fbpx
Aranżacja wnętrz

Jaki kolor mebli pasuje do szarej podłogi?

• Zakładki: 5


Modna od wielu sezonów i zarazem bezpieczna szarość uspokaja i odpręża.  Zapewne dlatego, co piąty Polak decyduje się na kolor szary w aranżacji wnętrz. Jeśli jesteś posiadaczem szarej podłogi i zastanawiasz się, w jakim kolorze powinny być meble, aby stworzyć wyróżniającą się przestrzeń, zapoznaj się z naszymi sugestiami.

Szara podłoga wymaga odpowiedniej oprawy. Jeśli jest gładka, możesz bawić się deseniem i barwą mebli. Jeśli wzorzysta – np. z egzotycznych paneli – sama w sobie stanowi ozdobę, więc warto sięgnąć po meble proste, wręcz ujmujące skromnością.

Meble do jasnoszarej podłogi

Choć szara podłoga tworzy wiele udanych połączeń, gdy mamy do czynienia z jasnoszarą barwą to najlepiej czuje się ona w zastawieniu z bielą, czernią i brązem. Bezpiecznym kolorem będzie również szałwiowy. Stworzenie przestrzeni zachęcającej i stylowej może wiązać się z mieszaniem i dopasowywaniem różnych kolorów. Projektując wnętrze zanurzone w bieli i szarości, warto pomyśleć o zaproszeniu do współpracy – w formie koloru akcentującego – innej barwy. W przypadku brązu i czerni koniecznie postępuj tak samo. Jedynie rześka i stosowana barwa szałwiowa poradzi sobie z szarością na tyle dobrze, że nie potrzebuje kolorystycznego wsparcia. Razem tworzą połączenie o charakterze relaksującym, przestrzeń, w której aż chce się przebywać.

Meble do ciemnoszarej podłogi

Jeśli chcesz zagrać kontrastem, postaw na meble w jasnych kolorach, sięgając po biel, beż, kość słoniową czy też jasny niebieski. Pamiętaj o tym, że nie każdy odcień niebieskiego stworzy z szarą podłogą harmonijne połączenie. Wybieraj te, które zawierają w sobie odrobinę szarego odcienia. Intensywne odcienie (np. błękit paryski) mogą za bardzo zdominować występującą na podłodze szarość. Jasnoniebieski wprowadza kolor do wnętrza w sposób nienachalny, nie zwracając na siebie uwagi. Duet chłodnych odcieni czyni pomieszczenie jaśniejszym i bardziej otwartym. W salonie z ciemnoszarą podłogą możesz postawić na meble jasnoszare. Takie połączenie to sposób na wprowadzenie do wnętrza kontrastu, przy jednoczesnym zachowaniu harmonii.  Gdy zależy ci na tym, aby przestrzeń stała się bardziej monochromatyczna, wybierz ciemniejsze meble. Jeśli nie do końca wiesz, co chcesz osiągnąć, zdecyduj się na meble w neutralnym kolorze – bieli lub czerni – by stworzyć bezpieczną i sprawdzoną aranżację.

Czy meble muszą być w tym samym kolorze?

Jeśli chcesz stworzyć wnętrze zrównoważone, sprzyjające odpoczynkowi, warto zwrócić uwagę na kilka spraw.

  • Tło – w przypadku mebli w różnych kolorach i stylach balans zapewnia jednolite i jasne tło, czyli nasza szara podłoga.
  • Uchwyty – jeśli meble występują w różnych kolorach, jednolite uchwyty połączą je w spójną całość.
  • Maksymalnie 2 style mebli – mieszaj style, jak lubisz, ale nie przesadzaj.
  • Nie więcej niż 3 barwy mebli – mniej znaczy więcej.
  • Te same wzory – jeśli nie kolor i nie styl łączy meble, musi połączyć je faktura.
  • Zasada 80:20 – dominująca barwa powinna stanowić 80%, a uzupełniająca brakujące 20%.

M.Ś.  

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
8 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.