie do końca wygaszonego ognia nie będzie stanowić zagrożenia dla domowników.

Radiacyjny

Kominek radiacyjny eliminuje niezdrowy ruch powietrza w pomieszczeniu. Oddaje ciepło z nagrzanej obudowy w postaci subtelnego promieniowania, które nie jest niebezpieczne dla domowników. Ten rodzaj kominka często stosowany jest w budynkach energooszczędnych.

Elektryczny

To rozwiązanie idealne do wnętrz, w których nie można przeprowadzić prac instalacyjnych związanych z montowaniem tradycyjnego kominka. Niewątpliwą zaletą jest bezpieczeństwo takiego urządzenia, ponieważ energia cieplna pochodzi z prądu elektrycznego, a nie procesu spalania. Za pomocą termostatu można sterować temperaturą we wnętrzu.  Na rynku dostępne są również modele z syntezatorami dźwięku, które imitują odgłos palącego się drewna.

Z płaszczem wodnym

To bardzo ciekawy rodzaj kominka, który może stanowić uzupełnienie źródła ciepła lub wręcz zastępować je, świetnie sobie radzi z podgrzewaniem wody i jest piękną ozdobą wnętrza. Ma wszystkie zalety grzejników wodnych, tj. opcję ustawienia optymalnej temperatury i dobrą pojemność cieplną, ale góruje nad nimi stroną estetyczną. Sam płaszcz wodny jest po prostu odpowiednio uformowanym kawałkiem rury umieszczonym nad paleniskiem.

Wolno stojący

W pomieszczeniach o raczej skromnych gabarytach idealnie sprawdzi się piec wolno stojący typu koza, który jest doskonałą alternatywą dla kominka. Pozwala uniknąć przebudowy całego pomieszczenia, a różnorodna stylistyka umożliwia łatwe wkomponowanie piecyka we wnętrze. Zastosowane technologie sprawiają, że bardzo często moc grzewcza kozy dorównuje mocy grzewczej kominka.

Tarasowy i ogrodowy

Kominki tarasowe lub ogrodowe to strażnicy relacji towarzyskich. Dbają o to, by spotkania w miłym gronie i prowadzone do późna w nocy rozmowy, nie musiały zakończyć się wraz z pierwszymi chłodami. Nie bez znaczenia jest fakt, że ogień odstrasza insekty. Sam kominek jest doskonałym źródłem ciepła.

Biokominek

Nie wymaga podłączenia do przewodu kominowego (podobnie jak kominki elektryczne), więc może stanąć tam, gdzie uznamy to za stosowne i tym samym korzystne z aranżacyjnego punktu widzenia. Warunkiem jest posiadanie wentylacji w pomieszczeniu, ponieważ w procesie spalania biopaliwa (ma postać ciekłą lub żelową) jest zużywany tlen.

Podsumowanie

Decydując się na instalację kominka, musimy pamiętać nie tylko o wyborze wkładu, ale również o odpowiedniej zabudowie, by nasze nowe źródło ciepła mogło stać się integralną częścią otoczenia. Już jakiś czas temu kominki przestały być centralnym punktem pomieszczenia. Coraz częściej montuje się je w narożnikach lub filarach. Designerskie kozy (piece wolno stojące) okrzyknięto nawet wnętrzarskim hitem. Tak naprawdę po raz kolejny ograniczeniem będzie jedynie nasza wyobraźnia. Nie należy jednak zapominać o tym, że im bardziej poszalejemy z zabudową, tym samym kominek stanie się mniej praktyczny. Nadal zapewni ciepło podczas chłodnych wieczorów i poranków, ale połączenie go z instalacją grzewczą może okazać się niemożliwe. Dbając o bezpieczeństwo domowników, musimy mieć na uwadze jeszcze inne kwestie, tj. instalację kratek wentylacyjnych, zachowanie właściwych odstępów pomiędzy ściankami zabudowy i wkładem kominka, stworzenie komory dekompresyjnej, która będzie izolować strop budynku od wysokiej temperatury w obudowie kominka. Przed przystąpieniem do pracy warto skorzystać z wiedzy i porad ekspertów lub po prostu zlecić im montaż kominka, spokojnie czekając, aż nasz mały, prywatny element baśniowości w domu będzie gotowy do użytku.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
109 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *