fbpx
Wnętrza

Jaka powinna być polska energetyka przyszłości?

• Zakładki: 24


Jaka powinna być polska energetyka przyszłości?

Wśród najważniejszych tematów poruszanych na międzynarodowym forum europejskim w ostatnich latach są źródła energii. Wiadomo chyba wszystkim, że współcześnie, podobnie jak kilkadziesiąt temu, głównym źródłem energii w Polsce jest węgiel.

Niestety, korzystanie w węgla jako głównego źródła energii w Polsce sprawia, że powietrze jest zanieczyszczone, miasta zasnute smogiem, a jakość powietrza w naszym kraju należy do najgorszych na całym kontynencie europejskim. Wiele krajów korzysta z energii atomowej, ale to źródło energii nie jest wolne od zagrożeń, chyba każdy w naszym kraju ma gdzieś z tyłu głowy katastrofę w Czarnobylu. Rozwiązaniem dla polskiej energetyki mogą się okazać odnawialne źródła energii, które z roku na rok dają coraz więcej możliwości.

Nieodnawialne źródła energii a OZE

Nieodnawialnymi źródłami energii są według definicji wszelkie źródła energii, które nie odnawiają się w krótkim okresie. Oznacza to, że ich wykorzystanie jest znacznie szybsze aniżeli uzupełnianie ich zasobów. Do nieodnawialnych źródeł energii zalicza się przede wszystkim paliwa kopalne, czyli:

 • węgiel kamienny,
 • węgiel brunatny,
 • uran,
 • torf,
 • ropa naftowa,
 • gaz ziemny.

Nieodnawialne źródła energii mają szereg wad, wśród których do najważniejszych należą:

 • możliwość szybkiego wyczerpania się zasobów paliw kopalnych, gdyż ich zasoby się nie odnawiają,
 • ich eksploatacja jest szkodliwa dla środowiska naturalnego – nieekologiczna,
 • wywołują zjawisko zanieczyszczenia powietrza – smogu,
 • uzależnienie od surowców kopalnych związane jest z globalnymi grupami interesów i wielką międzynarodową polityką, co nie rokuje dobrze.

To tylko kilka spośród wad nieodnawialnych źródeł energii. Ich przeciwieństwem są odnawialne źródła energii – OZE – źródła energii, których wykorzystywanie nie jest związane z ich długotrwałym deficytem. Ich zasoby odnawiają się w bardzo krótkim czasie. Mowa tu o surowcach odnawialnych. Zalicza się do nich:

 • słońce,
 • wiatr,
 • woda (rzeki, pływy i fale morskie).

Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że odnawialne źródła energii znane są już od czasów starożytnych. W zamierzchłych czasach znano i stosowano wiatraki, czy młyny. Współczesna technologia przyniosła w tej kwestii wiele nowoczesnych rozwiązań, z każdym rokiem urządzenia są coraz wydajniejsze. Zasoby naturalne są powszechnie dostępne, a zwłaszcza wykorzystanie energii słonecznej – fotowoltaika. Do najważniejszych zalet korzystania z odnawialnych źródeł energii należy zaliczyć:

 • uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców energii,
 • pozytywny wpływ na środowisko naturalne – rozwiązanie ekologiczne,
 • zabezpieczenie w godzinach szczytu energetycznego,
 • obniżenie kosztów pozyskania energii,
 • tradycyjne, a jednocześnie nowoczesne rozwiązanie.

Fotowotaika – czyli co?

Bardzo rozwijającym się w ostatnich latach sposobem na wykorzystanie zasobów energii odnawialnej jest fotowoltaika. Nazwa pochodzi od greckiego słowa phōtós –oznaczającego światło oraz od jednostki napięcia elektrycznego – volt. Fotowoltaika jest dziedziną nauki oraz techniki, której przedmiotem zainteresowanie jest przetwarzanie światła słonecznego na energię elektryczną. Warto także wspomnieć o tym, że efekt fotowoltaiczny, czyli proces przemiany energii słonecznej w prąd stały odkrył Aleksander Becquerel w 1839 roku.

Promienie słoneczne padające na ogniwa fotowoltaiczne przetwarzane są w prąd stały. Z ogniw – paneli słonecznych prąd stały trafia do falownika, czyli inwertera, gdzie przekształcany jest w prąd zmienny – taki, który zasila domowe urządzenia elektryczne.

Fotowoltaika – moda czy przyszłość energetyki

Faktem jest, że w Europie, w tym w Polsce panuje moda na wszystko, co ekologiczne i przyjazne środowisku. W sklepach plastikowe siatki można dostać na specjalne życzenie, za dodatkową opłatą. Odchodzi się od stosowania plastikowych słomek i kubków w kawiarniach i barach. Odzież ma być ekologiczna, pożywienie ma być ekologiczne. Wszędzie, gdzie nie spojrzymy – także żywność ekologiczna.

Podobnie jest ze źródłami energii, co i rusz widzimy na dachach domów panele słoneczne, na otwartych przestrzeniach farmy fotowoltaiczne i całe kilometry wiatraków. Trzeba uczciwie przyznać, że takie ekologiczne bycie trendy nie jest niczym złym, wręcz przeciwnie – lepiej jeśli panuje moda na rzeczy dobre niż złe. Pytanie tylko, czy taki trend się utrzyma. Gra jest bowiem o dużą stawkę – nasze naturalne środowisko, w którym funkcjonujemy. Biorąc pod uwagę coraz to nowocześniejsze rozwiązania w zakresie odnawialnych źródeł energii, zwłaszcza w jeśli chodzi o fotowoltaikę oraz to, że stosowanie przyjaznych środowisku rozwiązań w pozyskiwaniu energii jest nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne, pozwala nam przewidywać, że fotowoltaika i inne OZE będą się rozwijać.

Fotowoltaika jest dziś doskonałym rozwiązaniem dla prywatnych inwestorów. Wprowadzanie nowoczesnych, przyjaznych środowisku rozwiązań w energetyce w skali publicznej wiąże się z dużymi inwestycjami, lecz w dłuższej perspektywie czasowej może przynieść pozytywne skutki dla gospodarki kraju i stanu jego środowiska naturalnego.

Oprócz korzyści, jakie instalacja fotowoltaiczna niesie dla środowiska naturalnego, warto także wspomnieć o korzyściach ekonomicznych z nią związanych. Nie chodzi tu tylko o oszczędności na rachunkach za energię elektryczną, ale również o możliwość uzyskania dofinansowania na OZE np. w ramach programu „Mój Prąd”. W Polsce, podobnie jak w całej Europie, rozwija się zastosowanie odnawialnych źródeł energii. Ma to zarówno wśród prywatnych inwestorów, np. na potrzeby gospodarstw domowych, ale również jeśli chodzi o sektor publiczny. OZE, w tym korzystanie z energii słonecznej to kierunek, w którym powinna zmierzać polska energetyka w przyszłości.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
16 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *