fbpx
Aranżacja wnętrz

Jaka posadzka na ogrzewanie podłogowe? Wyjaśniamy

• Zakładki: 3


Jaka podłoga nie nadaje się pod ogrzewanie podłogowe? Na podłogówkę nadają się tylko takie posadzki, które nie zniszczą się pod wpływem temperatury i nie będą hamowały ciepła.

Jaka posadzka dobra na podłogówkę?

Jeśli chcemy, by ogrzewanie podłogowe dobrze spełniało swoją funkcję, powinniśmy wybrać na podłogę materiał o wysokim współczynniku przewodzenia ciepła i dużej bezwładności cieplnej. Najlepiej zdecydować się na ceramikę lub kamień.

Wykonanie posadzek z tych materiałów ma jeszcze dodatkowy plus – daje możliwość ułożenia cienkich kabli lub mat grzewczych w warstwie kleju mocującego posadzkę. Dzięki temu droga ciepła będzie krótsza niż wtedy, gdy jego źródło jest w podkładzie. Jest tak w sytuacji, gdy posadzka na ciepłej podłodze ma być wykonana z drewna, paneli laminowanych czy wykładzin elastycznych.

Wykładziny z PCW lub wykładziny dywanowe z innych tworzyw sztucznych dzięki temu, że są cienkie, lepiej od drewna i paneli laminowanych przekazują ciepło do pomieszczeń. Są elastyczne, więc dobrze znoszą rozszerzanie i kurczenie się spowodowane zmianami temperatury. Jednak należy wybierać tylko te, których producenci dopuszczają zastosowanie na ogrzewanie podłogowe.

Podłoga drewniana – czy nadaje się na ogrzewanie podłogowe?

Drewno źle znosi zmiany temperatury i znacznie gorzej niż ceramika przewodzi ciepło, ale mimo to możliwe jest ułożenie drewnianej posadzki na ciepłym podkładzie. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba wybrać właściwy gatunek drewna i rodzaj elementów. Najlepiej zdecydować się na drewno o niewielkim współczynniku skurczu i długim czasie osiągania równowagi higroskopijnej, na przykład dąb, doussie, iroko, merbau albo tek.

Czy panele laminowane mogą być na ogrzewanie podłogowe?

Na podłogach ogrzewanych można też układać panele laminowane. Jednak tylko te, których producent zezwala na takie zastosowanie. Najlepiej zdecydować się na panele zatrzaskowe, których krawędzi nie trzeba sklejać. Dzięki temu posadzka lepiej zniesie zmiany wymiarów elementów spowodowane wahaniami temperatury. Panele należy przykleić do podłoża całą powierzchnią. Wtedy będą lepiej przekazywały ciepło.

Jakie podłogi nie są dobre na ogrzewanie podłogowe?

Nie można układać gatunków drewna, które mają wysoki współczynnik skurczu – w dużym stopniu zmieniają wymiary pod wpływem zmian temperatury i wilgotności – na przykład buku. Należy zrezygnować również ze średnio pracującego drewna, na przykład jesionu. Oprócz gatunku drewna istotna jest także budowa drewnianych elementów.

Lepiej od litych sprawdzą się warstwowe, w których w wyniku krzyżowego ułożenia słoi praca drewna jest ograniczona. Wybierając elementy warstwowe, trzeba jednak sprawdzić, czy producent zaleca je na ciepłe podłogi. Jeśli nie, częste zmiany temperatury mogą doprowadzić do ich rozwarstwienia.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
7 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.