fbpx
Budowa domu

Jaką wentylację wybrać do domu jednorodzinnego?

• Zakładki: 48 • Komentarz: 1


Budując dom chcemy by był on w pełni komfortowy w użytkowaniu. Jego mieszkańcy mają czuć się w nim bezpiecznie pod każdym względem. Dlatego budując dom powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko zagrożenia mogące uszkodzić lub pozbawić nas mienia, ale przede wszystkim elementy zagrażające zdrowiu. Jednym z takich istotnych elementów jest odpowiednia jakość powietrza.

Najczęściej gdy mówimy o powietrzu, którym oddychamy, to mamy na myśli powietrze na zewnątrz, smog i inne zanieczyszczenia. Tymczasem, brak wentylacji może sprawić, że powietrze w naszych domach wcale nie będzie lepszej jakości… Dlatego należy zastanowić się nad odpowiednią wentylacją, która zapewni świeże powietrze domownikom przez całą dobę. Czy lepiej sprawdzi się tradycyjna wentylacja grawitacyjna, czy lepiej zainwestować w nowoczesną rekuperację

Wentylacja grawitacyjna a straty ciepła

Najczęściej stosowaną dotychczas wentylacją jest wentylacja grawitacyjna. Jej działanie oparte jest na zasadzie konwekcji – cieplejsze powietrze o mniejszej gęstości niż chłodne świeże unosi się do góry, gdzie umieszczone są kratki wentylacyjne. Ciepłe, zużyte powietrze wydostaje się z budynku kanałami wentylacyjnymi, a zastępuje je świeże powietrze o temperaturze, jaka panuje na zewnątrz.

Już na tym etapie pojawia się pierwszy problem, ponieważ żeby konwekcja mogła działać, musi być zachowana różnica temperatur pomiędzy zewnętrzem a wnętrzem – co najmniej 12 stopni C. W związku z tym latem wentylacja grawitacyjna może działać mniej wydajnie. Zimą także napotykamy problem – wentylacja grawitacyjna nie posiada filtrów, więc wszystkie zanieczyszczenia i smog trafiają do wnętrza naszego domu. Pamiętajmy też, że to “świeże” powietrze trzeba ogrzać, więc zużywamy więcej energii cieplnej. 

Nowoczesna rekuperacja dla oszczędnych

Rekuperacja to nowoczesna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Składa się ona ze specjalnych kanałów wentylacyjnych rozprowadzonych po całym budynku, systemu czerpni i wyrzutni oraz jednostki centralnej z wymiennikiem ciepła. Warto zauważyć, że rekuperator wyposażony jest w wysokiej jakości filtry, które oczyszczają powietrze, zanim dostanie się ono do pomieszczeń. Dzięki wymiennikowi ciepła, nie trzeba ogrzewać dodatkowo świeżego powietrza, ponieważ zostaje mu przekazane ciepło zużytego powietrza wywiewanego na zewnątrz. To doskonała inwestycja, która zwraca się już po kilku sezonach grzewczych. 

Artykuł powstał przy współpracy z Centrum Rekuperacji

comments icon1 komentarz
1 komentarze
15 wyświetleń
bookmark icon

One thought on “Jaką wentylację wybrać do domu jednorodzinnego?

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *